06:45
Je to černé, kulaté, také se tomu říká kotouč nebo touš. Copak je to? Ano, hokejový puk. První puky ale byly úplně jiné než dnes. Puky vyrobené v České republice se používají na celém světě, dokonce se s nimi hrálo i na olympiádě v Soči nebo Naganu. Musí splňovat přesně dané parametry. Podívejte se, jak se vyrábí.
V roce 2022 se zimní olympijské hry konají v čínském Pekingu. V příspěvku se dozvíte, že se zde již jedny olympijské hry konaly, i která česká atletka si odsud v roce 2008 přivezla zlatou medaili z her letních.
Jedním z největších problémů nadcházejících her v čínské metropoli je málo sněhu. Lyžařská střediska leží ve vyprahlé oblasti a umělé zasněžování ohrožuje vodní zdroje. Vše tvrdě dopadá na místi lidi, kteří nenalézají nikde zastání.
Po letních olympijských hrách před 14 lety je před námi druhá olympiáda v Číně. Bude jen oslavou sportu? V reportáži pořadu 168 hodin se dozvíme, jaké kontroverze olympijské hry vzbuzují.
V roce 2003 proběhlo referendum o přistoupení České republiky k Evropské unii. Členství v EU podpořilo 77,3 % hlasujících. Jak na výsledek referenda nahlíželi voliči tehdejších politických stran?
OSN zahrnuje 193 zemí světa. I když má každá země svou vlajku, některé jsou si velmi podobné, a to hlavně kvůli použitým barvám. Zamysleli jste se někdy nad tím, proč obsahuje většina vlajek červenou, modrou a bílou nebo zda použité barvy znamenají pro státy to samé? Odpovědi přináší pořad What the fact (2024).
V souvislosti s českým předsednictvím v Radě EU (2022) vznikl dokument, který se mimo jiné věnoval i představení některých českých úředníků pracujících v Bruselu. Mnohé možná překvapí, že i takový úředník může jezdit na skateboardu. Čemu se konkrétně Češi v Bruselu věnují?
Sidovi jsou kurdští uprchlíci, kteří usilují o politický azyl v Česku. Touží po novém domově a vzdělání svých dětí.
Červnové referendum v roce 2016 o vystoupení Spojeného království z Evropské unie zásadně ovlivnilo vztahy mezi historickými zeměmi samotné monarchie. Zatímco země si odhlasovala tzv. brexit, obyvatelé Skotska i Severního Irska byli většinově pro setrvání Velké Británie v EU. Skotští nacionalisté začali volat po vyhlášení nezávislosti, v Severním Irsku se oživily vzpomínky na krvavá desetiletí, kdy část obyvatel provincie bojovala za spojení s Irskou republikou. Tzv. velkopáteční dohoda v roce 1998 sice ukončila vleklý konflikt v Severním Irsku, současná situace v Severním Irsku je však po brexitu velmi rozkolísaná.
Jedna z největších ropných velmocí světa Saúdská Arábie měla donedávna velmi dobré vztahy s USA. To se však vlivem rozdílného postoje k cenám ropy i vztahu k Rusku v nedávné době změnilo. V důsledku toho posiluje svůj vliv na Blízkém východě Čína, která se snaží využít ochlazení arabsko-amerických vztahů a uzavřela se Saúdskou Arábií řadu investičních dohod.
Válka po 44 dnech skončila, Arméni prohráli. Loučí se s domovy i posvátnými místy, které musí opustit. Cítí se zrazeni svými politiky. Zapalují vlastní domy, aby v nich nově příchozí nemohli žít. Podobně jako Azerové, kteří jako národnostní menšina z Karabachu odcházeli před 25 lety, kdy naopak zvítězili Arméni. Spory o toto území trvají ale už 100 let. Otcové hledají těla padlých synů. Zasetá nenávist má opět hlubší a silnější kořeny.
Na jednu stranu region s překrásnou krajinou, na druhou stranu oblast, kde zahynuly stovky lidí během války o Náhorní Karabach. Najdeme zde i trosky města Agdam, které dostalo název „Nová Hirošima“.
Dlouhodobě velmi špatné vztahy blízkovýchodních zemí se výrazně proměňují. Po dlouhá desetiletí se Izrael s většinou svých arabských sousedů nenáviděl. Situace v oblasti se však zajímavým způsobem proměňuje. Izrael navázal v roce 2020 spolupráci se Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a sbližování zahájil i se sousedním Libanonem či Saudskou Arábií. Radost z nastalé situace však nemají Palestinci, kteří se obávají toho, že ztrácejí podporu svých bývalých arabských spojenců při prosazovaní svých územních nároků na území státu Izrael.
Na západě Číny daleko od velkých měst se rozkládá provincie Sin-ťiang, v níž žije 12 milionů Ujgurů. Komunistický režim toto muslimské etnikum krutě utlačuje pod ideologistickou zástěrkou převýchovy. V exkluzivním rozhovoru s čelní představitelkou ujgurského exilu se dozvíme o metodách čínského útlaku, pracovních táborech, do nichž jsou mnozí Ujgurové zavíráni, šikaně a dalších příkladech porušování lidských práv v provincii. Proč svět ignoruje jejich diskriminaci? Podívejte na rozhovor Jakuba Železného.
Reportér Karel Rožánek popisuje důsledky druhé války o Náhorní Karabach (listopad 2020). Vysvětluje, v jakém stavu se region nachází a proč se Arméni nechtějí vystěhovat ze svých domovů na základě právě podepsané mírové dohody, která prakticky potvrzuje vítězství ázerbájdžánské strany a porážku etnických Arménů.
Pasáž ukazuje, jakou cestu musí urazit káva, než se dostane na stůl.
13 460
755
4 583
1 288
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.