01:25
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
O tom, kde se dá v České republice najít zlato a kde je možné narazit na pozůstatky po jeho těžbě, vypráví geoložka Veronika Štědrá, mistryně světa v rýžování zlata.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
V následujícím videu se podíváme, jak se produkuje asi nejvýznamnější exportní artikl středoamerické Nikaraguy, tabák. Zasévání probíhá v listopadu, po sklizni musí listy ještě dozrát při vhodné teplotě. Poté slouží pro výrobu doutníků.
Oblast Maritimes tvoří čtyři východní kanadské provincie. Nové Skotsko, Nový Brunšvik, Ostrov prince Edwarda a Newfoundland. Všechny leží na pobřeží Atlantského oceánu a všechny jsou známé krásnou a drsnou přírodou. Hlavním zdrojem obživy místních obyvatel je rybolov a turismus. Pojďte se s námi vypravit do této okouzlující krajiny.
Česká výprava v čele s Bohumírem Jánským představuje výsledky své expedice, která přesně zaměřila pramen Amazonky. Zachycen je i spor s National Geographic o prvenství.
Reportáž přibližuje, co přinesl nový výzkum NASA o změnách v Arktidě v důsledku klimatických změn. Ledu zde ubývá, zeleně naopak přibývá.
Zpravodaj ČT Petr Zavadil strávil v době svého dětství 4 roky na Kubě. Po čase se na místa spojená se svým dětstvím vrátil. Jak se tato místa proměnila? A jak na něj po letech Kuba působí. Podívejte se na velmi osobní reportáž.
Neoklasicistní budova Podolské vodárny je výraznou dominantou pravého břehu Vltavy. Kromě toho, že odtud k Pražanům putuje pitná voda, v ní vzniklo muzeum mapující historii oboru zpracování pitné vody. Nahlédneme do ní a nakoukneme pod pokličku zpracování pitné vody.
Video přiblíží historii kulturní památky Jezernické viadukty. První viadukt přes Jezernický potok byl postaven v letech 1845–1847 a byl součástí Severní dráhy císaře Ferdinanda. Další most byl vybudován v roce 1873 v souvislosti se stavbou druhé koleje. Délka obou viaduktů je přes 400 metrů a celkem je tvoří 42 oblouků.
Mezi klenoty českého leteckého průmyslu patří velmi úspěšné vojenské proudové letouny L-29 Delfín a L-39 Albatros. Ty se v Československu začaly vyrábět již v 60. letech 20. století. Postupně si získaly uznání na celém světě. Dnes na ně navazuje letoun zvaný L-39 NG využívaný především k armádním či výcvikovým účelům. Všechny uvedené modely mají společného výrobce. Jedná se o českou firmu Aero Vodochody, společnost s více než stoletou tradicí.
Přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, jeden ze sedmi divů Česka, je vybavena největší reverzní turbínou v Evropě. V rámci českých hydroelektráren má také největší spád i výkon. Zároveň je nejvýše položenou vodní plochou v republice. Jak elektrárna funguje a další podrobnosti o ní představí tato ukázka.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.