01:20
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Ochutnali jste již tuňáka? Máte představu kolik tato ryba váží? Ryby jsou důležitou součástí našeho jídelníčku. Tak tedy několik informací o tuňákovi.
Co je důležité při péči o koně a co nám prozradí řeč jeho těla? Důležité je, aby kůň věděl, co od něj chcete. Teprve pak vám může rozumět. Ukážeme si také vychytávky, jak se chovat při jízdě na koni. Tak vzhůru do sedla!
Vypadá jako upír, a pokud byste ho potkali v noci, určitě se leknete. I když je aktivní v noci, krev nikomu nesaje. Náš noční letec sice vypadá jako netopýr, ale netopýr to není! Seznamte se s kaloněm plavým. Čím se živí? Kolik jich může žít pohromadě? Zkuste si tipnout!
Věděli jste, že lejsek malý odlétá do teplých krajin už v červenci? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flóry v naší zemi.
Hledáte originální domácí mazlíčky, které jen tak někdo nemá? A co třeba chovat čmeláky? Jsou méně nároční na prostor a můžete je mít i na balkoně v paneláku. Potřebují mít jenom v nejbližším okolí dostupnou potravu, tedy kvetoucí rostliny, ze kterých by mohli sbírat pyl. Pokud máte ve svém okolí dostatek kvetoucích rostlin, stačí už jenom postavit úl a čmeláci u vás mohou bydlet. A na to, jak postavit čmelákům co možná nejlepší domeček, se podíváme ve videu.
V tomto díle se podíváme za poříční policií, speciální jednotkou, která dohlíží na bezpečnost na řekách, přehradách a dalších vodních plochách. Dozvíme se, jak vypadá jejich práce, jaké vybavení používají a co všechno musí zvládat.
Sladké dřevo, neboli lékořice, se používá pro své léčivé účinky již dlouhá léta. My ji dnes známe hlavně v podobě sladkostí (pendrek). Naši předci ji používali k léčbě dráždivého kašle při nachlazení. Na našem území se pěstovala v okolí Mikulova. Z rostliny se využívají kořenové oddenky, kde je největší množství léčivých látek.
Přestože játra váží jen asi 2 procenta hmotnosti těla, spotřebují skoro čtvrtinu jeho kyslíku. Jsou nejdůležitější laboratoří našeho těla. Co dělají s cukry nebo s bílkovinami? A k čemu je potřeba fibrin nebo cholesterol? Odpovědi na tyto, ale i další otázky přináší tento díl francouzského animovaného seriálu.
Odkud se vlastně vzaly banány a jak se dostaly do Evropy? V tomto videu se podíváme, kde lidé banány poprvé objevili a kde se nyní nejvíce pěstují. Také se dozvíme, jak banán správně uchovávat, aby si udržel správnou chuť.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.