00:31
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
První díl filmové minisérie Božena se odehrává v roce 1837, kdy svéhlavé Barboře Panklové je sedmnáct let a rodiče jí hledají ženicha, který by si ji vzal i bez věna. Nejlepší partií se zdá být o patnáct let starší úředník pod penzí, Josef Němec. Mladičká nespoutaná dívka mu uhranula. Josef nenaslouchá ani varování přítele. Bára se sňatku brání, ale proti vůli rodičů nemá šanci. Dvě protichůdné povahy vykračují do společného života.
Současný český básník, výtvarník a redaktor Ondřej Tuček čte svoji báseň Prázdniny na Sázavě. Báseň pochází ze sbírky přírodně-spirituální poezie Celou noc velmi silně štěbetalo vodní ptactvo.
Verše českého básníka, spisovatele, literárního historika a organizátora kulturních akcí Petra Hrušky byly přeloženy mj. do angličtiny, francouzštiny, němčiny, italštiny, slovinštiny, nizozemštiny, polštiny či chorvatštiny. Roku 2013 byl za svou pátou sbírku básní Darmata nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Poezie.
V reportáži se vydáme po pražských stopách českého vlastence, filozofa, spisovatele, publicisty a skladatele Františka Vladislava Heka, národního buditele, který žil v letech 1769-1847 a stal se předobrazem hlavního hrdiny pentalogie A. Jiráska F. L. Věk z doby národního obrození. Zároveň se podíváme do míst, kde se natáčel stejnojmenný seriál České televize.
Oblíbený humoristický román Zdeňka Jirotky Saturnin v pořadu Kniha mého srdce představuje Ondřej Havelka, který si v televizním zpracování zahrál postavu Jiřího Oulického, postavu využívající služeb nepředvídatelného sluhy Saturnina. Oblíbená kniha byla mnohokrát načtena jako audiokniha i uvedena jako divadelní hra.
V pasáži z třetího dílu televizního seriálu F. L. Věk, natočeného podle stejnojmenného románu Aloise Jiráska, se dostaneme do roku 1786 a ocitneme se v obrozeneckém divadle Bouda, s jehož činností se úzce pojí osobnost básníka, dramatika, překladatele, herce, režiséra a vlastence Václava Tháma, jednoho z otců českého divadla.
Video obsahuje přímo Gellnerova slova. Co sám Gellner přinesl české moderní poezii? Proč si neoblíbil volný verš?
Je komiks vnímán jako seriózní umění? Co to vlastně je, ten komiks? Je to samostatný žánr, nebo patří do literatury? Je český komiks stejně dobrý jako ten světový? Odpovědi na tyto i další otázky hledají autor, scenárista a hudebník Džian Baban a historik komiksu Pavel Kořínek, vyjadřují se i další komiksoví tvůrci.
Miroslav Vladyka nás bere na cestu krajem Vysočina po stopách Karla Havlíčka Borovského. Podíváme se do spisovatelovy rodné vesnice Borová, podle níž si zvolil své druhé příjmení, do Havlíčkova Brodu, do tajemného údolí Doubravy a také do Pelhřimova, který je dnes slavný díky muzeu kuriozit.
Jindřich Honzl zpracoval formou dramatické montáže korespondenci spisovatele Jana Nerudy a spisovatelky Karolíny Světlé. Autentické dopisy ilustrují nejen ducha doby, ale jsou také svědectvím o citech, cílech a myšlenkách dvou velkých osobností české literatury. Inscenace byla uvedena v roce 1972.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.