09:22
Cestovatel Emil Holub prozkoumal na svých dvou výpravách velkou část jižní Afriky. Jedna z jeho expedic vedla k řece Zambezi, kde zpracoval první mapu oblasti Viktoriiných vodopádů. Setkal se zde také s typickou zvířenou afrických savan, kterou mohou současní návštěvníci obdivovat v místních národních parcích.
Jak žijí, kde bydlí a čím se živí lidé na venkově v Etiopii.
V reportáži z nejjižnějšího výběžku afrického kontinentu můžete obdivovat krásnou krajinu Jihoafrické republiky a dozvíte se i jak zrádné může jihoafrické pobřeží být. Při putování po západním Kapsku navštívíme starou rybářkou osadu i turisticky atraktivní místa.
Obrazově bohaté vyprávění o Angole. Usměvaví lidé, nádherná příroda, ale také pozůstatky války a chudoba – to všechno jsou tváře této země.
Jak žijí a čím se živí lidé v chudinských čtvrtích Dakaru.
Pořad představuje život na vesnici ve Středoafrické republice, jedné z nejchudších zemí světa. Lidé jsou tu závislí na zemědělství, mají k dispozici jen základní zdravotní péči a se vzděláním jim pomáhají misionáři.
Pořad představuje Viktoriiny vodopády a unikátní železniční most přes kaňon řeky Zambezi.
Beduíni jsou příslušníci nomádských kmenů obývajících převážně pouště. My se vydáme za beduíny do Egypta. Jejich život v nehostinné poušti není vůbec snadný. Většinou vlastní jen pár velbloudů, oslů a šperků, přesto jsou ale známí svou pohostinností, protože věří, že každý host, který se k nim dostal, je hostem přímo od boha a je třeba se o něj náležitě postarat.
Upoutávka na dokumentární film o keňském slumu Kibera a představení filmu režisérem Martinem Pávem. Uvidíte sociální prostředí chudinských čtvrtí a dozvíte se více o obyvatelstvu a chudobě v rozvojových zemích.
Hodnoty, které jsou zakotveny v olympijské chartě versus komunistický režim, který panuje v Číně. Co má větší váhu? Jak může reagovat mezinárodní společenství a jak významnou roli má sportovní diplomacie?
Reportáž českých novinářek o atmosféře v iráckém Kurdistánu, kde se v roce 2017 uskutečnilo referendum o vyhlášení nezávislosti.
Vyprávění o návratu krymských Tatarů na území Krymu, z něhož byli za stalinského režimu hromadně vysídleni až do Uzbekistánu a do Střední Asie.
O Litvě mnozí mluví jako o zemi písní a tanců. Koná se zde mnoho kulturních festivalů, kde Litevci pyšně prezentují své tradice ať už pomocí lidových písní, nebo krojů. Místní mají vždy důvod k oslavě. A jednou za dva roky se sjíždějí z celého světa, aby si mohli společně zanotovat na velkém svátku národních písní a tanců. A o čem nejčastěji zpívají?
10 688
526
2 960
991
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.