03:54
Pořad vysvětluje, co je to půda, jak vzniká a proč je pro nás důležitá.
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Pořad seznamuje děti s jehličnatými stromy. Vysvětluje rozdíly mezi jehličnatými a listnatými stromy. Dále objasňuje, k čemu slouží šišky, proč je důležité sázet stromky a starat se o lesy. V pořadu jsou ukázány různé druhy jehličnatých stromů: borovice, smrk, jedle a modřín. Tak se pojďte podívat s námi.
Pořad hledá odpověď na otázku, k čemu potřebuje příroda vodu. Seznamuje děti s ekosystémem a koloběhem vody v přírodě. Názorně ukazuje, jak vznikají mraky a co se děje s dešťovými kapkami.
Pořad seznamuje děti s listnatými stromy. Popisuje, jak se jmenují části stromu a k čemu slouží koruna, kmen, kůra nebo kořeny. Dále názorně ukazuje, co se děje s listy během celého roku, a odpovídá na otázku, proč jsou pro nás listy stromu tak důležité.
Napadlo vás někdy chovat doma ježka? V Terčině zvířecím světě se zblízka podíváte na chov ježka bělobřichého. Dozvíte se, čím se toto teplomilné zvíře živí, jak se s ním skamarádíte a jak mu zařídit bydlení, aby mu u vás bylo dobře.
V lesích nedaleko Toužimi jsou rybníky, o které se dlouho nikdo nestaral. Díky tomu se tam nyní vyskytují vzácné druhy živočichů. Jaké? Na to se podívejte ve videu.
Nahlédněme společně do rodinky k vlaštovkám. Podívejme se, jak to vypadá, když si staví svá hnízda. Jak se vlastně liší od jiřiček? Nepleťme si je, mají delší ocásek a červené zbarvení. Chtěli byste vlaštovkám se stavěním jejich hnízd pomoci? Můžete a budou dokonce moc rády.
Terčin zvířecí svět nám ukáže, jak probíhá výstava psů. Víte, že probíhají také výstavy psích kříženců – voříšků?
Pojďme se společně podívat na video se speciálním hostem. Postavíme bydlení pro chameleona. Chameleónů je nespočet druhů, ale bydlení potřebují všichni stejné. Čím větší terárium bude mít, tím lepší. Hodně důležité je, aby v terárku byl čerstvý vzduch a především strop by měl být propustný.
Filip, Hubert a Anička mají v únoru plno práce! Připravit se na Masopust, donést dědovi svačinu a vypátrat nebezpečného vlkodlaka. Podaří se jim to?
Nastává jaro a je čas se rozloučit se zimou. Do přírody se vrací život a děda lesník sází stromky. Filip s Aničkou udělali Moranu, kterou jim ale zničil neznámý dareba. Podaří se jim zjistit, kdo to udělal? Ukáže se, že viníkem je někdo opravdu nečekaný.
Pořad seznamuje děti s tím, co je to pyl a kde se dá najít, k čemu včely potřebují pyl a co s ním dělají. Dále popisuje, co je to včelí úl, nektar a jak vzniká med. Ukazuje také plástve ze včelího vosku s nektarem.
Věděli jste, že na Hradišťských terasách můžete cestovat časem? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Věděli jste, kde pramení řeka Labe? V Krkonoších najdete symbolický pramen, ten skutečný je lidem nepřístupný. Stojí za to, navštívit kamennou stěnu s erby měst, kterými naše nejdelší řeka protéká. Než voda doteče do Severního moře, musí překonat trasu dlouhou více než 1000 km. Podívejte se v jedné minutě na tuto zajímavost.
Animovaný herbář, který vás naučí vyznat se v tom, co všechno kvete na našich loukách, polích a zahradách. Konvalinka je voňavá a nebezpečná. Je totiž jedovatá úplně celá. Její krása a omamná vůně to však vynahradí – konvalinky se používají i do svatebních kytic. Třeba konvalinka mladý pár ochrání stejně, jako příroda jedem chrání konvalinku před snědením.
Víte, na kterém místě v Česku najdete jedinou původní populaci hvozdíku písečného českého? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
10 920
556
3 187
1 007
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.