02:29
V roce 2022 se zimní olympijské hry konají v čínském Pekingu. V příspěvku se dozvíte, že se zde již jedny olympijské hry konaly, i která česká atletka si odsud v roce 2008 přivezla zlatou medaili z her letních.
Jedním z největších problémů nadcházejících her v čínské metropoli je málo sněhu. Lyžařská střediska leží ve vyprahlé oblasti a umělé zasněžování ohrožuje vodní zdroje. Vše tvrdě dopadá na místi lidi, kteří nenalézají nikde zastání.
Je to černé, kulaté, také se tomu říká kotouč nebo touš. Copak je to? Ano, hokejový puk. První puky ale byly úplně jiné než dnes. Puky vyrobené v České republice se používají na celém světě, dokonce se s nimi hrálo i na olympiádě v Soči nebo Naganu. Musí splňovat přesně dané parametry. Podívejte se, jak se vyrábí.
Každá země, která pořádá olympijské hry, připravuje pro sportovce nejen zázemí a sportoviště, ale i medaile pro vítěze. Podívejte se, jak vypadají a co symbolizují ty, které si sportovci odvezou ze zimních her v Pekingu.
ZOH v Pekingu mají být první „zelené“ v novodobé historii. Má to ale také svoji stinnou stránku. Obrovskou spotřebu energie mají pokrýt solární a větrné elektrárny. Jejich stavba připravuje tisíce zemědělců o půdu.
Hodnoty, které jsou zakotveny v olympijské chartě versus komunistický režim, který panuje v Číně. Co má větší váhu? Jak může reagovat mezinárodní společenství a jak významnou roli má sportovní diplomacie?
Jako charita se označují dobrovolné dobročinné akce na pomoc lidem. V praxi nabývají různých forem: peněžitými a věcnými dary počínaje až po práci vykonávanou zdarma pro nějakou charitativní organizaci.
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Ta žije v táboře pro uprchlíky. Dozvídáme se, že velká část jejich velké rodiny je na útěku z válkou stižené Sýrie. Štáb se rozhodl najít jednoho z bratranců, který se na cestě ze Sýrie ztratil.
Roos pochází z Holandska a do Ugandy byla vyslána Evropskou unií coby expertka na snižování rizik katastrof. Ale sama se nebojí naplno říct, jak je to vlastně nesmyslné. Představa západních zemí, že v Africe jsou lidé zaostalí a nevzdělaní, je nepřesná a také nebezpečná, protože následně vede k projevům nadřazeného chování. Přesto je úloha Roos v Ugandě velmi důležitá: nejen z hlediska upevnění vztahů mezi diecézí a Evropou, ale i zcela prakticky např. při sepisování žádostí.
Informační válka a snaha účelově ovlivnit veřejné mínění se nevyhýbají ani armádě. Patrné je zejména cílené působení Ruské federace proti členským zemím NATO, přičemž Severoatlantická aliance je v ruské oficiální vojenské doktríně uvedena na prvních místech mezi nepřáteli. Ačkoliv podpora armády i NATO je u nás dlouhodobě vysoká, do budoucna v sobě podobné negativní ovlivňování společnosti prostřednictvím dezinformací skrývá nebezpečí.
Pasáž zachycuje stylem „on the road“ cestu humanitárních pracovníků v roce 2012 z Prahy až do nemocnice v Šali a přibližuje jejich očima čečenský konflikt.
Na severu Korejského poloostrova vládne stalinistický diktátor a hladomor, na jihu funguje demokracie a jedna z nejdynamičtějších ekonomik světa. Ani po 75 letech se ale Korea nevzdává snu na opětovné sjednocení. Příběh rozděleného národa připomíná Muzeum korejské války v Soulu.
Reportáž z Afghánistánu popisuje tradiční roli a postavení žen v konzervativní afghánské společnosti. Rozhovory s ženami přibližují jejich konkrétní příběhy a osudy. Nastíněna je také složitá bezpečnostní situace v zemi jako únosy, terorismus či drogy.
Pevnost La Mola na nejvýchodnějším bodě Menorky měla chránit přístup do mahonského přístavu, kde se zásobovaly britské a francouzské obchodní lodě. Než však byla pevnost dostavěna, přestala odpovídat tehdejším trendům, od 90. let se postupně rozpadala, dnes je snaha o její zachování. Video mimo jiné připomene dějiny ostrova a vliv Britů a Francouzů.
9 849
397
2 250
859
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.