Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Hlavní hrdinkou tohoto příběhu je šestnáctiletá Johana, která zažívá trable kvůli špatnému rodinnému zázemí. Vlastní rozvedený otec se ji pod vlivem alkoholu dokonce pokusí znásilnit. Jak se správně zachovat a jaké jsou následky takového činu?
Odkud pochází romský národ? Romové pocházejí z Indie, kde bychom našli jejich kořeny. Odtud se rozšířili přes Balkánský poloostrov do celé Evropy. Mají své tradice, zvyky i svůj jazyk.
Základní společenské pravidlo říká, že ve společnosti si nejsme všichni rovni neboli existují společensky významnější a méně významné osoby. Mezi významnější osoby, kterým dáváme přednost a prokazujeme úctu, patří ženy, starší lidé a lidé v nadřízeném postavení. Od toho se pak odvíjejí i další společenská pravidla: Kdo komu podává ruku, kdo koho představuje nebo kdo první vstupuje do dveří. Ale co když se sejdou samé společensky významné osoby?
Příběh Dany a Petry, které jsou od narození neslyšící. K osobnímu rozvoji jim pomohlo začlenění do komunity stejně postižených lidí a možnost věnovat se tomu, co je baví – divadlu. Díky němu se i seznámily.
V osmnácti se člověk stává plně odpovědným za svůj život a začíná si plnit své sny. Každoročně však několik stovek mladých lidí končí na ulici. Často jde o lidi, kteří museli po dosažení plnoletosti opustit ústavní zařízení, ale neměli kam jít. Přežít bez střechy nad hlavou a prostředků není jednoduché: Na živobytí se často vydělává krádežemi či prostitucí, čas se ubíjí alkoholem a drogami. Ještě složitější je z takového života se vymanit. Tomášovi, Michalovi a Karlovi se to povedlo a na temné období už jen vzpomínají. Podělili se s námi o své příběhy.
Michal Pitoňák, zakladatel organizace „Queer geography“ a tuzemský průkopník tohoto oboru, nás seznamuje s výsledky dat v otázce, jak velký je v konkrétních zemích Evropy podíl obyvatel, kteří mají přátele či známé mezi LGBT lidmi. Rozmanitost světa a odlišnost postavení jednotlivých zemí k neheterosexuálním lidem ukazuje prostřednictvím interaktivních map.
V tomto vzdělávacím pořadu sledujeme osud Jakuba, který během krátké doby stanul dvakrát před soudem. Nechal se zlákat vrstevníky, aby odcizili auto. Jakub řídil bez řidičáku, auto naboural a ještě zranil svou spolujezdkyni. Soud mu naordinoval dohled a kurátorku. Jakub odchází do diagnostického ústavu.
Lidé si často myslí, že registrované partnerství je pro gaye a lesby stejné jako manželství. Mezi oběma institucemi ale existuje řada rozdílů, a to jak na symbolické, tak praktické rovině. Svůj pohled na tuto problematiku přibližují lesby Michaela s Andreou, které společně vychovávají holčičku, a řeší tedy zejména péči o děti.
„All you need is love" aneb je jedno, zda jsou rodiče hetero-, nebo homosexuální, biologičtí, nebo pěstouni. Alespoň na tom se shodla moderátorka pořadu Protivný sprostý matky (2021) s hosty, dvěma otci, kteří mají v pěstounské péči tři děti. Jak probíhala jednání s úřady, než jim byly děti svěřeny?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.