09:22
Cestovatel Emil Holub prozkoumal na svých dvou výpravách velkou část jižní Afriky. Jedna z jeho expedic vedla k řece Zambezi, kde zpracoval první mapu oblasti Viktoriiných vodopádů. Setkal se zde také s typickou zvířenou afrických savan, kterou mohou současní návštěvníci obdivovat v místních národních parcích.
Jak žijí, kde bydlí a čím se živí lidé na venkově v Etiopii.
Obrazově bohaté vyprávění o Angole. Usměvaví lidé, nádherná příroda, ale také pozůstatky války a chudoba – to všechno jsou tváře této země.
V reportáži z nejjižnějšího výběžku afrického kontinentu můžete obdivovat krásnou krajinu Jihoafrické republiky a dozvíte se i jak zrádné může jihoafrické pobřeží být. Při putování po západním Kapsku navštívíme starou rybářkou osadu i turisticky atraktivní místa.
Jak žijí a čím se živí lidé v chudinských čtvrtích Dakaru.
Pořad představuje život na vesnici ve Středoafrické republice, jedné z nejchudších zemí světa. Lidé jsou tu závislí na zemědělství, mají k dispozici jen základní zdravotní péči a se vzděláním jim pomáhají misionáři.
Představení Ghany. Pořad přibližuje geografickou podobu, přírodu, ale i způsob života a tradice této africké země.
Tématem pořadu je Tanzanie, jedna ze zemí východní Afriky, kde mohou turisté v národních parcích stále ještě vidět typickou zvířenu safari.
Namibie je nejřidčeji osídlenou zemí Afriky. Na území desetkrát větším, než je rozloha České republiky, žijí pouhé dva miliony obyvatel. Stát Namibie leží v jižní části kontinentu a kromě obrovských zásob nerostných surovin je znám především pouští Namib, která dala zemi jméno. Právě tato poušť nabízí úchvatné přírodní scenérie.
Seznámíme se s českým lovcem pytláků Arthurem Sniegonem, který pomáhá v Africe chránit ohrožené druhy zvířat. Zaměřuje se především na slony, jejichž počet kvůli pytláctví radikálně poklesl, jelikož v asijských zemích je slonovina stále velmi poptávaný artikl. Pro ochranu slonů Arthur také založil neziskovou organizaci Save Elephants.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Navštívíme malebnou obec Viscri, která leží na východě Transylvánie. Tamní středověký kostel je od roku 1993 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Poté se vydáme do historického města Sibiu, které patří mezi 7 měst v Transylvánii spjatých s působením Němců. V roce 2007 neslo Sibiu titul Evropské hlavní město kultury.
Pořad věnovaný Severnímu Irsku seznamuje diváky s hrozbou, že tato země bude ovládána přímou vládou z Londýna. Ukazuje politické pozadí a demonstruje, jak se tamní politické strany nedokážou dohodnout na sestavení lokálního kabinetu.
Přestože Lichtenštejnské knížectví zaujímá rozlohu jen asi jedné třetiny území Prahy, patří mezi nejbohatší země světa. Formálním vládcem je kníže Hans Adam II., pravomoci ale předal synovi Aloisovi. Vzhledem k původu a zodpovědnosti spojené s vládnutím je pochopitelné, že jejich výchova, vzdělání, ale i postavení například mezi spolužáky byly poněkud odlišné.
12 705
702
4 214
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.