05:41
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Vyprávění zachycuje antický mýtus o hrdinovi Odysseovi a jeho desetileté cestě z dobyté Tróje na jeho rodný ostrov Ithaku.
Čím to, že je Shakespeare stále aktuální? Na tuto otázku odpovídá mimo jiné i překladatel Shakespearovy tvorby Martin Hilský.
Ukázka popisuje pátrání po hmotných důkazech existence trojské války popsané Homérem v Iliadě. Kdo a jak našel místo, kde se Troja nacházela? Zpráva o neznámém amatérovi a jeho objevu města, které bylo považováno za výplod fantazie, pobouřila akademiky. Byla vůbec trojská válka? Jaké další příběhy jsou s Trojou spojeny? A co o ní vlastně víme?
Pro mnoho čtenářů je „Knihou mého srdce“ jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury Malý princ francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. V pasáži si můžeme připomenout některé autorovy myšlenky i známé scény z této oblíbené prózy.
Slovácké divadlo představuje ruskou klasiku, tragikomedii Antona Pavloviče Čechova Višňový sad. Hostující režisérka Oxana Smilková si hru sama přeložila a její režijní přístup slibuje divákovi moderní pojetí a porozumění velké ruské duši.
Italský dramatik Dario Fo, nositel Nobelovy ceny za literaturu z roku 1997, se ve hře Náhodná smrt anarchisty zaměřil hlavně na policii a její praktiky, které jsou často motivovány svérázným výkladem zákona. I když jsou některé závažné problémy prezentovány v humorné nadsázce, nakonec nutí k zamyšlení. Režisér Pavel Ondruch se ujal inscenace pro Těšínské divadlo roku 2010.
Martin Hilský vypráví o Williamu Shakespearovi, jeho víře i jméně. Rovněž se ale podělí o své názory na řeč a nevynechá ani anglicizaci či vulgarizaci řeči. Hovoří o řeči nevěstince i řeči sakrální, „Největší nemravnost je umravňovat Shakespeara!“ V závěru srovnává renesanční dobu s tou dnešní. „V renesanci se zrodil dnešek.“
V roce 2014 oslavil Temný rytíř Batman 75. narozeniny. DC mu k nim nadělilo nové logo. O tom, jakým vývojem prošel komiksový i filmový ochránce Gothamu, se dozvídáme v reportáži.
Hostem Antonína Přidala v pořadu Z očí do očí byl Ota Ulč, český exilový spisovatel, který emigroval v roce 1959 do Západního Berlína a později do USA, kde vystudoval politologii a poté přednášel na univerzitě. Jeho knihy vycházely v nakladatelství Škvoreckých '68 Publishers v Torontu, po roce 1989 vydal kolem dvou desítek knih v České republice.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.