05:07
Těžiště je bod, kterým můžeme těleso nahradit, a účinky tíhové síly na tento bod jsou stejné jako účinky tíhové síly na celé těleso. Těžištěm homogenních geometricky symetrických těles je jejich geometrický střed. U nepravidelných těles zjistíme těžiště tak, že ho budeme zavěšovat v různých bodech, a kreslit si na ně svislice (těžnice). A těžiště se nachází v průsečíku těchto těžnic. Soustava pevně spojených těles má jedno společné těžiště. Ukážeme si to na příkladu dvou lidských těl. U šikmých těles platí pravidlo, že budou stát do té doby, než se těžiště dostane mimo podstavu.
01:19
Jak vypadá Archimedův šroub? Jak lze definovat šroub? Co využívali stavitelé pyramid? Které stroje patří mezi jednoduché stroje? Zjistěte v našem kvízu.
01:20
Hůlky na jedné straně spojíme gumičkou a jejich druhé konce oddálíme tak, aby jejich vzdálenost byla o něco menší než je průměr balónu. Hole poté podložíme, aby jejich oddálené konce byly výše než konce spojené. Co se stane, když na hole položíme balón? Balón bude stoupat do kopce, protože se pohybuje směrem ke snižujícímu se těžišti.
01:52
Na jakém principu funguje volná kladka? Jakým typem kladky je vrátek? Z jakého slova je odvozeno značení síly? Kde se narodil Isaac Newton? Kde je umístěna osa otáčení u volné kladky? Jaká je účinnost kladky? Kdo objevil a poprvé použil kladkostroj? To všechno zjistíte v našem kvízu.
00:00
Středoevropský technologický institut CEITEC jsou sdílené laboratoře, které slouží vědcům pro realizaci jejich projektů. V této konkrétní laboratoři se výzkumníci zabývají nanotechnologiemi. Vysvětlíme si také, proč nespadneme, když jedeme na kole, a jak využívají krasobruslařky fyziku.
00:00
Uvidíte, že pokud se setrvačník neotáčí a člověk ho chce zvednout, musí překonat jeho velkou tíhu. Ale když setrvačník roztočíme na 2000 otáček za minutu, dokážeme gyroskop udržet i jednou rukou. Na podobném principu funguje dětská hračka káča.
04:25
Pohyblivé těžiště je demonstrováno na pokusu se zapálenou svíčkou z obou stran. Jak odkapává vosk, dochází k postupnému úbytku hmoty na obou stranách. Tím se svíčka dostává do pohybu a vzniká pohyblivé těžiště. Některé objekty mohou mít také těžiště mimo těleso. Příkladem může být prsten či soustava sirka, korek nebo dvě vidličky.
02:35
Myslíte si, že pokusy, které Michael předvádí, dokáže jen on? Omyl! Levou rukou je zvládnou děti všeho věku. Studenti nám ukáží pokusy s výměnou kapalin, těžištěm a statickou elektřinou.
08:41
Gyroskop je rotor, který se může volně otáčet po jakékoliv ose. Ke svému pohybu využívá momentu hybnosti. Což je jeden z důvodů, proč nespadnete z jedoucího kola. Čím rychleji jedete, tím je kolo stabilnější. Gyroskop pracuje na stejném principu. A k čemu je dobrý? Používá se mimo jiné pro orientaci a navigaci ve vesmíru, kde neexistuje magnetické pole. Na principu gyroskopu pracuje například Hubbleův vesmírný dalekohled, ale používá se hlavně u letadel, balistických raket a torpéd. Podívejte se na několik experimentů, které odhalí záhadné chování gyroskopu a vykreslí princip momentu hybnosti.
00:35
Kde leží těžiště tělesa? Nachází se vždy v tělese samém, nebo může ležet mimo něj? V ukázce je sestaven jednoduchý pokus dokazující, že se těžiště může nacházet i vně tělesa.
01:08
Pokus, ve kterém jsou dva kotouče s rozdílně rozdělenou hmotností puštěny z rampy. Druhého okraje dosáhne dříve kotouč, který má hmotu soustředěnou blíže k ose otáčení.
02:25
Demonstrace pohybových vlastností tuhého a netuhého tělesa na příkladu vařeného a syrového vejce.