02:40
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život Karla IV. po návratu do Čech. Ukázka představuje i okolnosti, za kterých se Karel IV. stal římským a českým králem a římským císařem.
Jan Lucemburský vládl na českém trůnu dlouhých třicet pět let. Jak se za jeho působení dařilo českým zemím a proč se mu říkalo král cizinec, ale také král slepý?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena éra vlády Přemysla Otakara II., jeho sňatková politika a úspěchy, ale i neshody s českou šlechtou a císařem, které nakonec vedly k jeho pádu.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena doba Přemysla Otakara I., zisk dědičné koruny, práva na volbu panovníka a uznání hranic českého státu.
Krátký exkurz do historie Aljašky. Jak se nazývali původní obyvatelé? Kdo Aljašku objevil a ke kterému státu poté patřila? A kam politicky náleží nyní?
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
Společně se dozvíme, že první mrkve byly žluté nebo také fialové. Rostly divoce v oblasti dnešního Pákistánu a Afghánistánu. Mrkve byly dříve menší, než je známe nyní, a byly docela hořké. Mrkev je nejen zdravá, ale i léčivá a dokonce v Anglii z ní dělají puding.
Kdy přišli indiáni na americkou půdu? Kdo dal indiánům jejich jméno a proč se jim říkalo rudoši? Projdeme si historii indiánských obyvatel amerického kontinentu, vysvětlíme si, jak se jejich život v průběhu let měnil a kde žijí dnes.
Bitva na Moravském poli znamenala pro český stát mnohé. Zemřel při ní jeden z nejmocnějších panovníků tehdejší Evropy, český král Přemysl Otakar II., a byla i začátkem konce přemyslovské dynastie. Proč k ní došlo? Co je to Moravské pole? Jak probíhala samotná bitva?
Představení hradu Karlštejn v době založení Karlem IV., jeho částí, vysvětlení jeho funkce, ukázka interiéru a nástěnných maleb, včetně jejich interpretace.
Pražské výstaviště bylo vybudováno v roce 1891 pro pořádání Jubilejní zemské výstavy, poté se stalo dějištěm mnoha přehlídek. V rámci jedné z nich zde vzniklo také slavné Maroldovo panorama. V roce 2002 bylo poničeno povodněmi, ale díky práci restaurátorů bylo zachráněno a doplněno o nové prvky, jak uvidíme ve videu.
Ukázka popisuje, jak husité obléhali v zimě Nový hrad u Kunratic v 15. století.
13 220
743
4 516
1 242
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.