12:45
Jak to vypadalo, když se ženy rozhodly, že budou bojovat s muži? Jakou na ně vymyslely lest? A jak to celé dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Jak se kníže Svatopluk rozhodl rozdělit říši svým synům? Jakou roli v tom hrály pruty svornosti? A jak to nakonec s říší dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Bajka Lev, kočka a člověk, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o Diogénovi, kterému vadí, že v každé báji vyhraje jen ten nejsilnější. Reaguje tak na pověst o lvu, který se chce na popud kočky utkat s dřevorubcem. Podle kočky jsou totiž lidé velmi chytří a silní a lev s ní nakonec souhlasí. Ezop však Diogénovi dalším příběhem dokáže, že zvítězit mohou i ti slabší. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Ferda Mravenec je bezesporu nejznámější postavou českého novináře, spisovatele a výtvarníka Ondřeje Sekory. Video nás seznamuje s tím, jak Ferda Mravenec, Brouk Pytlík a další Sekorovy postavy vznikaly.
Alfons Mucha byl jednou z nejpozoruhodnějších postav českého a světového umění konce 19. a první poloviny 20. století. Svým všestranným nadáním zasáhl do celé řady uměleckých oborů, ovšem celý svět jej zná především jako spolutvůrce secese a autora slavných grafických plakátů. Jeho plakáty byly známé pro jemné linie, květinové motivy, ornamentální detaily a dekorativní kompozice. Dlouhá léta žil v Paříži a USA.
Robert V. Novák vytváří jedinečné umělecké publikace a je živoucím důkazem toho, že i bez akademického vzdělání se můžete dostat na špičku svého oboru.
Krátké video představuje Václava Chaloupku, režiséra, který stál za oblíbenými večerníčkovými seriály o zvířatech, jako jsou Pruhovaní kamarádi, Vydrýsek nebo Méďové. Prostřednictvím jeho příběhů nahlédnou diváci do vzniku večerníčků a do Chaloupkova vztahu k přírodě. Video inspiruje děti k objevování krás přírody a rozvíjení fantazie prostřednictvím pozorování zvířat.
Zajímá vás, jak a kdy vznikly obrazy v kostele Sv. Martina? Nebo jak Karel Škréta zaznamenával vztahy pomocí gest, dotyků a pohledů? To vše se dozvíte v dnešním videu.
Překladatel a básník, držitel Ceny Jiřího Ortena a německé Ceny Huberta Burdy Petr Borkovec v pořadu Jedna báseň – autoři čtou.
Jako ztroskotanec Poutník pochopí, že život není jen o jídle, pití a získávání bohatství. V životě jde o víc. Pokud má v sobě člověk něco cennějšího, totiž duši, měl by o ni pečovat a hledat její prospěch a blaho. Proto ho průvodci vezmou mezi učené. Prý není nic krásnějšího, než když se člověk zbaví vší tělesné námahy a vede lehčí a pohodlnější život. Přijdou do místnosti, ve které se učenci učí neboli formují. Avšak takové formování vypadá dosti bolestivě a násilně, což se Poutníkovi nelíbí. Stane se Poutník nakonec učencem a najde ve vzdělávání nějaké zalíbení?
Druhý díl filmové minisérie Božena se odehrává v rode 1842. Němcovi se právě přistěhovali do Prahy, kde se Josef snaží etablovat jako finanční úředník. Báře je dvacet dva let, je matkou čtyř dětí a po posledním těžkém porodu už nemůže rodit. Před mladou ženou toužící po společnosti, se rázem otevře nový svět. Osudným je pro ni český ples na Žofíně, který změní vše a navždy. Josef ji přivede do společnosti české kulturní elity. Bára svou bezprostředností získává nové přátele a její srdce se nečekaně rozhoří.
Prozaik, novinář, spisovatel sci-fi, ale také respektovaný fotograf a vydavatel internetových novin Neviditelný pes, to vše je Ondřej Neff. Vypráví o tom, proč píše právě sci-fi literaturu, ale i o tom, co je podstatou tohoto žánru a jak se liší od fantasy žánru, přičemž odkazuje například i na dílo Válka s mloky od Karla Čapka.
Ačkoli mu je více něž sto let, stále baví malé i velké diváky. Loutka Spejbla za svůj dlouhý život prošla několika změnami. Ze začátku vystupoval Spejbl pouze s kašpárkem, až po sedmi letech k němu přibyl syn Hurvínek, Mánička, paní Kateřina a Žeryk. Jeho autorem je Josef Skupa a hlas mu zapůjčil Miloš Kirschner.
Ve středověku se obrazy malovaly především pro kostely a kláštery. Lidé se na ně chodili dívat, protože vyprávěly příběhy. Co o nich ale víme? Proč, jak a kým byly namalované? Speciální metoda používající infračervené světlo nám dovolí proniknout vrstvami barev skoro jako kouzlem a odhalit… Zamalovaná tajemství.
Grafičtí designéři a písmaři představují státní symbol českého lva z pohledu grafického pojetí. V ukázce vystupuje brandingový specialista Lumír Kajnar, designéři Anna Eštoková, Petr Štěpán a tvůrci písma Tomáš Brousil a František Štorm. Jak si se symbolem české státnosti poradili při své práci? Podívejte se.
13 123
738
4 475
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.