15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Reportáž z Afghánistánu popisuje tradiční roli a postavení žen v konzervativní afghánské společnosti. Rozhovory s ženami přibližují jejich konkrétní příběhy a osudy. Nastíněna je také složitá bezpečnostní situace v zemi jako únosy, terorismus či drogy.
Na olympiádě v Tokiu 2021 vzbudil její příběh rozruch. Běloruská atletka Kristina Cimanouská požádala o ochranu policii, když ji režim běloruského vládce Lukašenka poslal náhle domů. ČT s ní natočila rozhovor až ve Varšavě, která jí poskytla před diktátorem útočiště. Mezitím běloruský režim nadále utahuje šrouby. Co se vlastně sprinterce přihodilo?
V lednu roku 2020 navrhl americký prezident Donald Trump svůj izraelsko-palestinský mírový plán pro Palestinu. Předpokládal vznik nezávislé Palestiny s mnoha ústupky. Zatímco izraelský premiér Netanjahu Trumpův plán přijal s nadšením, Palestinci iniciativu amerického prezidenta ostře odsoudili. Vadila jim především část návrhu týkající se Jeruzaléma. Podle Trumpa měl Jeruzalém zůstat nedělitelným hlavním městem Izraele.
Přes 600 tisíc obětí, 13 milionů lidí bez domova, zdevastovaná města a mír v nedohlednu. Taková je bilance občanské války v Sýrii, kterou rozpoutalo krvavé potlačení demonstrací Arabského jara v roce 2011. Konflikt vyhnal za hranice státu 7 milionů lidí a vyvolal jednu z nejvážnějších humanitárních krizí světa. O současné situaci v Sýrii hovoří zahraniční zpravodaj ČT Václav Černohorský. Reportáž pochází z 15. března 2023.
Jakou podobu měl holocaust na Slovensku? Jak se radikalizovala slovenská politická scéna vůči židovskému obyvatelstvu? Temnou stránku slovenských dějin komentují historici.
Gestapu se na území Protektorátu Čechy a Morava dařilo velice úspěšně rozkrývat odbojovou síť. Tato organizace působící již dávno před válkou měla svá pravidla a metody, jak od zatčených získat informace. Nebylo to pouhé bití, ale různé psychologické nátlakové metody.
V roce 1917 proběhla v Rusku bolševická revoluce, u nás v roce 1918 vzniklo Československo. Jak reagovalo na vznik Sovětského svazu a kdy uznalo jeho platnost? Více se o česko-ruských, resp. česko-sovětských vztazích ve 20. a 30. letech 20. století dozvíme v pořadu Historie.cs.
Slovenský katolický kněz Jozef Tiso byl především politikem a v roce 1939 se stal prezidentem Slovenského státu. Za svoje politické činy v době druhé světové války byl po roce 1945 souzen. Hlavní otázkou bylo, zda bude odsouzen k trestu smrti, či nikoliv. Část poválečných politiků upozorňovala především na to, že vykonaná poprava kněze může vytvořit v části slovenské veřejnosti mučednický obraz Jozefa Tisa. Nakonec byl Jozef Tiso byl v roce 1947 skutečně popraven. Svou roli v tom sehrály i osobní animozity.
Pořad se věnuje irskému městu Londonderry. Ukazuje ho jako křižovatku irských dějin, seznamuje diváky například s takzvanou Krvavou nedělí.
Hlavní město Řecka má velmi dlouhou a bohatou historii. Jednou z nejznámějších starověkých památek světa je athénská Akropole, návrší s řadou antických staveb, které byly centrem tehdejšího Řecka. Athény jsou však živým městem, kde vedle starověkých děl můžeme obdivovat i současné moderní umění, včetně toho pouličního.
Provence a levandule patří k sobě. V dokumentu se ukazuje, jak se vlastně olej z levandule vyrábí.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rumunska.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.