06:45
Je to černé, kulaté, také se tomu říká kotouč nebo touš. Copak je to? Ano, hokejový puk. První puky ale byly úplně jiné než dnes. Puky vyrobené v České republice se používají na celém světě, dokonce se s nimi hrálo i na olympiádě v Soči nebo Naganu. Musí splňovat přesně dané parametry. Podívejte se, jak se vyrábí.
V roce 2022 se zimní olympijské hry konají v čínském Pekingu. V příspěvku se dozvíte, že se zde již jedny olympijské hry konaly, i která česká atletka si odsud v roce 2008 přivezla zlatou medaili z her letních.
Jedním z největších problémů nadcházejících her v čínské metropoli je málo sněhu. Lyžařská střediska leží ve vyprahlé oblasti a umělé zasněžování ohrožuje vodní zdroje. Vše tvrdě dopadá na místi lidi, kteří nenalézají nikde zastání.
Po letních olympijských hrách před 14 lety je před námi druhá olympiáda v Číně. Bude jen oslavou sportu? V reportáži pořadu 168 hodin se dozvíme, jaké kontroverze olympijské hry vzbuzují.
Chystáte se na zahraniční dovolenou a myslíte si, že stačí si zabalit? Určitě je důležité myslet i na to, jak budete platit (kartou nebo v hotovosti), jak jsou v dané zemi účtovány služby za telefon a mobilní data. A když už pojedete zpátky, nezapomeňte si zjistit, co můžete ze země vyvézt v kufru.
Česká republika vstoupila 1. května 2004 do Evropské unie. První minuty se slavily ohňostroji. Jaká byla atmosféra na česko-polsko-německém trojmezí, kde se mohli setkat staří i novopečení evropští občané?
Kde se zrodil nápad posouvat čas? První myšlenky sahají až do roku 1784. Jednotné střídání času pak v Evropské unii platí od roku 1996. Časová osa zobrazuje vývoj střídání času u nás i ve světě.
V roce 2019 Řecko čelilo zvýšenému náporu uprchlíků, tábory se plnily. Dokážeme si představit, jak takový dětský uprchlický tábor vypadá? Děti tu spí v dírách a přikrývají se igelitem; ty starší bývají znásilňovány, trpí posttraumatickou stresovou poruchou a touží po práškách na spaní. Jaká byla ochota pomoci těmto dětem? A jaký byl k této problematice postoj vlády?
Reportáž o zemětřesení a následné vlně tsunami v Japonsku, která v roce 2011 způsobila katastrofální škody. Rozhovor s reportérem Tomášem Etzlerem.
Pořadatelství zimních olympijských her přináší do nevelkého korejského města, o jehož existenci věděl do té doby málokdo, mnoho změn. Jsou k lepšímu, nebo se místní olympiády bojí?
Nádherná příroda, výborné jídlo a hlavně nezvyklá kombinace kulturního odkazu buddhistických klášterů s všudypřítomnými atributy komunistického režimu. To je Vietnam. Cestou vlakem od severu k jihu země můžeme porovnat, jak se domovina Vietnamců liší od naší země.
Tzv. Jomkupirská válka v roce 1973 byla odvetou arabských států v čele s Egyptem za šest let staré ponížení v tzv. šestidenní válce. Egypt a Sýrie zaútočily během židovského svátku Jom kipur („den smíření“) a i díky selhání izraelských zpravodajských služeb Izrael značně překvapily. Ten však i za cenu vysokých ztrát definitivně uhájil svoji nezávislost.
Debata o přímé volbě prezidenta započala už v listopadu 1989, poté se významným tématem stala až v roce 2001. V roce 2008 proběhla volba prezidenta republiky v přímém přenosu kamer České televize a vyvolala v lidech rozporuplné pocity, což urychlilo zavedení přímé volby. Argumenty pro přímou volbu prezidenta občany nabízí politolog Jakub Charvát. Jedním z nich je například možnost, že politické strany nejsou schopné vyprodukovat vhodného kandidáta. Dvoukolová přímá volba je tradicí v celém evropském prostoru, a ČR tak není výjimkou.
Výročí sametové revoluce v roce 2014 bylo bouřlivé. Mnozí občané se sešli, aby vyjádřili svoji nespokojenost se stavem společnosti a s vystupováním prezidenta Miloše Zemana. Památným se stal zejména prezidentův projev na Albertově, kde musel čelit pískajícímu davu. Petru Davidu Joskovi se povedlo fotoaparátem nejen vystihnout tehdejší atmosféru protestu, ale také zachytit útočící chlebíček.
V Rusku má propaganda silnou tradici. Pochází odtud i zřejmě historicky nejslavnější „fake news“, antisemitský pamflet Protokoly sionských mudrců. Informační, resp. hybridní válce se věnují mnohé oficiální dokumenty, např. Gerasimova doktrína z roku 2013. Účinným nástrojem šíření propagandy jsou státem ovládaná média. Zajímavé je z hlediska manipulace veřejného mínění také využívání heroických okamžiků z minulosti pro vykreslování svých vlastních dějin a národní identity. Nástrojem propagandy se tak stává manipulace s historií.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
13 378
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.