09:22
Cestovatel Emil Holub prozkoumal na svých dvou výpravách velkou část jižní Afriky. Jedna z jeho expedic vedla k řece Zambezi, kde zpracoval první mapu oblasti Viktoriiných vodopádů. Setkal se zde také s typickou zvířenou afrických savan, kterou mohou současní návštěvníci obdivovat v místních národních parcích.
Jak žijí, kde bydlí a čím se živí lidé na venkově v Etiopii.
Obrazově bohaté vyprávění o Angole. Usměvaví lidé, nádherná příroda, ale také pozůstatky války a chudoba – to všechno jsou tváře této země.
Pořad představuje život na vesnici ve Středoafrické republice, jedné z nejchudších zemí světa. Lidé jsou tu závislí na zemědělství, mají k dispozici jen základní zdravotní péči a se vzděláním jim pomáhají misionáři.
Na území Amharska se nachází největší etiopské jezero Tana s pramenem Modrého Nilu. Oblast je také kulturním centrem Etiopie – unikátní kostely vytesané do skal v Lalibele a chrámy v okolí jezera Tana jsou klenoty zdejší etiopské pravoslavné církve. Závěr dokumentu představuje život na venkově, místní trh i svatební obřad.
Když Římané dobývali území severní Afriky, označili místní lidi, které považovali za necivilizované, jako barbary. Z tohoto slova se pak vyvinulo Berber. Začalo se tak říkat původním obyvatelům severní Afriky. Berberská kultura se vyznačuje jedinečnými šperky a zajímavou architekturou. My se podíváme na sever Sahary do berberských sídlišť na území dnešní Libye u hranic s Tuniskem. Jak se tu bydlelo?
Arabové obývají hlavně Blízký východ a severní Afriku. Byli to původně kočovní pastevci, neboli beduíni, později obchodníci, řemeslníci a zemědělci na Arabském poloostrově. Jak žijí Arabové dnes?
Herec Martin Písařík a cestovatel Igor Brezovar cestují na motorkách Marokem. Na cestě k hranici s Mauretánii se zastaví na největším velbloudím trhu v Maroku.
Pořad vysvětluje příčiny, stručnou historii i následky severoirského konfliktu v ulicích Belfastu.
Nedaleko gruzínského hlavního města Tbilisi uprostřed hor se nachází duchovní centrum země Mccheta. Jedná se o velmi staré město, které je od roku 1996 zapsáno na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Nejvýznamnější starobylou památkou Mcchety je tisíc let stará opevněná katedrála.
Vyšší teploty nebo častější deště způsobují tání sezonního sněhu a především ledovců v Himálajích. Obojí zvyšuje hladiny řek i jezer a přináší v oblastech bleskové záplavy a následně i vysychání vodních toků. V ohrožení jsou desítky až stovky milionů lidí. O vlivu klimatických změn na politické spory o vodní toky pak následně hovoří politický a kulturní geograf Vladimír Baar.
Blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek komentuje problematiku lidských práv na probíhajícím fotbalovém šampionátu v Kataru, který od počátku doprovází řada kontroverzí. Diskutovanými tématy na šampionátu jsou například podpora sexuálních menšin nebo problematika zotročování zahraničních dělníků.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.