09:22
Cestovatel Emil Holub prozkoumal na svých dvou výpravách velkou část jižní Afriky. Jedna z jeho expedic vedla k řece Zambezi, kde zpracoval první mapu oblasti Viktoriiných vodopádů. Setkal se zde také s typickou zvířenou afrických savan, kterou mohou současní návštěvníci obdivovat v místních národních parcích.
Jak žijí, kde bydlí a čím se živí lidé na venkově v Etiopii.
Obrazově bohaté vyprávění o Angole. Usměvaví lidé, nádherná příroda, ale také pozůstatky války a chudoba – to všechno jsou tváře této země.
V reportáži z nejjižnějšího výběžku afrického kontinentu můžete obdivovat krásnou krajinu Jihoafrické republiky a dozvíte se i jak zrádné může jihoafrické pobřeží být. Při putování po západním Kapsku navštívíme starou rybářkou osadu i turisticky atraktivní místa.
Jak žijí a čím se živí lidé v chudinských čtvrtích Dakaru.
Pořad představuje život na vesnici ve Středoafrické republice, jedné z nejchudších zemí světa. Lidé jsou tu závislí na zemědělství, mají k dispozici jen základní zdravotní péči a se vzděláním jim pomáhají misionáři.
Alexandrie, přezdívaná „nevěsta Středomoří", je druhé největší město v Egyptě. Žije zde přibližně 5 až 6 milionů obyvatel, převážně Egypťanů. V rozvoji města během 19. a 20. století však hráli velkou roli cizinci, především Řekové.
Serengeti je nejstarším národním parkem v Tanzanii. Můžeme zde pozorovat všechna typická zvířata afrických savan. Díky velké rozmanitosti druhů byl park zapsán na Seznam UNESCO a je vlajkovou lodí turismu Tanzanie.
Katarakt je označení pro úsek řeky s vysokým spádem. Na Nilu jich najdeme celkem šest, z toho ten poslední se nachází až u hlavního města Súdánu, Chartúmu. První katarakt leží nedaleko Násirova jezera. Některé z nilských kataraktů dnes již nemají svou původní podobu, neboť na jejich územích vznikly přehrady.
Vodun (někdy též označované jako vúdú) je africké domorodé náboženství rozšířené hlavně v Beninu. V současné době má vodun v Beninu status oficiálního náboženství. Lidé zde věří na duchy nebo na to, že talisman, který může mít třeba i podobu části těla nějakého zvířete, vám přinese štěstí. Pojďme místní vodun blíže prozkoumat.
Na severu Korejského poloostrova vládne stalinistický diktátor a hladomor, na jihu funguje demokracie a jedna z nejdynamičtějších ekonomik světa. Ani po 75 letech se ale Korea nevzdává snu na opětovné sjednocení. Příběh rozděleného národa připomíná Muzeum korejské války v Soulu.
Švýcarsko je země, kde mají každý rok nového prezidenta a čtyřikrát do roka pořádají referenda na místní i celostátní úrovni. Na dvou místech se dodnes zachovalo hlasování pod širým nebem, v malých kantonech Glarus a Appenzell Innerrhoden. Co si místní myslí o tom, že ještě před 30 lety nemohly volit ženy?
Reportáž a rozhovor se sinoložkou Olgou Lomovou o 40. výročí od začátku hospodářských reforem čínského vůdce Teng Siao-pchinga, které nastartovaly bezprecedentní růst ekonomiky.
Podíváme se na ostrov Bilu Kyun, který obývají výhradně Monové, nejranější obyvatelé Myanmaru, kteří jsou rovněž považováni za zakladatele zdejší civilizace a také jako první v zemi začali vyznávat théravádský buddhismus. Najdete tu tedy samozřejmě i zlaté stúpy, typické pro buddhisty. Na ostrově se těží břidlice, ze které se vyrábí školní tabulky, a rostou zde kaučukovníky, z jejichž mléka se vyrábí guma.
12 809
719
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.