02:40
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život svatého Vojtěcha, druhého českého arcibiskupa a jednoho ze dvou přeživších Slavníkovců, který na svých misiích šířil křesťanství.
Než vznikly mechanické hodiny, lidé používali ty sluneční. Někdy ovšem dalo dost práce je nastavit. Pozastavujete se nad slovem „nastavit“? Není to tak jednoduché, v létě by mohly ukazovat jiný čas než v zimě. Proč? Kdy tenhle problém lidé vyřešili? A kde je na jednom místě nejvíce slunečních hodin? Kolik jich v České republice dohromady najdete?
Společně se podíváme, kdo je dodnes jediným Čechem, který kdy letěl do vesmíru. Tento československý kosmonaut se jmenuje Vladimír Remek. Během svého letu sledoval například změny jasnosti hvězd při západu za obzor. Ve vesmíru strávil celkem 190 hodin.
Vůně medových perníčků nám připomene, že přichází adventní období. Bylo to tak vždy? A co způsobuje jejich charakteristickou vůni? Recepty na výrobu perníku se liší a mění, stejně jako jejich tvary a zdobení. My si na nich ale určitě pochutnáme.
Máte rádi jablka? Jablkům se říkalo kulatá lékárna, protože se dobře skladovala a lidé je mohli jíst i v zimě. Jablka sušili, drtili a používali jako sladidlo. Také je konzervovali varem. Výborné marmelády pak vydržely celý rok. Víte, jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem? A co je to pektin?
Jak se z malého chlapce, prince a dědice královského trůnu, stal jeden z největších evropských vladařů? Byl komplikovaný vztah s dominantním otcem jedinou překážkou, kterou musel na cestě k trůnu římského krále překonat? Výpravný historický film České televize čerpá ze strhujícího dramatického života velikána naší historie, krále Karla IV.
V čase neuspokojivého vývoje v českých zemích po smrti posledního přemyslovského krále Václava III. se zástupci domácího kléru i šlechty upínají k naději sňatku mladé Elišky Přemyslovny, dcery zesnulého a uznávaného Václava II. Za vhodného ženicha a budoucího českého krále vybrali Jana, syna tehdejšího významného politika evropských rozměrů, římského krále Jindřicha VII. z rodu Lucemburků. To se vzhledem ke stoupajícímu vlivu Lucemburků v Evropě jeví jako geniální tah. Ale co na to nevěsta?
Jan Lucemburský se snažil České království rozšířit o Korutany a Tyrolsko diplomatickými kroky. Titul českého krále ale stále používal i jeho předchůdce Jindřich Korutanský. Vše se podařilo ve prospěch Lucemburka vyřešit až sňatkem dětí obou rivalů, Markéty Korutanské a Jana Jindřicha Lucemburského. Pasáž poukazuje i na složitý vztah mezi Janem Lucemburským a Eliškou Přemyslovnou.
Pojďme se společně podívat do roku 1420, na bitvu na Vítkově. Ta byla součástí první křížové výpravy proti husitům. Křižáci tehdy obsadili Hradčany a Vyšehrad a v čele jejich vojska stál Zikmund Lucemburský. Jan Žižka ale prokázal své válečnické umění a dodnes nám ho připomíná jeho socha na Vítkově.
10 507
492
2 785
943
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.