01:25
Poutník se rozhodl, že se vydá na vandr do světa, aby tam našel smysl svého života, pokoj, naplnění a povolání. Na cestě potkává dva tajemné průvodce: Všudybuda a Mámení. Od Mámení dostává Poutník růžové brýle, aby mu vše ve světě připadalo krásnější než ve skutečnosti. Naštěstí nosí brýle dole na nose, takže přes ně vidí skutečnosti takové, jaké doopravdy jsou. Díky tomu si o věcech může vytvořit vlastní obrázek. Celý svět ovládá královna Moudrost. Ale je to opravdu Moudrost?
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
Poutník se ocitá se svými průvodci na náramně vysoké věži, odkud vidí celé město jako na dlani. Všudybud ukazuje Poutníkovi město a vše komentuje. Dívají se na bránu života, kudy lidé přicházejí na svět, i bránu rozchodu, kde si lidé vybírají povolání. Dále vidí ulice s jednotlivými stavy či zaměstnáními. Přijdou do brány rozchodu, kde si má Poutník vytáhnout lístek z měděného kotle u Osudu. Jenže on se nedokáže rozhodnout, jaké povolání by si měl vybrat. Předloží tedy Osudu žádost, zda by si nejprve směl vše prohlédnout. Dovolí mu Osud dívat se a vše zkoumat?
Z náměstí přijde Poutník do Manželské ulice. Průvodci mu chtějí ukázat rozkošný stav manželský. Přichází k velkým váhám u brány zasnoubení. Tam se váží muži se ženami, a když se k sobě hodí, jsou vpuštěni do manželského stavu. Jdou dál ke kováři, který k sobě manžele řetězy přikovává. Manželství je prý nejpevnější z lidských svazků. Poutník chce odejít, ale Mámení ho mámí, aby si také vybral ženu za manželku. On utíká pryč, ale najednou se něco stane. Vstoupí nakonec i Poutník do stavu manželského?
„(…) hledat a nalézt způsob, jak by učitelé méně učili a žáci se více naučili (…)“. Nejen tento dodnes aktuální výrok o smyslu didaktiky zazní v dokumentu, který přehledně představuje pohnuté a leckdy dramatické životní osudy J. A. Komenského. Historik Petr Charvát poskytuje pohled na místa, kde Komenský působil, popisuje vznik jeho slavných děl a vše zasazuje do dobového kontextu.
Tvůrce fantaskních příběhů, překladatel z němčiny, básník a esejista Michal Ajvaz získal roku 2012 za dílo Lucemburská zahrada ocenění Magnesia Litera za nejlepší knihu roku.
„Hašek, neproniknutelná sfinga za svým hospodským stolem,“ tak trefně charakterizoval Jaroslava Haška jeden z jeho přátel. Hašek byl komplikovanou osobností a současně nadaným spisovatelem, který za svůj život zvládl napsat stovky povídek a stvořil jednu z ikonických postav české literatury, Josefa Švejka. Video se nejen zabývá Haškovou tvorbou, ale i jeho osobnostní charakteristikou. Hašek totiž není jenom Švejk.
Zhlédněte rozhovor se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou, ve kterém představuje nejen svou divadelní hru Vitka, ale i svou tvorbu románovou. Seznámíme se nejen s tvorbou autorky, ale i se způsobem, jakým vznikají její díla, a dozvíme se o událostech a tématech, které ji inspirují, i o kontroverzích, které její tvorba vyvolává.
Věděli jste, že Havel psal i pohádky? Jednu vám přečte Thom Arthway ve videu z produkce Knihovny Václava Havla.
Cimrmanovsky pojatá reportáž ze Srí Lanky přináší nové informace o působení českého génia na tomto ostrově v Indickém oceánu. Cimrman výrazně ovlivnil zdejší život, ve videu se například dozvíte, jak změnil stravovací návyky místního obyvatelstva. Čím dalším zlepšil místní kulturu?
Sádrový trpaslík Ludvíček slaví narozeniny a krysáci mu chtějí uvařit kávu. K tomu je ale potřeba kafemlýnek. V něm ovšem žije slimák Ferdinand. Jak a z čeho krysáci postavili Ferdinandovi nový domeček? A jak to dopadlo s Ludvíčkovou narozeninovou oslavou?
Nejmilejší dětská knížka nás může ovlivnit na celý život. Jak se dostali malí človíčkové z Kvítečkova na Měsíc? Co se tam v tajemném a ze Země neviditelném světě děje? Režisér Karel Janák čte ze své oblíbené knížky Neználek na Měsíci od Nikolaje Nosova.
Pohádka o tom, kterak se pradědeček schoval před lijavcem v hostinci, kde se zrovna konal loupežnický bál v maskách. Jak si s touto společností pradědeček poradil? A co se stalo, když do hospody vstoupil lord Haverlock z Londýna? Dozvíte se z vyprávění bratrů Josefa a Karla Čapkových!
Báseň Postel z druhé sbírky českého grafika, básníka a hudebníka Jana Zbořila s názvem Pohovka Sigmunda Freuda zazní v pořadu Jedna báseň, autoři čtou.
10 927
558
3 199
1 009
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.