07:10
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Náhodný objev černého uhlí při těžbě dřeva vedl ke vzniku hornické činnosti na Kladensku. Podívejte se na stručnou historii dobývání uhlí na příkladu dolu Mayrau, který je dodnes hornickým skanzenem.
Obec Lidice u Kladna byla vypálena 10. června 1942. Dospělí muži byli zastřeleni, děti odvezeny do koncentračních táborů, kde byla většina z nich zavražděna. Ženy, které lidickou tragédii přežily, se staly po válce tzv. národními vdovami. Účastnily se donekonečna besed, na kterých donekonečna vyprávěly o tragédii, která je postihla.
Ve sedmidenní válce vedené o Těšínsko zemřeli vojáci, kteří přežili první světovou válku. Poprvé v ní bojovali dohromady vojáci rakousko-uherské armády a českoslovenští legionáři. Uvidíte unikátní dobové záběry z konfliktu a vzpomínky potomka přímého účastníka.
Ukázka popisuje vznik roty Nazdar ve Francii a její působení do bitvy u Arrasu. Obecně popisuje československé oddíly na západní frontě v první světové válce.
Pojďme se společně podívat, jak to bylo v únoru v roce 1948, kdy se u nás dostali k moci komunisté. Demokracie na nějakou dobu skončila a dětem byl zakázán dokonce i Sokol a Skaut. Ve školách se pak o převratu muselo učit jako o Vítězném únoru.
Stručné představení známých experimentálních archeologů Thora Heyerdahla a Pavla Pavla, jejich práce a nejslavnějších pokusů v Oceánii.
Dánský astronom, astrolog a alchymista Tycho Brahe prožil poslední dva roky na dvoře císaře Rudolfa II. V Praze i zemřel a má hrobku v Týnském chrámu. Podívejte se na diskusi odborníků, kteří vysvětlují jeho vědeckou práci.
V roce 1784 začalo v pražském Klementinu pravidelné měření teploty vzduchu a později i měření dešťových a sněhových srážek. A měří se tu bez přestávky až dodnes. V roce 2024 tak meteorologická měření v Klementinu oslaví již 240. výročí svého fungování.
V závěru 20. století byla v srdci CHKO Jeseníky vybudována přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Vodní dílo je technickým unikátem s největší reverzní turbínou v Evropě. Zároveň jde o naši nejvýkonnější vodní elektrárnu. Jak vlastně funguje? Podívejte se.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
Důvodů k protestům proti měnové reformě bylo mnoho. Zajímavé je, že nejvíce proti ní vystupovali dělníci, tedy jedna z opor komunistického režimu. Podívejte se na diskusi historiků o první významné protestní akci v celém komunistickém bloku.
Mince se vyrábějí od starověku pořád stejně. Potřebujete kus kovu, raznice a kladivo. Jaká byla nejstarší česká mince, jaká je nejslavnější a jak se vyrábí současná česká koruna?
Křižánky jsou největší vesnickou památkovou rezervací v Kraji Vysočina. Po založení skláren v 17. století si zde začali stavět místní dělníci domky, které jsou základem dnešní památkové rezervace. Sklářství později vystřídala ruční výroba pilníků, toto řemeslo poskytovalo obživu většině obyvatel vesnice ještě před 2. světovou válkou. Dnes tradici výroby pilníků připomíná místní naučná stezka.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.