02:26
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
O tom, kde se dá v České republice najít zlato a kde je možné narazit na pozůstatky po jeho těžbě, vypráví geoložka Veronika Štědrá, mistryně světa v rýžování zlata.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Jedním z klenotů Broumovska je benediktinský klášter. Založen byl ve 14. století a jeho budovy počátkem 18. století v barokním slohu přestavěli Kryštof Dientzenhofer spolu se svým synem Kilián Ignácem.
Malá dvoumilionová země nedávno změnila svůj název. Přidáním slova "Severní" do názvu narovnala dlouholetý spor se svým sousedem Řeckem. Přestože patří k chudým zemím Evropy, stála stranou krvavé války při dělení Jugoslávie před třiceti lety. Metropole Skopje leží na samém severu země a je směsici všeho, co vás napadne.
V reportáži Miroslava Čapka se vydáme do spletitých uliček Stockholmu, hlavního města Švédska. Na ostrově Djurgården, kde se nachází velká část stockholmských muzeí, se blíže podíváme do muzea slavné lodi Vasa. A autor se během tradičních oslav slunovratu pokusí poodhalit, zda je mýtus o uzavřené švédské povaze pravdivý.
Jak žijí a čím se živí lidé v chudinských čtvrtích Dakaru.
Hlavní město Řecka má velmi dlouhou a bohatou historii. Jednou z nejznámějších starověkých památek světa je athénská Akropole, návrší s řadou antických staveb, které byly centrem tehdejšího Řecka. Athény jsou však živým městem, kde vedle starověkých děl můžeme obdivovat i současné moderní umění, včetně toho pouličního.
Rokytka je nejdelší ze všech potoků, které protékají Prahou. V roce 1982 se přírodovědec a ochránce přírody Ivan Makásek vydal podél Rokytky a svoji pouť tehdy popsal v časopise Nika. Po 40 letech se Ivan Makásek podél Rokytky vydává znovu a pokouší se srovnat, jaký byl tento tok v minulosti a jak vypadá dnes.
Nejdřív neslo jméno císaře Františka Josefa, po pádu monarchie jméno amerického prezidenta Woodrowa Wilsona a pak se stalo jednoduše Hlavním nádražím. Je největší železniční stanicí a také nejrozsáhlejší secesní památkou v České republice. Denně tu odbaví až 100 tisíc cestujících a každých 5 minut vypraví 1 vlak. Prohlédneme si jeho nejzajímavější prostory.
Lechův kámen je rulová skála blízko Kouřimi. Byla posvátná snad pro všechny kultury, které se tu v historii vystřídaly. Nedaleko odtud se nachází astronomický střed Evropy definovaný jako průsečík poledníku 15° východní délky a rovnoběžky 50° severní šířky. Kromě toho se tu nachází i pozůstatky starého slovanského hradiště z 9. století. Nálezy archeologů na dně Libušina jezírka svědčí o rituálním využívání místa.
S geologem a klimatologem Václavem Cílkem se podíváme do Polabí, které je určující krajinou pro vznik přemyslovského českého státu. Polabí hrálo klíčovou roli v našich dějinách nejen v 8. a 9. století. Co místo, to příběh, jehož dramatičnost můžeme dnes vidět už jen těžko. V místní rovinaté krajině nám běh dějin uniká. Jejím přirozeným základem je jedna velká řeka s množstvím odstavných ramen, lužními lesy, mosty a okolními kopečky. Vývoj říční krajiny však pokračuje i dnes. Jak?
Kulturní dědictví spoluvytváří to, kým jako společnost jsme. Vojta a památkář Blaha všem připomenou, že kulturní dědictví má historický i společenský význam a ten je legislativně chráněn zákony. Na mezinárodní úrovni o hmotné i nehmotné dědictví pečuje UNESCO. Na lokální úrovni může přispět každý z nás – když najdete věc, která by mohla mít historický význam, oznamte to příslušným institucím.
Gotika, umělecký sloh, který vznikl ve 12. století, do českých zemí dorazil s nemalým zpožděním. Zároveň gotika nepronikla do všech koutů Evropy a mnohdy se přizpůsobila místním poměrům. Samo pojmenování slohu jako gotika je však pozdější, pokud byla ve své kolébce, ve Francii, byla označována jako tzv. lomený sloh.
Když na konci dvacátých let 19. století koupil sádovské panství šlechtický rod Harrachů, rozhodl se František Arnošt hrabě z Harrachu postavit na „zelené louce“ nové reprezentativní rodové sídlo. Zámecká budova byla postavena ve stylu romantické neogotiky a těší se velké oblibě nejen u turistů. V okolí zámku byl současně s výstavbou zřízen anglický park.
Jindřichův Hradec patří k nejhezčím jihočeským městům. Ve zdejším minoritském klášteře se nachází unikátní dílo českého barokního řezbářství ze 17. století, takzvaný Strom života, znázorňující rodokmen Ježíše Krista. V klášteře však nalezneme i jiné dílo s obdobnou tématikou, totiž malbu z konce 15. století. Místní historik umění nám objasní historii a symboliku děl.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.