15:43
Vesnické masopustní obchůzky se u nás slaví od středověku, popisy masek jsou na Hlinecku doloženy od 19. století. V některých tamních vesnicích se konají spontánně po několik generací v téměř nezměněné podobě do dnešních dnů. Masopustní masky mají svoji tradiční podobu a funkci, za masky se většinou převlékají muži. Zvyk byl zapsán na seznam nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Dne 24. února 2022 vypukl válečný konflikt, ve kterém Rusko napadlo suverénní stát Ukrajinu. Na území Evropy se jedná o první vojenský konflikt po více než 20 letech.
Pořad vysvětluje, jak se Evropa liší od jiných kontinentů a co způsobilo, že se Evropa stala významných centrem světa, a jakým způsobem ji člověk mění.
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Ruský venkov trpí odchodem lidí do měst. Ve vesnicích žije už asi jen 27 procent ze 146 milionu Rusů. Aby venkovské tradice nevymizely, snaží se je regiony podporovat. Například v severoruské oblasti Vologda vznikají živé skanzeny nebo muzea místních řemesel. Podíváme se i do kláštera, který byl svého času gulagem.
Dokument představuje počátky křesťanství v Irsku. Ukazuje jeho památky literární i architektonické a seznamuje diváka se svatým Patrikem, který je tamním patronem křesťanství.
Video ukazuje Bretaň – keltskou výspu Francie, drsný kraj větrných pláží a bouřícího oceánu. Je sice jedním z francouzských regionů, ale občas působí spíš jako svébytná země.
Vyprávění o podobě islámu v Tatarstánu, republice Ruské federace. Pořad přibližuje, jak v této zemi funguje soužití muslimů s křesťany.
Květná zahrada v Kroměříži byla v roce 1998 zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO spolu s Podzámeckou zahradou a arcibiskupským zámkem. Jako jediný barokně komponovaný celek v Evropě, jenž je zachovalý v původní podobě, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Květnou zahradu nechal vybudovat v druhé polovině 17. století olomoucký biskup Karel II. z Lichtenštejnu-Kastelkorna, který se nechal inspirovat zahradami ve Versailles. Návrh parku v geometrickém stylu francouzské zahrady je dílem italských architektů.
Pořad představuje život na vesnici ve Středoafrické republice, jedné z nejchudších zemí světa. Lidé jsou tu závislí na zemědělství, mají k dispozici jen základní zdravotní péči a se vzděláním jim pomáhají misionáři.
Obyvatelé Samoy si více než jiný polynéský národ zachovali tradiční způsob života. Dodnes zde můžeme najít kamenné mohyly, kde jsou pohřbeni tehdejší vládci, protože uctívání předků je pro místní obyvatele velmi důležité i přes vliv křesťanství. Mimo to se dozvíme také něco o místní architektuře a tradičním tetování jakožto důležitém prvku národní identity obyvatel.
Reportáž českých novinářek o atmosféře v iráckém Kurdistánu, kde se v roce 2017 uskutečnilo referendum o vyhlášení nezávislosti.
9 525
362
2 014
843
46
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.