06:45
V roce 2022 se zimní olympijské hry konají v čínském Pekingu. V příspěvku se dozvíte, že se zde již jedny olympijské hry konaly, i která česká atletka si odsud v roce 2008 přivezla zlatou medaili z her letních.
Je to černé, kulaté, také se tomu říká kotouč nebo touš. Copak je to? Ano, hokejový puk. První puky ale byly úplně jiné než dnes. Puky vyrobené v České republice se používají na celém světě, dokonce se s nimi hrálo i na olympiádě v Soči nebo Naganu. Musí splňovat přesně dané parametry. Podívejte se, jak se vyrábí.
Jedním z největších problémů nadcházejících her v čínské metropoli je málo sněhu. Lyžařská střediska leží ve vyprahlé oblasti a umělé zasněžování ohrožuje vodní zdroje. Vše tvrdě dopadá na místi lidi, kteří nenalézají nikde zastání.
ZOH v Pekingu mají být první „zelené“ v novodobé historii. Má to ale také svoji stinnou stránku. Obrovskou spotřebu energie mají pokrýt solární a větrné elektrárny. Jejich stavba připravuje tisíce zemědělců o půdu.
Každá země, která pořádá olympijské hry, připravuje pro sportovce nejen zázemí a sportoviště, ale i medaile pro vítěze. Podívejte se, jak vypadají a co symbolizují ty, které si sportovci odvezou ze zimních her v Pekingu.
Po letních olympijských hrách před 14 lety je před námi druhá olympiáda v Číně. Bude jen oslavou sportu? V reportáži pořadu 168 hodin se dozvíme, jaké kontroverze olympijské hry vzbuzují.
Přes 600 tisíc obětí, 13 milionů lidí bez domova, zdevastovaná města a mír v nedohlednu. Taková je bilance občanské války v Sýrii, kterou rozpoutalo krvavé potlačení demonstrací Arabského jara v roce 2011. Konflikt vyhnal za hranice státu 7 milionů lidí a vyvolal jednu z nejvážnějších humanitárních krizí světa. O současné situaci v Sýrii hovoří zahraniční zpravodaj ČT Václav Černohorský. Reportáž pochází z 15. března 2023.
Architekt a herec David Vávra nás v originální street movie proveze svým malotraktorem údolím Jizery. Náš průvodce skládá verše na počest severočeským Semilům, Železnému Brodu a Turnovu. Objevíme originální díla architektury světového střihu i stavební poklesky, které jsou svědky vkusu a potřeb časů minulých.
Na jednu stranu region s překrásnou krajinou, na druhou stranu oblast, kde zahynuly stovky lidí během války o Náhorní Karabach. Najdeme zde i trosky města Agdam, které dostalo název „Nová Hirošima“.
Pasáž zachycuje stylem „on the road“ cestu humanitárních pracovníků v roce 2012 z Prahy až do nemocnice v Šali a přibližuje jejich očima čečenský konflikt.
Podíváme se na prohlídku hlavního města ostrova Tchaj-wan jménem Taipei, jednoho z nejhustěji osídlených míst na Zemi, a jeho okolí. Uvidíme historické památky v centru metropole, poznáme něco z místních dějin, krásy místní exotické přírody, zvyklosti lokální kuchyně a třeba i pozoruhodné prostory metra. Co na Taipeii oceňují nejvíce místní i turisté? Podívejte se.
Rozhovor se zpravodajem České televize v Rusku objasňuje rozdíly mezi daty oslav Vánoc v Česku a církevních svátků v Rusku a hovoří o důvodech, proč se v Rusku slaví stále podle juliánského kalendáře.
V Číně vyrazíme do vodních měst s dopravními kanály nedaleko Šanghaje, která si zachovala svou kouzelnou atmosféru. Tamní obyvatelé se před staletími přizpůsobili životu na vodě podél Velkého čínského kanálu. Ještě nedávno byla vodní města vzácnou ukázkou života středověkých lidí, dnes však i tam proniká všudypřítomný turistický ruch.
Politické hnutí ANO 2011 bylo novým subjektem ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2013. Lídrem hnutí je podnikatel a zakladatel koncernu Agrofert Andrej Babiš. Hnutí ANO se podařilo získat celkem 18,65 % hlasů, a tím se umístilo na druhém místě hned za ČSSD.
George Orwell ve svém slavném antiutopickém románu 1984 popisuje svět, jemuž vládne absolutní totalita. I po tolika letech od vydání románu je dílo aktuální a vize v něm nastíněné se mohou stát reálnou hrozbou. Ostatně přinejmenším jedna z nejmocnějších zemí světa má dnes otevřeně totalitní systém. Tendence k manipulaci a kontrole lidí existují stále, napříč všemi společnostmi, a mohou být o to nebezpečnější, oč jsou skrytější.
Bývalý generální ředitel České televize a novinář připomínají problémy a výzvy, které provázely transformaci Československé televize v Českou televizi. Naplnily se obavy či očekávání politiků? Jakou roli v celém procesu transformace sehrály soukromé televizní stanice či zažité zvyky tehdejších politiků? A daří se dnes politikům a společnosti chápat, co je cílem České televize jakožto veřejně financované televize?
U všech projevů odporu proti totalitním systémům v českých zemích ve 20. století stáli studenti. Tím nejvýznamnějším protestem byla asi demonstrace uspořádaná 17. listopadu 1989. Ačkoli občanské nepokoje probíhaly ve společnosti po celý rok, od tzv. Palachova týdne, byla to právě tato studentská akce, která přerostla v sametovou revoluci a vedla k pádu komunistického režimu. Po 40 letech totality se tak stalo Československo demokratickou zemí.
11 731
629
3 565
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.