06:11
Češi a Slováci žili dlouhou dobu ve společném státě a stále k sobě mají velmi blízko. Přesto se Československo rozdělilo. Pořad hledá odpověď na otázku, proč se tak stalo.
Jak vznikala podoba vlajky České republiky a státních symbolů nově vzniklých států po rozpadu Československa, vysvětluje vexilolog Aleš Brožek. Česko jich má o tři více než Slovensko. Které to jsou a co mají symboly a barvy představovat? Kdy se který z nich používá? Jak je možné, že si Česká republika ponechala Československou bíločervenou vlajku s modrým klínem?
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Svobodná československá republika neměla dlouhého trvání. Touha Slováků po samostatném státě byla veliká, a tak už na konci roku 1992 došlo k rozpadu České a Slovenské Federativní Republiky. Pozitivní bylo, že rozdělení proběhlo klidně a bez násilí. Pouto mezi oběma národy navíc nevymizelo a Češi se Slováky k sobě mají nadále velmi blízko.
Jednání Václava Klause a Vladimíra Mečiara o rozdělení Československa se konala v brněnské vile Tugendhat. Jak jednání ve vile probíhala? A proč bylo vybráno zrovna toto místo? Na otázky odpovídá tehdejší brněnský primátor Václav Mencl.
V Praze je asi 8 000 ulic a jejich počet se neustále mění. Mnohé se jmenují podivně či kuriózně, podle statistiky se ale polovina všech jmen pojí s polohou nebo významnými osobnostmi. A co ty ostatní?
Karlova Studánka je malebná lázeňská obec v srdci Jeseníků. Proslavily ji léčivé uhličité prameny, čistý vzduch i tajemná historie spojená s řádem německých rytířů. Původní název lázní se dá přeložit jako „tam a zase zpátky“. Proč? To se dozvíte. Stejně jako to, kdo se o založení městečka zasloužil. Dnes díky své jedinečné architektuře se Karlova Studánka výrazně odlišuje od ostatních našich lázní. Na krásnou procházku až ke hřebenům Jeseníků se můžete vydat stezkou v údolí Bílé Opavy.
Teplické léčivé prameny byly známy a využívány už za královny Judity, matky Přemysla Otakara I. V 16. století patřily mezi desítku nejvýznamnějších lázní Evropy. V současné době koupele v Pravřídle s teplotou přes 40 stupňů oceňují především zahraniční hosté. A byly to lázně Teplice, kde se poprvé a naposledy setkali Johann Wolfgang Goethe a Ludwig van Beethoven.
Při putování po Moravském krasu s Cyklodálkami (2024) se zastavíme v Ostrově u Macochy. Zde se nachází 40 metrů hluboká přírodní štola, která slouží jako speleoferata. Místní průvodce nám vysvětlí, jak sestup probíhá i pro koho je tato netradiční aktivita vhodná a jaká jsou případná rizika.
Vysoké Tatry – velkolepé dílo přírody zbudované ze skal. Velehory v srdci Evropy, pod jejichž štíty se ukrývají průzračná plesa, útulné horské chaty, turistická střediska i vesnice s živým folklorem. S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po nejvyšším pohoří Karpatského oblouku, za goralskými zpěvy, k odlehlým horským chatám i na ochutnávku domácího oščypku. Ze Slovenska se na skok dostaneme i do Polska do horského střediska Zakopané.
Nowruzu, perský nový rok, je tisíce let starý svátek. V Íránu ho dodržují lidé bez rozdílu náboženské či politické příslušnosti. Slaví se v celé střední Asii i Indii v den jarní rovnodennosti a můžeme u něj najít jisté podobnosti s našimi velikonočními tradicemi, například barvení vajíček. Zároveň se však během tohoto svátku lidé obdarovávají jako o Vánocích.
"Na celém světě není tolik ticha, jako když sněží v Dolních Kounicích a probořenou střechou katedrály snáší se k zemi bílý sníh." Tak znějí verše básníka Jana Skácela. Odkazuje v nich k tajuplnému místu, totiž ke klášteru Rosa coeli v Dolních Kounicích. Jedná se o vůbec první ženský (premonstrátský) klášter na Moravě. Spolu s hercem Josefem Poláškem zjistíme, jaký význam dříve klášter měl a které události ovlivnily jeho nynější podobu.
Falklandy, ostrovy ležící asi 480 km východně od jižního patagonského pobřeží, jsou zámořským územím Spojeného království. Kvůli jejich geografické odlehlosti není život na těchto ostrovech úplně jednoduchý. Pojďte se tam s námi alespoň virtuálně podívat.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.