Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
O tom, kde se dá v České republice najít zlato a kde je možné narazit na pozůstatky po jeho těžbě, vypráví geoložka Veronika Štědrá, mistryně světa v rýžování zlata.
Mise k plantážím kávovníků ve Střední Americe ukazuje, jak se pěstuje takzvaná fair trade káva. Co napravuje systém spravedlivého odměňování? Jak funguje? A proč by nás to mělo zajímat?
V geograficky jedné z nejvíce pestrých zemí světa, Ekvádoru, najdeme pláže i velehory, zasněžené vulkány, pestrobarevné trhy, jezera, mlžný prales nebo vzácné druhy zvířat. V ulicích Quita se můžeme prakticky seznámit s Coriolisovým efektem. Stačí se dívat na vodu vytékající z umyvadla. Jinak se bude chovat na rovníku, jinak severně či jižně od něj.
Východní část Grónska je uzavřeným světem, kde život zásadně ovlivňuje klima a přírodní procesy. Tuto velmi špatně přístupnou oblast, která dlouho vzdorovala prvním objevitelům, navštívil režisér Ladislav Moulis st. se svým filmovým štábem. Inspirací pro jeho výpravu byly práce významných osobností spojených s Arktidou, Knuda Rasmussena a Fridtjofa Nansena. Jedním z jejích cílů bylo porovnat poznatky Rasmussena a Nansena se současným stavem inuitských komunit. V dokumentu uvidíte i unikátní archivní materiály: sekvence z Rasmussenova původního filmu.
Seznámení se severní Aljaškou – její historie, obyvatelstvo, povrch, podnebí, fauna, flora, průmysl, doprava a národní parky.
One Tree Hill – kopec jednoho stromu – co lépe by mohlo charakterizovat tuto zvláštní mytickou krajinu, které vévodí právě pokroucený jukovník, na němž je dobře vidět, jak velký zápas musí podstoupit s extrémním horkem a suchou kamenitou půdou plnou balvanů. Nádherná čarokrásná krajina láká mnoho dobrodruhů a umělců, právě tady si nejlépe uvědomíte pomíjivost života a sílu přírody. Je to země Boha.
Provence a levandule patří k sobě. V dokumentu se ukazuje, jak se vlastně olej z levandule vyrábí.
Coromandel je malý poloostrov na severu Nového Zélandu, odtud započalo osídlování země Polynésany a o pět století později se tu vylodil i James Cook. V minulosti se tu těžilo dřevo i zlato, nyní je domovem farmářů a nejrůznějších umělců a místní stromy jsou chráněny, zatímco těžba zlata utlumena. Bohatstvím ovšem oplývá i místní Tasmanovo moře. My se podíváme na novozélandskou vyhlášenou pochoutku, ústřice, které se na pobřeží Coromandelu pěstují ve velkém. Ty jsou velmi náchylné na čistotu vody a jejich chov je důkazem mimořádné čistoty místních vod.
Plavba po proudu Labe končí v široké deltě, kde se Labe vlévá do Severního moře. Součástí pořadu je český přístav v Hamburgu.
V Maršíkově si prohlédneme mlýn ze 16. století. V současnosti však neslouží pro mletí obilí, ale jako prostor pro výrobu alkoholických i nealkoholických ovocných nápojů. Místní krajina je přezdívána „severomoravská ovocná komora“ a výroba pálenky tam má dlouhou tradici. Oblíbené jsou nápoje z jablek, ale také z jeřabin.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.