Jak to bylo na masopustu? Děti se seznámí s tradicí masopustu, zjistí, proč se koná i jak probíhá slavnostní průvod na jeho počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Bajka O lvu a myši, kterou předčítá herec Tomáš Töpfer. Příběh vypráví o starém lvu, který se jednoho dne slituje nad myší a pustí ji ze svých spárů na svobodu. Když ho později zajme lovecká výprava, oplatí mu myška jeho laskavost. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Kdo byli tři králové? Děti se seznámí s tradicí svátku Tří králů i s jeho historií a také uvidí, jak probíhá oslava na jejich počest. Rodina řezbáře Tomše nám skrze příběhy odehrávající se v průběhu kalendářního roku ukáže, jak naši předkové žili na vsi skromné, ale veselé životy v souladu s přírodou. Video inspirované lidovými zvyky a písněmi navazuje na poetiku klasických Trnkových filmů. Pohádka je vhodná také jako doplňkový materiál k výuce češtiny pro cizince.
Pohádka o mašince, která se pořád něčeho bála. Myšky, broučka i malé žabky. A hlavně tunelu. Jak jí pomoci zbavit se strachu? Vydejme se společně za mašinkou na trať k řece Sázavě zjistit, proč se jí vlastně říká drak!
Pohádka O lesní žínce, kterou předčítá herečka Jitka Molavcová. Příběh vypráví o sedlákovi, který se ožení s krásnou lesní žínkou. Přitom jí slíbí, že na ni nikdy nebude zlý. Když však žínka poseká všechno žito, své slovo poruší.
Pohádka Jura, kterou předčítá herec Martin Stránský. Příběh vypráví o sedlákově synovi Jurovi, který je velmi silný a neustále jí. Protože ho rodiče už neuživí, vydá se do světa. Za práci nechce peníze, stačí mu jídlo a šatstvo. Aby ho získal, dokáže splnit jakýkoliv úkol.
Pohádka Dvojčata, kterou předčítá herec Václav Vydra. Příběh vypráví o dvou bratrech, kteří si jsou podobní jako vejce vejci. Vydají se spolu do světa, ale jejich cesty se pak rozdělí. Když se však jeden z nich dostane do potíží, druhý mu ihned přispěchá na pomoc.
Pohádka z knihy Josefa Koláře Z deníku kocoura Modroočka II, kterou předčítá herečka Květa Fialová. Příběh vypráví, jak kocour Modroočko šel se svým kamarádem na procházku za komín. Co vše prožijí na své dobrodružné cestě?
Řecká lidová pohádka O dívce z bazalky, kterou předčítá herečka Libuše Šafránková. Příběh vypráví o staré paní, od níž si králův syn koupí květináč s bazalkou. Co asi tajemná bazalka ukrývá?
Pohádka O třech sudičkách a dívce s perlami, kterou předčítá herečka Libuše Šafránková. Příběh vypráví o chudé dívce a jejím bratrovi, kteří jednoho dne pohostí tři sudičky. Ty na oplátku dají dívce do vínku, aby jí z vlasů padaly perly. Darované schopnosti pak způsobí mnoho nečekaných událostí. Pohádka je přeložena do znakové řeči.
Pohádka Zvířátka a Petrovští, kterou předčítá herečka Dagmar Havlová. Příběh vypráví o Zdeničce a jejím tatínkovi, kteří musejí prodat chaloupku i se všemi svými zvířátky. Ta se však rozhodnou, že situaci vezmou do vlastních rukou a Zdeničce pomohou. Před tím ale musejí čelit několika překážkám. A jak to dopadlo?
Ruská pohádka Baba Jaga, kterou předčítá herečka Taťána Medvecká. Příběh vypráví o holčičce Vasilise, která dostane od svého otce kouzelnou panenku. S její pomocí se pak nemusí bát, když ji zlá macecha pošle za Babou Jagou pro oheň.
Pořad Události v kultuře vzpomíná na českého spisovatele Petra Šabacha, autora humoristických románů a povídek, držitele Ceny Karla Čapka a člověka s osobitým vtipným stylem vypravování, který se uměl zasmát i sám sobě. Je téměř obecně známým autorem předloh oblíbených filmů Pelíšky, Pupendo, Šakalí léta nebo U mě dobrý.
Oblíbený humoristický román Zdeňka Jirotky Saturnin v pořadu Kniha mého srdce představuje Ondřej Havelka, který si v televizním zpracování zahrál postavu Jiřího Oulického, postavu využívající služeb nepředvídatelného sluhy Saturnina. Oblíbená kniha byla mnohokrát načtena jako audiokniha i uvedena jako divadelní hra.
PhDr. Zdeněk Uhlíř, vedoucí oddělení rukopisů a starých tisků Národní knihovny, autor pojednání o starých tiscích a historických pracích, představuje první česky psanou kroniku o českých dějinách ze 14. století včetně podrobností o latinském fragmentu.
„Kdo chce pochopit hudbu, nepotřebuje ani tak sluch jako srdce,“ řekl Jiří Mahen. O operách Bedřicha Smetany to platí dvojnásob. Krásná hudba, zapamatovatelná jako příběh, který vypráví. O tom se můžete přesvědčit v „pohádce“ s názvem Libuše. Pod nádherným vyprávěním Stanislava Zindulky uslyšíte nejznámější motivy této opery. Text je překládán do znakového jazyka.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.