04:06
Maroko je díky stabilní politické situaci častým cílem turistů i filmařů. Najdou tu řadu kulturních památek UNESCO, poušť Saharu i vysoké pohoří Atlas.
Sahara má rozlohou 9 milionů kilometrů čtverečních a je největší pouští světa. Rozkládá se od pobřeží Atlantského oceánu až k Rudému moři. A zasahuje na území 10 států. Na první pohled je to nehostinná pustina, v sobě ale skrývá divokou krásu. Podnebí Sahary není pro každého, přesto nabízí řadu zajímavostí. Přijměte naše pozvání na její virtuální návštěvu.
V roce 1859 byla zahájena výstavba Suezského průplavu, který spojil Středozemní a Rudé moře. Dokončen byl v roce 1869. Cestu z Asie do Evropy zkrátil skoro o 9 tisíc kilometrů.
Beduíni jsou příslušníci nomádských kmenů obývajících převážně pouště. My se vydáme za beduíny do Egypta. Jejich život v nehostinné poušti není vůbec snadný. Většinou vlastní jen pár velbloudů, oslů a šperků, přesto jsou ale známí svou pohostinností, protože věří, že každý host, který se k nim dostal, je hostem přímo od boha a je třeba se o něj náležitě postarat.
Když Římané dobývali území severní Afriky, označili místní lidi, které považovali za necivilizované, jako barbary. Z tohoto slova se pak vyvinulo Berber. Začalo se tak říkat původním obyvatelům severní Afriky. Berberská kultura se vyznačuje jedinečnými šperky a zajímavou architekturou. My se podíváme na sever Sahary do berberských sídlišť na území dnešní Libye u hranic s Tuniskem. Jak se tu bydlelo?
Arabové obývají hlavně Blízký východ a severní Afriku. Byli to původně kočovní pastevci, neboli beduíni, později obchodníci, řemeslníci a zemědělci na Arabském poloostrově. Jak žijí Arabové dnes?
Barma je krásná země tisíce chrámů plných zlata, přesto nesmírně chudá. Kdo ji do tohoto stavu přivedl? Bohatství Barmy se tedy skrývá alespoň v přírodních krásách, etnické rozmanitosti, kulturních zvyklostech a v síle lidskosti. Blíže se podíváme na území v jižní části Barmy: Karenský stát.
Kontroverzní podstata Dubajského „zázraku“ spočívá ve využívání námezdní síly. Pořad ukazuje i energetickou náročnost existence této metropole.
Libanon je malou blízkovýchodní zemí s originální vlajkou. V jejím středu je totiž symbol státu, cedr. Bohužel většina cedrových lesů v zemi byla již vykácena. Libanon má nesmírně bohatou historii. Na jeho území se rozkládala starověká Fénická říše, později byl součástí Římské říše či Byzance. Proto je zde nepřeberné množství vzácných historických památek z různých období. Současnost Libanonu je poněkud méně veselá, země se silně dotkl vleklý konflikt v sousední Sýrii, který do Libanonu vyhnal statisíce uprchlíků.
Gruzie jako jedna z prvních zemí světa přijala křesťanství. Sedmdesát kilometrů od hlavního města Tbilisi se ve skalnatém terénu nachází velký klášterní komplex svatého Davida z Garedži. Jedinečné jsou zejména stovky místností vyhloubených do pískovcových skal, které sloužily jako příbytky řeholníků. Doba Sovětského svazu náboženství ani náboženským objektům nepřála. Oblast, kde se nachází vzácný klášter, byla totiž vojenským cvičištěm. Během éry SSSR došlo ke zničení řady fresek či pálení vzácných knih, ovšem po jeho rozpadu se klášterní život částečně obnovil.
Pořad zaměřený na slum Moravia, kdysi nejchudší čtvrť druhého největšího města Kolumbie Medellínu. Slum se díky ekonomickému a sociálnímu rozvoji stal prosperující částí velkoměsta.
Vítejte v nejníže položeném státě na světě, na Maledivách. Přírodní bohatství, rybolov, potápění a korálové útesy lákají turisty. Pohádková destinace má ale také problémy se stále se zvyšující hladinou moře v důsledku globálního oteplování. Jak to místní řeší?
Miroslav Táborský představuje stěžejní dílo funkcionalistické architektury, vilu Tugendhat. Vila se nachází v Brně – Černých Polích a jedná se o první objekt moderní architektury v České republice a čtvrtý na světě, který byl zařazen mezi památky UNESCO.
Rozhovor s demografickou statističkou Terezou Štyglerovou na téma stárnutí české populace a jaká je prognóza vývoje počtu a struktury obyvatelstva ČR do roku 2101.
Obrazově bohaté vyprávění o Angole. Usměvaví lidé, nádherná příroda, ale také pozůstatky války a chudoba – to všechno jsou tváře této země.
V roce 1987 se vydala na cestu kolem světa pětičlenná posádka kopřivnické Tatry. Jejím cílem bylo představení Československa a jeho výrobků v zahraničí a navázání zajímavých kontaktů. Účastníci výpravy urazili přes dvě stě tisíc kilometrů a během cesty byli například v Guatemale obviněni ze špionáže. Výpravu také zasáhla tragická smrt jednoho z jejích účastníků. Po třech letech se posádka Tatry vrátila do zcela nových společenských poměrů. Původní účel cesty tak zůstal v podstatě nenaplněn.
Namibie se potýká s pandemií AIDS. Přibližně jedna pětina obyvatel je nakažena virem HIV, Namibie je tak jednou z nejpostiženějších zemí na světě. Mnoho dětí žije v domácnosti, kde jeden nebo oba rodiče zemřeli. Na pomoc s pandemií získala africká země finanční pomoc ze zahraničí, převážně z evropských fondů. Mnohem důležitější je však změna chování místních obyvatel, zejména omezení polygamie a používání kondomů při sexu.
10 662
525
2 960
990
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.