03:58
Miroslav Vladyka nás bere na cestu Prahou po stopách Franze Kafky. Dozvídáme se nejen informace z autorova života, například ty o jeho vztahu k otci či práci, ale také se podíváme na některé pražské historické a kulturní památky. Po dítěti, které se bálo vlastního dechu, je dnes pojmenované kdeco. Jaký ale skutečně Franz Kafka byl? Tak to už máme dnes jen malou šanci zjistit. Jak to ale dnes vypadá na Staroměstském náměstí? A jak to bylo v minulosti?
Milena Jesenská byla energická, citlivá a dobrosrdečná žena. Od dětství ráda psala a chtěla pomáhat druhým. Poslechněte si její vyprávění o tom, jak se stala uznávanou novinářkou a překladatelkou. Věděli jste, že právě ona přeložila do češtiny dílo spisovatele Franze Kafky? Bojovala i proti komunismu a nacismu a byla vězněna v koncentračním táboře. Za statečnost získala významná ocenění. To všechno se dozvíte v animovaném snímku.
Video pojednává o faktu, že jsme si Franze Kafku utvořili k obrazu svému. Vzhled i povaha Franze Kafky byla postupně přizpůsobena, aby vše zapadalo do mýtu o Kafkovi. Víme, jaký doopravdy byl? A jak doopravdy vypadal?
Literární historik a překladatel Josef Čermák hovoří s Janem Lukešem a Janem Schmidem o knize Prahou Franze Kafky a také o zvláštním přijímání Kafkova díla i jeho odkazu v českém prostředí.
Pojďme se společně podívat na život českého spisovatele. Narodil se v Praze v roce 1911 jako Václav Cafourek. V dětství trávil mnoho času v Jičíně, kde se inspiroval pro svou tvorbu. V jeho fantazii se zrodili velmi známí hrdinové, především Rumcajs s Mankou a Cipískem. Dodnes jsou jeho večerníčky velmi populární. Knížky Václava Čtvrtka znají děti po celém světě. V Jičíně najdete také interaktivní výstavu Rumcajsův svět Radka Pilaře.
Od počátku 40. let 19. století se z podnětu Josefa Kajetána Tyla konaly české plesy. Zde se potkávaly významné osobnosti tehdejší české vlastenecké společnosti. Ukázka z druhé části minisérie Božena zachycuje Boženu Němcovou s manželem na českém bálu, kde se potkala nejen s Tylem či Erbenem, ale také s Václavem Bolemírem Nebeským.
Básnická sbírka Petra Hrušky vyšla 8. září 2022, přesně 500 let poté, co se do Španělska vrátila loď, která jako první obeplula zeměkouli. Petr Hruška našel inspiraci právě v této cestě, aby vytvořil verše, které vyjadřují myšlenku, že za ono půltisíciletí se v podstatných záležitostech lidstva nic moc nezměnilo...
Podívejte se na cimrmanovsky laděnou reportáž, která pátrá po stopách českého génia a vynálezce ve městě na Seině. Věděli jste, že současnou podobu Eiffelovy věže ve skutečnosti vymyslel Jára Cimrman?
Pasáž pořadu Jasná řeč Josefa Chuchmy se věnuje divadelní hře Harry Potter a prokleté dítě na námět J. K. Rowlingové, Johna Tiffanyho a Jacka Thornea, která měla premiéru v červenci roku 2016 v Londýně. Jde o osmý příběh ze série o Harrym Potterovi a zároveň první, který se oficiálně dočkal divadelního zpracování. Na téma nahlížejí překladatel a programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller a literární kritik, publicista a zástupce šéfredaktora časopisu Pevnost Boris Hokr.
Wilbur Smith, britský spisovatel, hovoří s Markem Ebenem o britském koloniálním systému nejen v Africe. Vypráví o Africe jako o prostředí, v němž se odehrávají příběhy postav jeho dobrodružných a historických románů. Také naznačuje, že o současné Africe prozatím knihu psát nebude, jelikož se řídí mottem: „Člověk má dělat (psát) jenom to, o čem něco ví.“
Divadlo Bez zábradlí uvedlo francouzskou konverzační komedii Ivana Calbéraca Láska z mládí. V hlavní roli i jako režisér se zde prezentoval Roman Zach. Premiéru hry hodnotí divadelní publicistka Jana Soprová.
V roce 2016 zemřel italský spisovatel, filozof a jeden z nejvýznamnějších představitelů postmoderny Umberto Eco. V ukázce se hovoří o jeho díle a životě a sám spisovatel mluví o psaní a svém posledním románu Nulté číslo.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.