Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Výstavba apartmánových domů pro rekreaci na Šumavě a v Krkonoších mění nejen charakter podhorské a horské krajiny, ale i způsob života v podhorských sídlech. Pořad ukazuje příklady necitlivé výstavby a některé její důsledky.
Žádné místo v českém a moravském podzemí není tak záhadné jako jeskyně Býčí skála v Moravském krasu. Lidé, kteří ji obývali od doby kamenné, zde zanechali četné pozůstatky své činnosti. Nejznámějším z nich je socha bronzového býčka, která dala celé jeskyni jméno. Jindřich Wankel zde v 19. století nalezl velké pohřebiště a obrovské množství dalších archeologických nálezů. V rámci České republiky jde o opravdu unikátní místo.
V únoru 1992 dokončili stavbaři na Žižkově kontroverzní stavbu vysílače s restaurací a vyhlídkovou kabinou. Chybělo ale jen málo a věž mohla stát na jiném místě a mít jinou výšku i vzhled. Na výstavbu vzpomíná architekt Václav Aulický, podle jehož návrhu nejvyšší stavba v Praze vznikla.
Podolská vodárna je památkově chráněná stavba ze 20. let 20. století. Po povodních v roce 2002 sloužila jen jako záložní zdroj. Po rekonstrukci, která byla dokončena v roce 2021, byla opět uvedena do provozu a znovu dodává upravenou vodu z Vltavy do vodovodní sítě.
Knížata z Liechtensteinu proměnila svá panství mezi 17. a 20. stoletím v jeden velký park. Tento areál se řadí mezí největší upravované krajiny v Evropě. Úpravy vycházely z principů anglických parků. V areálu najdete barokní architekturu, novogotickou architekturu zámků a drobné stavby postavené v romantickém duchu.
Malta je malý, ale velmi hustě osídlený ostrovní stát ve Středomoří. Jedná se o nejmenší členskou zemi Evropské unie. V 16. století získal Maltu rytířský řád johanitů, dnes známý pod označením maltézští rytíři. Současným hlavním městem ostrova je Valletta, dřívějším hlavním městem pak turisticky přitažlivá Mdina.
Sumba je jedním z velkých ostrovů Velkých Sund, politicky se jedná o součást Indonésie. Sumba je velmi chudá, značná část obyvatel žije pod hranicí chudoby. Místní lidé jsou většinově křesťané, přežívá zde však i původní animistické náboženství marapu, spojené s kultem předků a zvířecími obětmi. Nejvíce zvířat se tradičně obětuje při pohřbech.
Vítejte v nejníže položeném státě na světě, na Maledivách. Přírodní bohatství, rybolov, potápění a korálové útesy lákají turisty. Pohádková destinace má ale také problémy se stále se zvyšující hladinou moře v důsledku globálního oteplování. Jak to místní řeší?
Nikaragua je země známá výraznou tektonickou aktivitou, i její první hlavní město León bylo v 16. století zničeno zemětřesením. Právě na místo, kde kdysi toto město stálo, se vydáme jako první. Poté navštívíme současné hlavní město, Managuu, které postihla stejná přírodní katastrofa jako León.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.