05:52
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak si to nejen v posteli udělat o něco lepší? Masturbace nám přináší příjemné pocity a také poznání vlastního těla. To, co se nám líbí, můžeme využít při sexu s partnerem / partnerkou. Sex nám také může zpříjemnit či ozvláštnit celá řada sexuálních pomůcek, ale i různé kinky a fetiše. Pokud souhlasí všichni zúčastnění, představivosti se meze nekladou. Ale nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak to mají tanečnice s těhotenstvím? Lze si naplánovat přirozený porod, nebo si nakonec raději vyberete císaře? Povídání jedné z nich ukáže, že snaha o plné ovládnutí těla v těhotenství je spíše úsměvná domněnka než splněný sen.
Sektářská hnutí fungují díky svým vůdcům, charismatickým osobnostem, které dovedou přesvědčit a zlákat druhé. Psychiatr a religionista přibližují, jací vůdci nejčastěji bývají a jak provádí psychologickou manipulaci. Video přináší i reálný příběh z české sekty Parsifala Imanuela, tzv. imanuelitů.
Člověk je veden vrozenou schopností a touhou postarat se o nově narozené či nezaopatřené mládě. Instinktivně pečujeme o své děti, ale i o děti cizí. Na základě vědeckých studií ovšem bohužel zjišťujeme, že jsou-li si rodiče vědomi, že potomek není jejich vlastní, častěji na takovém dítěti páchají násilí. Psychologické mechanismy nám brání chovat se násilně k malým dětem, ovšem v případě nevlastního dítěte tyto mechanismy snadněji selžou.
Na základě anonymního udání o sexuálním zneužívání navštěvuje školský ombudsman Pelán střední průmyslovou školu, aby případ prošetřil. Školní prostředí dobře zná, dříve tu sám učil. O to víc je zaskočen, když zjistí skutečnost, že jeho dlouholetý kamarád a současný ředitel zdejší školy sexuálně obtěžuje chlapce.
Gestika, mimika, tón hlasu, postoj těla, dokonce i volba oblečení. Toto vše tvoří až 80 % našeho sdělení. Naučte se ji číst! Video nám například vysvětlí, jak poznat lháře, upřímný úsměv od neupřímného a co je to zrcadlení.
Ideály krásy prezentované ve společnosti (a zejména na sociálních sítích) jsou zdrojem mindráků pro nejednoho člověka. Řešíme to téměř všichni, nezávisle na pohlaví a genderu. Jak ideály krásy neřešit, neporovnávat se, mít se rád/a i bez retuší a filtrů? Jde to!
Maska nám dovoluje se chovat jinak, a možná právě proto se rádi vracíme zpět k tradicím a regionálním zvykům. Karneval je okázalá podívaná, která čerpá z lidové tradice, ale zároveň si bere to nejlepší ze současné výtvarné scény. Máme na mysli úchvatný fenomén současnosti – novodobý městský folklor, který láká do ulic Roztok u Prahy tisícovky návštěvníků. Masopust tu vyrostl v tradici, která přesáhla lokální měřítko.
Jan Böhm je výjimečný kněz – vzhledem, životním postojem i zálibami. Miluje výzvy, překonává překážky a boří stereotypy. Leze po skalách, skáče padákem a zúčastnil se mise v Afghánistánu. Po letech služby v armádě pocítil potřebu vrátit se do civilního prostředí a získat zázemí, ovšem svého osobitého stylu se nevzdal. Dokument je zajímavým pohledem na život nekonformního kněze a také obrazem měnící se kněžské služby v návaznosti na společnost a její potřeby.
Kdo to jsou trampové a co všechno zahrnuje svět trampingu? Ukázka přibližuje jejich zvyklosti, zásady a jejich kulturu.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj Váni, původem z Ukrajiny, který se od malička věnoval gymnastice. Měl štěstí, že na tréninky mohl chodit se svým starším bratrem Edou. Váňa patřil mezi cílevědomé děti a byl na sebe vždy přísný. A fungoval také jako vzor pro mnohé spolužáky, na rozdíl od kterých nemluvil ještě v první třídě česky. Spolužáci si jej zvolili za předsedu třídy. Zůstal ale Váňa ve třídě Ptáčat i na druhém stupni?
Emoce nejen umělce inspirují, ale emoce obsažené v uměleckých dílech mohou také léčit. I tvůrčí proces samotný může léčit. A to nejen tvůrce samotného, ale i toho, kdo umělecké dílo vnímá. Máme na mysli jak léčbu duše, tak těla. Léčba duše je zároveň i tvůrčím procesem, jak potvrzují mnozí psychoterapeuti ze zkušeností z muzikoterapie, zvukoterapie, arteterapie a dalších psychoterapií. Emoce a umění jsou zkrátka spojené nádoby.
Jak prožívají projekt společného vzdělávání ti, jichž se bezprostředně týká? Jak moc je pro děti inkluze náročná? V prostředí jedné soukromé školky se potkávají děti z různých koutů světa. Překonávají mezi sebou jazykové bariéry i kulturní odlišnosti. Všichni si však společně hrají a nikoho nevyčleňují. Děti se spřátelí s každým.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.