01:33
Miroslav Vladyka nás bere na cestu Prahou po stopách Franze Kafky. Dozvídáme se nejen informace z autorova života, například ty o jeho vztahu k otci či práci, ale také se podíváme na některé pražské historické a kulturní památky. Po dítěti, které se bálo vlastního dechu, je dnes pojmenované kdeco. Jaký ale skutečně Franz Kafka byl? Tak to už máme dnes jen malou šanci zjistit. Jak to ale dnes vypadá na Staroměstském náměstí? A jak to bylo v minulosti?
Milena Jesenská byla energická, citlivá a dobrosrdečná žena. Od dětství ráda psala a chtěla pomáhat druhým. Poslechněte si její vyprávění o tom, jak se stala uznávanou novinářkou a překladatelkou. Věděli jste, že právě ona přeložila do češtiny dílo spisovatele Franze Kafky? Bojovala i proti komunismu a nacismu a byla vězněna v koncentračním táboře. Za statečnost získala významná ocenění. To všechno se dozvíte v animovaném snímku.
Franz Kafka dnes bývá řazen k největším autorům světové literatury 20. století. Nebylo tomu tak vždy. Nejen o tom, jak svět „objevil" Franze Kafku, hovoří ředitel Pražského literárního domu autorů německého jazyka David Stecher.
Franz Kafka nebyl inspirací jen pro literáty. Podívejme se na krátké představení alba Proces uskupení Kafka Band, které tímto zpracováním po Americe a Zámku završilo svou kafkovskou trilogii.
Divadlo Petra Bezruče v Ostravě uvedlo na scénu Proces Franze Kafky. Režisér Jan Holec při přípravě představení využil i multimediální prvky. Podívejte se, proč se uchýlil k tomuto přístupu.
Česká prozaička a scenáristka Eva Kantůrková, signatářka a mluvčí Charty 77, v pasáži pořadu České televize Z očí do očí přibližuje svou právě vznikající knihu Památník, která kombinací pamětí, esejistiky i vypravování podává svědectví o českém disentu od 60. do konce 80. let.
Málokdo uměl s takovým pozorovatelským citem a empatií popsat svérázné obyvatele staré Prahy jako Ignát Herrmann a Jan Neruda. Staropražskou povídku Ignáta Herrmanna Z Nerudovy trafiky o mladé dámě prodávající v trafice a zákazníkovi, o němž netuší, že jde o jejího nejoblíbenějšího spisovatele, Jana Nerudu, čte herec Jan Pivec.
Bzuk a Ťuk jsou dva malí čmeláčci, kteří se jednoho dne rozhodnou, že přibijí sluníčko na oblohu, aby pořád svítilo a nikam se nemohlo schovat. V této epizodě se čmeláčci plaví po potoce, kde zažívají různá dobrodružství a setkávají se s kamarády, kteří jim pomůžou.
Podívejte se na ukázku ze známé Shakespearovy hry Hamlet v divadle Petra Bezruče v Ostravě. Tragédii v minimalistických kulisách a bez dobových kostýmů nastudoval slovenský režisér Dodo Gombár a do hlavní role dánského prince obsadil dvaadvacetiletého herce Josefa Trojana.
83 let po smrti Franze Kafky dostali čeští čtenáři dárek v podobě dokončené ediční řady jeho děl. Stalo se tak zásluhou Centra Franze Kafky. Jeho tehdejší ředitelka Markéta Mališová a spisovatel Arnošt Lustig v rozhovoru přibližují některé aspekty vydávání Kafkových knih v češtině.
Cormac McCarthy je považován za jednoho z nejdůležitějších amerických spisovatelů posledních desetiletí. Jeho stěžejní román Krvavý poledník nám přibližují překladatel Martin Svoboda, režisér Petr Gojda a herec Lukáš Hlavica.
Přední český shakespearolog Martin Hilský mluví o proměně titulní postavy Shakespearovy hry Král Lear a o významu postavy blázna v této proměně. Předčítá scénu ze hry, ve které hovoří blázen s Learem.
13 464
755
4 586
1 300
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.