04:06
Sahara má rozlohou 9 milionů kilometrů čtverečních a je největší pouští světa. Rozkládá se od pobřeží Atlantského oceánu až k Rudému moři. A zasahuje na území 10 států. Na první pohled je to nehostinná pustina, v sobě ale skrývá divokou krásu. Podnebí Sahary není pro každého, přesto nabízí řadu zajímavostí. Přijměte naše pozvání na její virtuální návštěvu.
V roce 1859 byla zahájena výstavba Suezského průplavu, který spojil Středozemní a Rudé moře. Dokončen byl v roce 1869. Cestu z Asie do Evropy zkrátil skoro o 9 tisíc kilometrů.
Maroko je díky stabilní politické situaci častým cílem turistů i filmařů. Najdou tu řadu kulturních památek UNESCO, poušť Saharu i vysoké pohoří Atlas.
Beduíni jsou příslušníci nomádských kmenů obývajících převážně pouště. My se vydáme za beduíny do Egypta. Jejich život v nehostinné poušti není vůbec snadný. Většinou vlastní jen pár velbloudů, oslů a šperků, přesto jsou ale známí svou pohostinností, protože věří, že každý host, který se k nim dostal, je hostem přímo od boha a je třeba se o něj náležitě postarat.
Západní Sahara je sporné území v severozápadní Africe. Území si nárokuje Maroko, původně ale byla Západní Sahara teritoriem čtyř nomádských kmenů Sahawari. Jejich postavení v zemi, které se někdy říká „poslední africká kolonie“, není jednoduché.
Arabové obývají hlavně Blízký východ a severní Afriku. Byli to původně kočovní pastevci, neboli beduíni, později obchodníci, řemeslníci a zemědělci na Arabském poloostrově. Jak žijí Arabové dnes?
Dnes žije v těsném okolí velkoměst na pobřeží 90 % obyvatel země a vyprahlé vnitrozemí Austrálie stále zůstává téměř liduprázdné. Jaké jsou zákonitosti z hlediska rozložení australského obyvatelstva?
Navštívíme malebnou obec Viscri, která leží na východě Transylvánie. Tamní středověký kostel je od roku 1993 zapsán na Seznam světového dědictví UNESCO. Poté se vydáme do historického města Sibiu, které patří mezi 7 měst v Transylvánii spjatých s působením Němců. V roce 2007 neslo Sibiu titul Evropské hlavní město kultury.
Dokument představuje Laponsko jako zemi jediných kočovníků v Evropské unii. Při putování za tímto kočovným národem navštívíme například město Tromsö, označované jako brána Arktidy, sámský parlament v Karasjoku nebo vesnici Nellim, která je zajímavá tím, že se sem během 2. světové války přestěhovala spousta ruských Sámů. Odkud se tento národ vzal a jaká byla jeho historie?
Popis a líčení genocidy v Kambodži v době vlády Rudých Khmerů.
Arménie je považována za první zemi na světě, která přijala křesťanské náboženství. Stalo se tak již v roce 301 po Kristu. Díky tomu je doslova poseta vzácnými skvosty – starobylými kláštery, které vznikaly již v době starověku a raného novověku. Kláštery bývaly středisky arménské vzdělanosti a přečkaly arabskou nadvládu i éru Sovětského svazu.
Bosnu známe jako krvavé bojiště balkánských válek. V současnosti tam však probíhá jiný konflikt. Proti plánům spoutat čisté a divoké řeky do přehrad s hydroenergetickou funkcí bojují místní obyvatelé. Bojují proti bezpráví, zkorumpovaným úřadům, politikům i bezohledným stavebním firmám a jsou ochotni bojovat až do konce. Dokument však nezachycuje pouze ekologické téma, ale také ukazuje sílu občanské společnosti a aktivismu, která je i u nás často pošlapávána a vnímána jako nežádoucí.
Pasáž zachycuje stylem „on the road“ cestu humanitárních pracovníků v roce 2012 z Prahy až do nemocnice v Šali a přibližuje jejich očima čečenský konflikt.
V roce 2021 uběhlo 10 let od doby, kdy z funkce odstoupil egyptský prezident Husní Mubarak. Stalo se tak po téměř 30 letech u moci. Úřad opustil po 18 dnech masových protivládních protestů, které byly součástí tzv. Arabského jara. Jaká je situace v Egyptě dnes? A jak 10 let po událostech Arabského jara vnímají Egypťané třicetileté období Mubarakovy vlády?
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.