02:02
Pasáž zachycuje schválení provolání „Všemu lidu ČSSR“, ve kterém UV KSČ odsuzuje vpád vojsk Varšavské smlouvy. Toto provolání odvysílal Český rozhlas ve dvě hodiny ráno alespoň na tzv. rádiu po drátě, protože přívrženci okupantů vypnuli vysílání na středních vlnách. Součástí pasáže je i líčení každodennosti v roce 1968.
Poslechněte si autentický záznam pasáže z pořadu Československého rozhlasu Nealkoholická vinárna U Pavouka, v níž 16. září 1966 poprvé zaznělo jméno Jára Cimrman. Předmětem následného rozhovoru se Zdeňkem Svěrákem je právě tato postava. Zdeněk Svěrák připomíná i některá zahraniční nastudování cimrmanovských her.
Rozhlas je každodenním společníkem většiny lidí. Pořad vysvětluje, že ho dělíme na soukromý a veřejnoprávní. Dále existuje také rozhlas regionální. Jen českých stanic je více než sto.
Dne 18. května 1923 bylo ze stanu poblíž tehdejšího hlavního pražského letiště ve Kbelích zahájeno pravidelné rozhlasové vysílání v Československu. Československo se tak stalo druhou evropskou zemí, která měla rozhlasové vysílání. Podívejte se na stručnou historii rozhlasu v rámci pořadu, který vznikl k 95. narozeninám.
První sportovní přenos či první operní představení v rozhlase, i to jsou milníky spojené s dějinami rozhlasového vysílání u nás. Podívejte se na rozhlasová prvenství.
Než převzala roli hlavního média televize, patřil prim v předávání informací rozhlasu. První stálé vysílání mělo tehdejší Československo od roku 1923.
Ukázka popisuje zábavnou formou rozpoutání 1. světové války, nástup císaře Karla I. na trůn a činnost Maffie.
Československý automobilový průmysl nedokázal za celou dobu totalitního státu nasytit poptávku po novém vozidle. V čem byl problém? Podívejte se na sondu do reality normalizačního průmyslu na pozadí dějin mladoboleslavské automobilky.
V první polovině 70. let vedlo Československo statistiky v ročních přírůstcích narozených dětí. V ukázce se dozvíte, proč se dnes této generaci říká Husákovy děti, jak 70. léta vnímaly děti a jak je vnímali dospělí.
Knihu Smrt si říká Engelchen napsal jeden z partyzánů, kteří se ukrývali na konci války ve vizovických lesích. V dubnu 1945 zde nacisté vypálili několik osad jako reakci za pomoc partyzánům. Zatímco osud Lidic a Ležáků znají všichni, neštěstí, které postihlo tyto osady, zná málokdo.
12. srpna 1981 uvedla na trh firma IBM svůj první model osobního počítače. Od té doby urazily obrovskou cestu. Proč slavilo IBM PC v roce 1981 tak obrovský úspěch? Jak takový počítač fungoval a v čem byl největší rozdíl mezi tehdejším a dnešním užíváním? A proč v dalších letech ztratila firma IBM kontrolu nad trhem osobních počítačů? Kde nastal problém? O vzestupu a pádu IBM PC hovoří Michal Rybka, publicista a kurátor Alza muzea.
Železniční most mezi Malou Chuchlí a Braníkem překlenující Vltavu je jistou kuriozitou. Oficiálně se jmenuje Branický most, ale téměř nikdo mu neřekne jinak než Most inteligence. Mohl by být nejdelším dvoukolejným železobetonovým mostem v Evropě, kdyby neměl jen jednu kolej. Proč tomu tak je? Podívejte se na jeho krátkou historii.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží seznamuje s významnými osobnostmi počátků české kinematografie, Janem Kříženeckým, Josefem Švábem-Malostranským a Viktorem Ponrepem.
Pozdně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mostě stál na místě plánované těžby hnědého uhlí. Vzhledem k jeho mimořádné hodnotě neskončil jako většina starého královského města Most demolicí, ale bylo rozhodnuto o jeho záchraně přesunutím o 941 metrů mimo těžební prostor. Podívejte se na mimořádný logistický počin.
11 587
613
3 390
1 030
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.