15:43
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje příčiny a začátek válek v Jugoslávii mezi lety 1991 až 1995.
Válka v Jugoslávii skončila roku 1995. Samostatnost vyhlásilo Kosovo, Černá hora či Makedonie. Požadavky menšin však naznačují, že krvavý rozpad Jugoslávie do sedmi zemí nemusí znamenat pro tuto oblast klid navždy.
Dokument prostřednictvím pamětníků popisuje závěr válek v Jugoslávii v roce 1995.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Pasáž zachycuje stylem „on the road“ cestu humanitárních pracovníků v roce 2012 z Prahy až do nemocnice v Šali a přibližuje jejich očima čečenský konflikt.
Zatímco dnes žije v Belize přibližně 300 000 obyvatel, na začátku letopočtu zahrnovala tamní populace Mayů přes milion lidí. S mayskou kulturou jsou spjaté pyramidy, které dokládají její vyspělost. Začaly se stavět již 1500 let před naším letopočtem. Vydáme se do někdejšího mayského střediska, Caracolu, kde si připomeneme historii této civilizace. Jak tato kultura zanikla?
Jak vznikala podoba vlajky České republiky a státních symbolů nově vzniklých států po rozpadu Československa, vysvětluje vexilolog Aleš Brožek. Česko jich má o tři více než Slovensko. Které to jsou a co mají symboly a barvy představovat? Kdy se který z nich používá? Jak je možné, že si Česká republika ponechala Československou bíločervenou vlajku s modrým klínem?
Během stalinistického režimu byli krymští Tataři hromadně vysídleni až do Uzbekistánu a do Střední Asie. Pasáž o jejich historii i osudu.
V Lucembursku najdeme mnoho památníků obětem 2. světové války. Nejznámější je Zlatá dáma v centru hlavního města. Nedaleko leží dva hřbitovy – německý a americký, na nichž jsou pochováni vojáci, kteří padli během bitvy v Ardenách. Do oblasti Arden se vypravíme v závěru videa a navštívíme vojenské muzeum.
Polská vláda i nadále plánuje rozšíření povrchového dolu, který na naší straně hranice v Libereckém kraji přispívá k problémům s nedostatkem vody. Hranice mezi zeměmi mohou znamenat různý přístup k řešení problémů, ale přírodní procesy státní hranice neznají.
Pralinky bezpochyby patří k nejznámějším a velice populárním výrobkům z Belgie. Některé výrobny pralinek jsou v provozu i více než 100 let. V ukázce si mimo jiné prohlédneme proces tvorby těchto sladkostí.
Reportáž o moldavském víně a putování za jeho tajemstvím do podzemního labyrintu jednoho z největších vinných sklepů na světě.
Kdy začaly konflikty mezi Židy a Araby v Palestině? Kvůli čemu začaly? Dokument z roku 1968 přibližuje historii osidlování Palestiny židovským obyvatelstvem (od konce 20. století), vztah mezi nově příchozími Židy a Araby, okolnosti vzniku státu Izrael a následnou tzv. první arabsko-izraelskou válku.
V ukázce uslyšíme názor historiků na americkou politiku ve střední Evropě po druhé světové válce. Oponují tak představě široké veřejnosti, že USA a SSSR si rozdělily sféry vlivu již dávno před koncem války. Americký zájem v Praze reprezentoval velvyslanec USA Laurence Steinhardt, který ale do Prahy přišel již jako zklamaný diplomat zabývající se převážně vlastními podnikatelskými záměry, a ne diplomacií. S čím ovšem nepočítal?
V roce 1991 začal krvavý rozpad Jugoslávie. Ve stejném roce schválila Rada bezpečnosti OSN mírovou misi UNPROFOR na jejím území. Účast československých vojáků na této misi schválila ještě federální vláda, na konci roku 1992 však došlo k rozdělení Československa. Právě mírový rozchod Čechů a Slováků byl pro mnohé obyvatele rozpadající se Jugoslávie těžko pochopitelný. Na paradoxní situaci a každodenní život v té době vzpomínají v pořadu Historie.cs tehdejší účastníci mise.
V roce 1998 došlo k uzavření tzv. Velkopáteční dohody, která uzavřela více než 30 let trvající konflikt mezi protestanty a katolíky v Severním Irsku a s ním spojený terorismus. I když dodnes trvá klid, pořád se vyskytují drobné incidenty, naposledy kolem britského odchodu z Evropské unie. Jak obtížná byla cesta k tomuto kompromisu? Které kroky na cestě k němu byly nejnáročnější?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.