03:56
Milan Kundera byl znám tím, že nestál o pozornost veřejnosti. Tvrdil, že pozornost by měly vzbuzovat jeho knihy, nikoliv život. O mediálním obrazu Milana Kundery a významu jeho díla nejen pro českou literaturu hovoří Karel Hvížďala a Miroslav Balaštík. Milan Uhde, Jiří Trávníček a muzikolog Miloš Štědroň představují svá oblíbená Kunderova díla.
Milan Kundera je ve světě nejznámnější český spisovatel, v Česku ho však tolik lidí nezná. V sedmdesátých letech emigroval do Francie. Od 90. let psal výhradně francouzsky. Neposkytoval žádné rozhovory.
V roce 2017 vyšel po více než čtyřiceti letech od svého vydání poslední z dosud v České republice nevydaných česky napsaných románů Milana Kundery, Kniha smíchu a zapomnění. Video je tlumočeno do znakového jazyka.
Ve věku 94 let zemřel prozaik a esejista Milan Kundera. Proslavil se zejména romány Žert a Nesnesitelná lehkost bytí či souborem povídek Směšné lásky. Za hranicemi patřil spolu s Kafkou a Havlem k nejslavnějším českým rodákům. Býval opakovaně zmiňován jako kandidát na Nobelovu cenu za literaturu. Z obavy před špatným výkladem byl rezervovaný k překladům svých knih a rozhovory neposkytoval. Od roku 1975 žil a tvořil v Paříži, kde i zemřel.
Literární vědec Jiří Koten vysvětluje, proč je Milan Kundera pro mnohé literární kritiky kontroverzním spisovatelem, ale také, co jeho tvorbě vysloužilo výsadní postavení nejen v české literatuře.
Literární vědec Jiří Brabec se zamýšlí nad rozdílným přístupem ke čtení Kunderova Žertu v době jeho vydání a dnes. V následné diskusi zazní úvaha o možnosti Milana Kundery psát pod pseudonymem.
Finsko-estonská spisovatelka Sofi Oksanenová se věnuje ve všech svých knihách traumatu z okupace Estonska, nacistické i sovětské, a to v různých obměnách. Také se nezdráhá veřejně hovořit o minulosti Estonska nebo například o situaci na Ukrajině, ve které jasně čte rukopis KGB.
Shakespearovské slavnosti přinášejí každoročně další a další pohledy na dramata Williama Shakespeara.
Video pojednává o faktu, že jsme si Franze Kafku utvořili k obrazu svému. Vzhled i povaha Franze Kafky byla postupně přizpůsobena, aby vše zapadalo do mýtu o Kafkovi. Víme, jaký doopravdy byl? A jak doopravdy vypadal?
Vladimír Balla, publikující jen pod jménem Balla, je současný slovenský spisovatel, držitel prestižního ocenění Anasoft litera a jeden z nejpřekládanějších slovenských autorů současnosti. V pořadu Slovenská čítanka zhlédneme portrét tohoto spisovatele. Dozvíme se o jeho vztahu k tvorbě, ale třeba také k hudbě nebo k pracovnímu prostředí.
Mezi skladbami Vladimíra Mišíka ze sedmdesátých let minulého století najdeme také píseň Pomalu v revolver ztrácí se víra s původním textem českého básníka Františka Gellnera.
V pasáži pořadu Písně českých básníků si v podání hudební skupiny Ensemble Flair v čele s cimbalistou a skladatelem Janem Rokytou ml. můžeme poslechnout píseň Motýl s textem Petra Bezruče, která se objevila na albu Od pramenů k moři.
Karel Havlíček Borovský byl osobností, která ovlivnila českou literaturu, žurnalistiku i společnost. Historikové Jiří Rak a Magdalena Pokorná a literární historik Dalibor Dobiáš diskutují o postavě Karla Havlíčka, jeho názorech a ideálech. Dále se zaobírají moderností jazykových prostředků ve spisovatelově díle.
Hudební skupina Hm... zařadila na své album Oběd také píseň O čem ví tesknota s textem českého básníka Jiřího Ortena. Skladbu si můžeme poslechnout v pořadu Písně českých básníků.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.