03:03
Ukázka kulturní horské krajiny Šumavy a jejích podob z ptačí perspektivy. Dozvíme se, jak se zrodily šumavské ledovce či proč se největšímu středoevropskému rašeliništi říká Mrtvý luh.
Pasáž o šumavských ledovcových jezerech a rašelinných jezírkách. Ukážeme si největší ledovcové jezero na Šumavě – Černé jezero –, které je zároveň i největším v České republice. Dozvíme se také, jak se jedno z původních šumavských jezer přetvořilo na rašeliniště.
Pořad přibližuje geologické zajímavosti, geomorfologii, přírodu a hrady Křivoklátska.
Techmania byla první science centrem u nás. Za jeho vznikem stojí Západočeská univerzita v Plzni společně s tamní Škodovkou. Svoje brány centrum otevřelo veřejnosti v roce 2008. My se podíváme, jak to v té době v Techmanii vypadlo.
Jan Kašpar byl snad nejslavnější průkopník českého letectví, snílek a letecký konstruktér. Proslavil se zejména ukázkami svých vzlétnutí a přistání s Blériotem, z nichž první se odehrála před zraky tisíců diváků na pardubickém letišti. V Pardubicích však navštívíme i zámek, Pernštýnské náměstí nebo závodiště, kde se koná Velká pardubická.
Místo bývalých výrobních hal v okolí O2 Arény v pražských Vysočanech má vzniknout nová čtvrť. Radnice chce pozemky koupit a na proměně brownfieldu se podílet s majiteli ostatních parcel.
Stane se lom Požáry v Prokopském údolí v Praze skládkou? Pořad se věnuje tomu, proč je lepší ponechat lom přirozeným změnám.
Jak v našich podmínkách mohly vzniknout teplomilné stepi? Jak se prostředí dnešních stepí proměnilo od dob posledního glaciálu a jaká rostlinná i živočišná skladba je pro ně typická? To vše se dozvíme na příkladu nejznámějších českých stepních oblastí, jakými jsou Pálava, Křivoklátské pleše, Moravské Toskánsko a další.
Středoevropský technologický institut CEITEC jsou sdílené laboratoře, které slouží vědcům pro realizaci jejich projektů. V této konkrétní laboratoři se výzkumníci zabývají nanotechnologiemi. Vysvětlíme si také, proč nespadneme, když jedeme na kole, a jak využívají krasobruslařky fyziku.
Kdo má výše těžiště těla? Ženy či muži? Ženy se stejnou tělesnou výškou mají těžiště níže než muži. Přesvědčte se o tom na základě zajímavého experimentu a klidně si to vyzkoušejte sami doma.
Kde leží těžiště tělesa? Nachází se vždy v tělese samém, nebo může ležet mimo něj? V ukázce je sestaven jednoduchý pokus dokazující, že se těžiště může nacházet i vně tělesa.
Princip dvojzvratné páky si vysvětlíme na pokusu s houpačkou. Aby byla houpačka v rovnováze nebo abychom se na ní mohli pohodlně houpat, musíme se posadit do správných vzdáleností od její podpěry (osy otáčení). Co pro tyto vzdálenosti platí? Je zapotřebí, aby na obě strany houpačky působil stejně velký moment síly. Moment síly je vektor a má otáčivý účinek, tedy houpačku roztáčí okolo její osy. Velikost momentu síly určíme jako součin velikosti síly a jejího ramene. U jednozvratné páky působí síly na jedné straně od osy.
13 461
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.