04:40
Dne 24. února 2022 vypukl válečný konflikt, ve kterém Rusko napadlo suverénní stát Ukrajinu. Na území Evropy se jedná o první vojenský konflikt po více než 20 letech.
Od začátku roku 2022 se napětí mezi Ukrajinou a Ruskem více a více stupňovalo a řada světových státníků se snažila odvrátit hrozící konflikt. Přesto byl 24. únor 2022 pro mnohé překvapivý. V brzkých ranních hodinách totiž Rusko zahájilo tzv. speciální mírovou operaci s cílem demilitarizovat a denacifikovat Ukrajinu. Politici nejen západního světa okamžitě odsoudili vpád ruské armády na Ukrajinu. Také český prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem k národu, ve kterém vojenskou agresi i samotného ruského prezidenta Vladimira Putina ostře odsoudil.
Jak poznamenala anexe Krymu jeho obyvatele, konkrétně krymské Tatary?
Dne 24. 2. 2022 vypukl vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Nejedná se však o první vojenský střet mezi těmito sousedními zeměmi a jejich občany.
Dne 7. října 2023 zaútočila teroristická organizace Hamás na Izrael, který zareagoval vyhlášením války. V ukázce z dokumentu (2024) sledujeme, jak válka ovlivnila civilní obyvatelstvo Gazy. Jak se proměnily jejich životní podmínky, jaké mají možnosti ochrany a jak na celou situaci reagují další světoví aktéři?
Diskuze expertů nad otázkami globalizace. Věnují se jejím dějinám i tomu, do jakých oborů tento proces zasahuje.
Pro českou armádu znamenaly výraznou změnu dva klíčové okamžiky. Jednak to byl zánik branecké a zřízení profesionální armády, jednak vstup do Severoatlantické aliance. Ten znamenal především najetí na standardy NATO, na západní systém řízení či velení a také koordinaci všech podpůrných služeb. NATO je organizace nejen vojenská, ale hlavně politická a svým členským státům poskytuje velkou míru bezpečnosti a rovnocenné podmínky partnerství.
Sjednotit poválečnou Evropu, to byl hlavní motiv vzniku mezinárodní hudební soutěže Eurovize v roce 1956. Eurovize se koná dodnes a účastní se jí soutěžící ze zhruba 40 zemí, včetně Austrálie. Prvním Čechem, který se soutěže účastnil, byl Karel Gott, ovšem jako zástupce Rakouska. Jaké další kuriozity její historii provázejí, se dozvíte ve videu.
Antverpy nejsou tak starobylé jako Bruggy, tak významné jako Brusel ani uvolněné jako Amsterdam či moderní jako Rotterdam. Nehýří mládím jako Gent. Neohromují okolní krajinou jako Utrecht. Ale od každého z těchto měst, jako by si vzaly něco, co jim vyhovovalo. Výsledkem je přitažlivá a navýsost noblesní vlámská metropole. Jeruzalém západu, světové centrum diamantů, město Rubense, čokolády a módy. A druhé největší město Belgie.
Co by krajině přineslo vybudování plánovaného vodního koridoru Dunaj–Odra–Labe? Jak příznivci a odpůrci díla hodnotí výstavbu obrovských betonových těles, schopnost kanálu zadržet vodu v krajině, její údajný protipovodňový význam, vliv na úroveň hladiny podzemní vody, zásah do zemědělského půdního fondu nebo do prostupnosti krajiny? Jako paralela pro budoucí dílo se nabízí již existující kanál Rýn–Mohan–Dunaj.
Před druhou světovou válkou byla mezi obyvateli Běloruska až třetina Židů. Válku většina z nich nepřežila a ti, co přežili, z většiny odešli do Izraele. Ze synagog jsou teď restaurace a tělocvičny. Tradiční předměty, které Židé používali, jsou ztracené na půdách.
Historická radnice, církevní stavby, umění, staré náměstí, množství mostů, ostrovy. To vše, ale nejen to, najdeme v polském městě Vratislav, které leží nedaleko českých hranic. Na prohlídku tohoto čtvrtého největšího polského města se vydáme v době adventních trhů.
První mořskou rezervaci kolem Galapág vyhlásily úřady v roce 1986. Po nejnovějším rozšíření bude asi třikrát větší než Česká republika. Rozšíření rezervace patří k prvním splněným slibům z klimatické konference ve skotském Glasgow. Právě tam se totiž dohodl Ekvádor na tomto kroku se sousedními státy.
Používáte plasty? Určitě, jako každý v naší zemi. A třídíte plastový odpad? Proč je to tak důležité? Každý rok se do oceánů dostane asi 12 milionů tun plastu. Tyto plasty zabijí ročně až 100 tisíc mořských živočichů. I vy můžete pomoci, podívejte se jak.
To, že je lev král zvířat, to není třeba říkat, ale že je to velký lenoch, to už se možná tolik neví. Lvi dokážou lenošit a odpočívat až dvacet hodin a zbylé čtyři hodiny hodují. Kdy tedy loví? Ti, co mají smečku, málokdy. Loví za ně totiž lvice, které lvovi přinesou svoji kořist a nechají ho žrát jako prvního. Africká příroda je fascinující organismus. Druhý největší a zároveň nejteplejší kontinent světa. Proto se neváhejte vydat za dalším dobrodružstvím právě sem.
V deltě řeky Mekong, kde každý den startuje slavný trh s plovoucími krámky, se pěstuje rýže, loví ryby a daří se tu květinám. Z bláta na dně řeky se tradičním způsobem pálí cihly. V Ho Či Minově městě, kterému místní neřeknou jinak než Saigon, opravdu vládne zmatek. Aby ne, když do ulic vyjede pět milionů motocyklů s miliony obyvatel. Mají tu slavné tradiční vodní loutkové divadlo a nedaleko se dá zažít i dobrodružství v tunelech Cu Chi, ze kterých vietnamští bojovníci dokázali ve válkách vzdorovat nepřátelům.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.