07:10
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachyceno období národního obrození v českých zemích. Jsou zde také představeny významné osobnosti z dané doby a jejich díla.
Náhodný objev černého uhlí při těžbě dřeva vedl ke vzniku hornické činnosti na Kladensku. Podívejte se na stručnou historii dobývání uhlí na příkladu dolu Mayrau, který je dodnes hornickým skanzenem.
Cukrová řepa se stala hlavním zdrojem cukru v Evropě v 19. století díky kontinentální blokádě v době napoleonských válek. V celé Evropě se hledal alternativní zdroj cukru a závod o ideálního kandidáta vyhrála právě cukrová řepa. V Čechách, kde vyrostly desítky cukrovarů, jich funguje dodnes pouze několik, známý je např. cukrovar v Dobrovicích.
Jednou z nejvýraznějších reakcí na důsledky hospodářské krize u nás byla takzvaná Velká mostecká stávka, která probíhala na přelomu března a dubna 1932. Jejím hlavním důsledkem byl obrovský růst popularity komunistické strany, jež se pochopitelně během stávek silně angažovala.
Od konce druhé světové války a zejména pak v 1. polovině 50. let 20 století přijížděli do ČSR sovětští poradci a působili na nejrůznějších postech ve státním aparátu, na ministerstvech, radili při politických procesech a také v hospodářství. Cílem byla naprostá unifikace zemí sovětského bloku ve všech směrech. Tito „špičkoví odborníci" zavádějící nové sovětské způsoby v ekonomice ovšem způsobovali spíše devastaci dosavadního systému než nějaký pokrok. Výsledky byly katastrofální.
Když se řekne kolektivizace, vybaví se mnohým události padesátých let minulého století. Jejich cílem bylo úplně vyhladit sedláky jako třídu. Příběh rodiny Jana Sedláčka ale ukazuje, že nebyla jen cesta do družstva, ale i cesta zpět k vlastnímu hospodářství. Rodina Sedláčkova dokázala kolektivizaci vzdorovat přes dvě desítky let. Když nakonec v sedmdesátých letech byl donucen do JZD vstoupit, už měl za sebou ukrývání náboženské literatury i rozšiřování Charty 77.
Historie plzeňské Škodovky se začala psát v polovině 19. století. Ještě před jeho koncem z ní vyrostl největší průmyslový podnik Rakouska-Uherska. Za první republiky kupuje i mladoboleslavskou automobilku nebo letňanskou Avii. Jaké byly její osudy po okupaci v roce 1939 a během druhé světové války?
Prahu půlí řeka Vltava na dvě části, které jsou spojeny řadou mostů. Karlův, Mánesův, Branický, Jiráskův, Trojský... Nejkratší a z těch novodobých také nejzdobnější je most Čechův. Podívejte se na stručnou historii mostu i jeho okolí.
Petřínská rozhledna je dnes neodmyslitelnou součástí Prahy. Nápad na vybudování "malé Eiffelovky" se zrodil v roce 1889 v Klubu českých turistů po návštěvě Paříže. Už o dva roky později rozhledna stála a nechyběla ani lanovka. Stavba trvala pouhých 5 měsíců, motivací bylo, aby byla dokončena do Zemské jubilejní výstavy v létě 1891.
Historie závodního okruhu v bezprostřední blízkosti moravské metropole se začala psát v roce 1930. Závodní trať měla přes 29 kilometrů a u jejího zrodu stála legendární česká automobilová závodnice Eliška Junková. Okruh dostal pojmenování po zakladateli státu Tomáši G. Masarykovi. Ve třicátých letech zde startovaly takové osobnosti, jako byl Louis Chiron nebo Rudolf Caracciola. Druhá světová válka tradici přerušila a nový impuls dostal okruh až v padesátých letech se závody motocyklů.
Jak vypadala politická reprezentace rozpadajícího se společného státu Čechů a Slováků? Podívejte se na stručnou rekapitulaci toho, kdo byl kdo a jaké instituce zastupoval.
Stavba letenského pomníku J. V. Stalina začala již v roce 1949, nicméně práce na sousoší byly zahájeny až v roce 1952 a tým pod vedením sochaře Otakara Švece pracoval usilovně až do roku 1955, kdy bylo sousoší slavnostně odhaleno. Jak ukazuje dobový materiál, o průběhu stavby byla veřejnost průběžně informována. Odstřel pomníku proběhl už v roce 1962 v souvislosti s kritizovaným kultem osobnosti Stalina v SSSR.
V období první republiky patřila oblast Podkarpatské Rusi Československu. Československý stát začal na tomto území s masivní obnovou infrastruktury. Dodnes jsou tu k vidění díla špičkových českých architektů jako byl třeba Josef Gočár.
Portrét slavného prvorepublikového režiséra Martina Friče, který natočil desítky kultovních snímků. Např. Tři vejce do skla, Kristián, Přednosta stanice nebo Císařův pekař - Pekařův císař. Spolupracoval často s talentovanými scénáristy, např. s Jiřím Brdečkou nebo s ikonickou dvojicí Jiří Voskovec a Jan Werich.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.