04:06
Sahara má rozlohou 9 milionů kilometrů čtverečních a je největší pouští světa. Rozkládá se od pobřeží Atlantského oceánu až k Rudému moři. A zasahuje na území 10 států. Na první pohled je to nehostinná pustina, v sobě ale skrývá divokou krásu. Podnebí Sahary není pro každého, přesto nabízí řadu zajímavostí. Přijměte naše pozvání na její virtuální návštěvu.
V roce 1859 byla zahájena výstavba Suezského průplavu, který spojil Středozemní a Rudé moře. Dokončen byl v roce 1869. Cestu z Asie do Evropy zkrátil skoro o 9 tisíc kilometrů.
Maroko je díky stabilní politické situaci častým cílem turistů i filmařů. Najdou tu řadu kulturních památek UNESCO, poušť Saharu i vysoké pohoří Atlas.
Arabové obývají hlavně Blízký východ a severní Afriku. Byli to původně kočovní pastevci, neboli beduíni, později obchodníci, řemeslníci a zemědělci na Arabském poloostrově. Jak žijí Arabové dnes?
Architekt a herec David Vávra nás v originální street movie proveze svým malotraktorem údolím Jizery. Náš průvodce skládá verše na počest severočeským Semilům, Železnému Brodu a Turnovu. Objevíme originální díla architektury světového střihu i stavební poklesky, které jsou svědky vkusu a potřeb časů minulých.
Nouzové a dělnické kolonie jsou fenoménem známým z velkých průmyslových měst. U nás vznikaly zejména ve 20. a 30. letech 20. století. V posledních desetiletích řada z nich zmizela. Zbylé jsou dnes využívané jako zahrádkářské kolonie, jiné jsou trvale obývané dodnes.
Hlavní město Lotyšska a největší město Pobaltí nezklame milovníky architektury. Historické centrum Rigy, někdejšího hanzovního města, je zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Kromě několika středověkých sakrálních památek se město vyznačuje výraznou secesní architekturou.
Španělská kuchyně je velmi rozmanitá, v oblasti Valencie je však nejvýznamnější využívání rýže, která se tam pěstuje díky ideálním podmínkám již od 8. století. Typickým pokrmem je proto paella, zahrnující kromě rýže kuřecí či králičí maso, případně mořské plody. Součástí je také zelenina a šafrán. Každá rodina má většinou svůj tradiční recept.
Pořad představuje kmen Tsamajů z jižní Etiopie žijící primitivním způsobem života s minimálním kontaktem s civilizací. Ukazuje také rozdělení rolí mužů a žen v místní komunitě, které se zásadně liší od západní civilizace.
Čeští vědci se v této reportáži vydali zmapovat část tropického deštného lesa v Kamerunu a vytvořili podklady pro vznik národního parku na ochranu lidoopů.
Cestovatel Emil Holub prozkoumal na svých dvou výpravách velkou část jižní Afriky. Jedna z jeho expedic vedla k řece Zambezi, kde zpracoval první mapu oblasti Viktoriiných vodopádů. Setkal se zde také s typickou zvířenou afrických savan, kterou mohou současní návštěvníci obdivovat v místních národních parcích.
Serengeti je nejstarším národním parkem v Tanzanii. Můžeme zde pozorovat všechna typická zvířata afrických savan. Díky velké rozmanitosti druhů byl park zapsán na Seznam UNESCO a je vlajkovou lodí turismu Tanzanie.
Kanadské provincie Saskatchewan a Manitoba jsou typickými prérijními regiony Severní Ameriky. Rovinaté prérie s úrodnou půdou slouží jako „sýpka Kanady“ a zvlněné oblasti jsou ideální pro chov dobytka. Historie obou provincií je spjatá s původními kulturami indiánů a Eskymáků, kteří tu žili před příchodem bělochů.
Důležitým momentem rozpadu Československa bylo vytyčení státní hranice. Ta se téměř shodovala s tou, která platila v období existence Slovenského štátu v letech 1939–1945. Na mnoha místech zůstaly i původní hraniční kameny. Došlo jen k drobným změnám. Největší problém vznikl v osadě Sidonie.
Jak vznikala podoba vlajky České republiky a státních symbolů nově vzniklých států po rozpadu Československa, vysvětluje vexilolog Aleš Brožek. Česko jich má o tři více než Slovensko. Které to jsou a co mají symboly a barvy představovat? Kdy se který z nich používá? Jak je možné, že si Česká republika ponechala Československou bíločervenou vlajku s modrým klínem?
V roce 2008 vznikl dosud nejmladší stát Evropy, Kosovo. Jeho vyhlášení však s sebou přineslo řadu otazníků. Největším odpůrcem kosovské nezávislosti je Srbsko, od něhož se Kosovo odtrhlo. Soužití šestiprocentní srbské menšiny v Kosovu s většinovými kosovskými Albánci je značně problematické. Během roku 2022 opakovaně eskalovalo napětí, v prosinci dokonce došlo k několika přestřelkám mezi kosovskými policisty a srbskou menšinou. Srbský prezident Aleksandar Vučić Kosovu pohrozil vojenskou obranou zájmů srbské menšiny v Kosovu. Samo Srbsko totiž stále vnímá Kosovo jako svoje území. Kam až může napětí eskalovat?
13 386
749
4 563
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.