02:14
Svatý Václav je, jak jistě víte, patronem české země. Jak to ale tehdy bylo mezi ním a jeho bratrem Boleslavem? Kam až zašla Boleslavova chamtivost a proč pozval Boleslav Václava na křtiny? A proč se Václavovi nevyplatila jeho zbožnost? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kam dovedl svou skupinu praotec Čech? Podle čeho se rozhodl, že se zde usadí? A co udělal jeho bratr Lech? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Pohádka O dvanácti měsíčkách, kterou předčítá herec Pavel Tesař. Příběh vypráví o Marušce, kterou v zimě vyžene zlá macecha a nevlastní sestra ven pro jahody, borůvky a jablíčka. Laskavé Marušce však s úkoly pomůže dvanáct kouzelných bratrů měsíčků.
Libuše byla nejslavnější a nejmoudřejší z dcer vévody Kroka. Jakými zvláštními schopnostmi byla obdařena? Jak vládla a jakým způsobem si našla svého manžela? A proč se vlastně rozhodla vdát? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Horymíra známe díky jeho skoku z Vyšehradu na koni Šemíkovi. Proč byl ale uvězněn? A jak to po záchraně skokem do Vltavy s Horymírem a Šemíkem dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Kouzelný strom Bajkovník kromě listů plodí i bajky. V této potkáme mezky, kteří nesou náklad. Který mezek více přiláká lupiče? A kterého si lupiči vyberou? A co z toho plyne? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
V pasáži z druhého dílu televizního seriálu F. L. Věk, natočeného podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska, se prostřednictvím postavy Františka Věka, jehož studia jsou spjata s katolickým klášterem, ocitneme v bohatě zásobené knihovně, kde se nacházela také vitrína se zakázanými knihami.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 1. ročníku při čtení hodnotit informace, které se dozvíme. K porovnávání a hodnocení získaných informací použijeme Vennův diagram.
V rámci pořadu Kniha mého srdce se podívejme na pohled různých osobností na výpravný fantasy román Pán prstenů anglického autora, filologa, znalce staré angličtiny a univerzitního profesora J. R. R. Tolkiena.
Několik generací poetů se sešlo, aby konfrontovali svůj názor na současnou poezii i vlastní vztah k největšímu českému romantickému básníkovi – Karlu Hynkovi Máchovi a jeho stěžejnímu dílu Máj. Jako první své názory a postřehy představuje básník, editor literárních sborníků, redaktor a učitel Jaroslav Schnerch.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.