05:25
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Ganga je po Amazonce a Kongu třetí nejvodnatější řekou světa. Je dlouhá asi 2500 km, ústí do Bengálského zálivu a pro Indy má přímo posvátný význam. Pojďme se podívat na řeku, kterou Indové nazývají matkou.
Reportáž představí krasovou jeskyni Výpustek. Během 2. světové války a po jejím skončení se jeskyně výrazně změnila, vznikl v ní armádní kryt. Ten je od roku 2008 přístupný veřejnosti. Cílem expozice je však i připomenutí, že jeskyně tu stála dlouho před vybudováním armádního prostoru a vypráví více příběhů.
Čtvrtohorní zalednění zanechalo v Krkonoších pozůstatky v podobě hlubokých ledovcových údolí, tzv. karů. V Krkonoších se jim říká jámy a tyto lokality patří k místům s nejpestřejší přírodou v celém pohoří. Kolem Sněžky se jich nachází hned několik. Jak se tito dokonalí sochaři či tesaři zrodili? A co to jsou ledovcové morény?
Pořad vysvětluje, jak vzniká ve vápenci závrt a propast. Václav Cílek putuje do Moravského krasu, kde je možné tyto geomorfologické tvary vidět v různém stádiu vývoje.
Na vrcholu Buchtova kopce v CHKO Žďárské vrchy najdeme modrou kopuli, která ukrývá radar sloužící civilním letadlům pohybujícím se nad územím Česka. Setkáme se s vedoucím stanice, který je zároveň místním rodákem, a dozvíme se detaily, a to jak o řízení letového provozu, tak o Žďárských vrších.
Barma je krásná země tisíce chrámů plných zlata, přesto nesmírně chudá. Kdo ji do tohoto stavu přivedl? Bohatství Barmy se tedy skrývá alespoň v přírodních krásách, etnické rozmanitosti, kulturních zvyklostech a v síle lidskosti. Blíže se podíváme na území v jižní části Barmy: Karenský stát.
Před dvaceti lety, v březnu 2001, zničili islámští extremisté nenahraditelnou dvojici kamenných Buddhů v afghánském Bámjánu, pocházejících z přelomu 6. a 7. století. Ačkoliv se proti tomuto barbarství extrémního islámu stavěla celá řada muslimů, podle tehdejšího tálibánského vůdce jejich existence odporovala Koránu. Tálibán se mstil i politicky. Místní se na likvidaci odmítali podílet a slova jako Tálibán nebo Afghánistán tehdy vstoupily do myslí lidí po celém světě. Za pár měsíců poté došlo k teroristickému útoku 11. září na Světové obchodní centrum.
Podíváme se na prohlídku hlavního města ostrova Tchaj-wan jménem Taipei, jednoho z nejhustěji osídlených míst na Zemi, a jeho okolí. Uvidíme historické památky v centru metropole, poznáme něco z místních dějin, krásy místní exotické přírody, zvyklosti lokální kuchyně a třeba i pozoruhodné prostory metra. Co na Taipeii oceňují nejvíce místní i turisté? Podívejte se.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.