02:14
Oblast s nejbohatším výskytem termálních a minerálních pramenů se u nás nachází v nejzápadnějším cípu země, kde také vznikla naše nejznámější lázeňská města: Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Navštívíme je s Miroslavem Táborským.
S Václavem Cílkem se vydáme do Karlových Varů po stopách tajného života. Ten se neodehrává jen mezi herci v hotelu Termál, ale především nehluboko pod povrchem, kde vyvěrají divoké vývěry a jímané prameny.
Pořad seznamuje s Národní přírodní rezervací Soos. Přibližuje její vznik a geologickou stavbu.
Václav Cílek putuje do opuštěného hnědouhelného dolu v Chebské pánvi, popíše vznik hnědouhelných souvrství a představí zajímavé povrchové tvary v místě bývalého hnědouhelného dolu.
Město Zlaté Hory bylo založeno ve 13. století v blízkosti rýžovišť drahého kovu, která vznikala podél toku řeky Olešnice od Příčné hory až po polskou hranici. Na konci 16. století byly v tomto kraji nalezeny největší zlaté valouny ryzího zlata v křemenu u nás. Navštívíme jednu z historických štol a prohlédneme si centrum města, které je od roku 1992 chráněnou památkovou zónou.
Ačkoli popularita gramofonových desek začala s příchodem moderních technologií klesat, v posledních letech se poptávka po nich opět zvýšila. Jednou z firem, která dokázala na tento narůstající zájem včas reagovat, je česká společnost GZ Media, kterou nyní navštívíme a prohlédneme si výrobní proces i nejnovější trendy.
Krkonoše se staly ostrovem unikátních společenstev, na kterém se prolínají druhy arktické s alpínskými. Najdou se zde pozůstatky ledovcové modelace krajiny.
Jedním z našich nejslavnějších architektů je bezpochyby Jan Blažej Santini-Aichel, který proměnil Žďár nad Sázavou i jeho okolí v nejvýznamnější centrum barokní gotiky v Evropě. Mezi jeho díla patří kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nebo areál cisterciáckého kláštera, který se později změnil na zámek. Právě tento zámek si prohlédneme v následujícím videu.
Ačkoliv zhruba polovina adaptačních opatření na klimatickou změnu závisí na individuálním chování, klíčová je také systémová stránka. Debata s politiky ohledně klimatické změny je však náročná. Jedná se totiž o problém, který vyžaduje řešení s dlouhodobou perspektivou na desítky let dopředu. A to není pro politika z jeho podstaty zajímavé. Rozhodující roli by tak neměli hrát zástupci podporovaní primárním sektorem, kteří se snaží řešení tohoto problému skrýt za neúčinná opatření.
Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, v odborné přednášce přibližuje historii jaderné energetiky a štěpení jádra, konstrukci prvního jaderného reaktoru i vývoj stavby jaderných elektráren.
Klima se otepluje, posledních deset let je i deset nejteplejších let v historii měření. Hlavní příčinou je produkce skleníkových plynů. Abychom předešli prohlubování klimatické krize, dle environmentalisty Jana Hollana je např. důležité promýšlet, jaký typ dopravy v konkrétních případech vybereme. Jako příklad nezodpovědného chování s neúměrně vysokou uhlíkovou stopou uvádí letecké víkendy v zahraničí.
Nejlepší energie je ta, kterou nespotřebujeme. Zateplením domu ušetříme nejen životní prostředí, do kterého topením vypustíme méně emisí, ale i svou peněženku. Jak na to? Podívejte se s námi.
Rovinaté úrodné lužní lesy vždy lákaly člověka k hospodářské činnosti, a proto je přirozený tok velké řeky uprostřed kulturní krajiny reliktem. Litovelským Pomoravím protékající Morava působí na Středoevropana zvyklého na regulované toky jedinečně. A to nejen typickými meandry a rameny v různých stadiích svého vývoje, ale i faunou a flórou vázanými na periodicky zaplavované ekosystémy údolní nivy. I dnes existují faktory, které mohou lužní les a především jeho vodní režim ohrozit, proto je jejich ochrana nutná.
Václav Cílek putuje do severních a západních Čech zasažených třetihorní sopečnou činností. Popisuje vznik čedičových sloupců a tajemství čedičových sutí.
Pasáž vysvětluje, proč je možná jednodušší letět na Mars, než se provrtat do středu Země. Zazní i otázka, co se nachází ve středu Země.
Při poznávání Šumavy s Cyklodálkami (2024) zamíříme na místo, kde ještě v minulém století stála Rosenauerova nádrž. Toto vodní dílo sloužilo jako zásobárna vody pro Schwarzenberský plavební kanál. Rosenauerova nádrž poskytovala mnoho pracovních příležitostí pro místní obyvatelstvo, v období normalizace však zanikla. Podívejte se, jak k tomu došlo.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.