01:07
Úmluva o právech dítěte vstoupila v platnost 20. listopadu téměř před 30 lety. Zaručuje dětem právo na rodinu, kvalitní lékařskou péči, vzdělání nebo právo na informace. Mají také právo na to, být dětmi a hrát si. Úmluvu sice podepsaly téměř všechny státy světa, v řadě rozvojových zemí se ale nedodržuje.
Zákoník práce je právní normou, kterou musejí dodržovat zaměstnanci i zaměstnavatelé. Upravuje jejich práva a povinnosti. Jaké to jsou a jak se pracovní právo vyvinulo až do své dnešní podoby? Co všechno zákoník práce řeší? Součástí videa z cyklu Právo pro každého jsou i ukázky z dokumentu Vše pro dobro světa a Nošovic, který upozorňuje na nevyhovující pracovní podmínky a neetické zacházení se zaměstnanci v továrně firmy Hyundai.
Božena Němcová neměla lehký život, její svobodomyslná povaha narážela na společenské konvence, na podřízené postavení žen v manželství i ve veřejném životě. Přesto se i na venkově snažila šířit osvětu, především v oblasti vzdělávání, rovnoprávnosti žen a vlastenectví.
Dětská práce je v Indii běžná. Miliony dětí musí pracovat a vykonávat činnosti, které nechtějí vykonávat jiní. Děti například dlouhé hodiny třídí odpad. Rodiny by jinak nedokázaly vydělat dostatek peněz na živobytí.
Výběr střední školy bývá důležitým krokem k výběru budoucího povolání. V potaz musíme brát svůj talent, schopnosti, ambice i vlohy. Pro mladého člověka bývá těžké všechny tyto aspekty skloubit a rozhodnout se. Dobrou zprávou je, že střední škola, kterou vystudujete, nemusí určovat celý váš budoucí život. Jak si s tím poradila protagonistka příběhu Sára?
V některých afrických nebo asijských zemích školy vůbec nejsou, nefungují anebo jsou nekvalitní. Rodiče posílají děti místo do školy na pole nebo do továrny. Neziskové organizace, například Člověk v tísni, pomáhají v těchto regionech školy stavět a také školí učitele.
Skládají se z 1 200 korálových ostrůvků, pokrývají pouhých 300 km čtverečných a jsou nejníže položenou republikou světa. Maledivy oplývají přírodním bohatstvím a lákají turisty z celého světa. Ačkoliv je tu tuňákový steak tím nejobyčejnějším jídlem, nespravedlivě mají Maledivy pověst luxusní destinace. Dobrodružství tu potkáte, jakmile budete jen trochu chtít. Se svým nejvyšším bodem dva metry nad hladinou budou Maledivy první destinací, kde si vědci ověří, jak je to se stoupající hladinou moří a oceánů v důsledku klimatické změny.
Oslavy Svátku práce jsou spojeny s vítězstvím dělníků v Austrálii a USA v jejich boji za lepší pracovní podmínky a osmihodinovou pracovní dobu. V roce 1886 proběhla v Chicagu pod vedením odborů celodenní stávka, které se zúčastnilo 300 000 dělníků. Od konce 19. století se Svátek práce slaví i u nás. Jeho význam, náplň a podoby oslav se pak v zemích praktikujících reálný socialismus měnily v závislosti na aktuálním politickém režimu.
Kolik lidí žije ve Francii v novodobém otroctví, nikdo přesně neví. Jde většinou o imigranty z afrických zemí, kteří mají pomáhat v domácnostech a chodit do školy. Místo toho jsou vykořisťováni a kvůli neznalosti jazyka i prostředí se jen těžko domáhají svých práv.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
Certifikace Fairtrade označuje výrobky, které vznikly v rámci spravedlivého obchodu. Hlavním cílem certifikace je podpořit zemědělce a výrobce z rozvojových zemí, aby se dokázali důstojně uživit a nemuseli využívat například dětskou práci. Ta ve většině případů neprobíhá tak, jak si práci v našich podmínkách představujeme. Miliony dětí pracují na plantážích nebo v dolech a nemají žádnou budoucnost ani vzdělání. Co můžeme změnit tím, že koupíme Fairtrade výrobky?
Středoafrická republika patří mezi nejchudší státy světa. Placená práce se v buši najít nedá, obyvatelé vesnic tak sbírají plody, mají malá pole a domácí zvířata. Školy tu sice existují, ale stát učitelům neplatí, musejí se tedy živit jinak. Zemi brzdí zažité stereotypy a nedůvěra k novotám, lidé se nedožívají vysokého věku a zemí opakovaně otřásají ozbrojené konflikty mezi vládou a opozicí.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.