02:26
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
O tom, kde se dá v České republice najít zlato a kde je možné narazit na pozůstatky po jeho těžbě, vypráví geoložka Veronika Štědrá, mistryně světa v rýžování zlata.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Jedním z klenotů Broumovska je benediktinský klášter. Založen byl ve 14. století a jeho budovy počátkem 18. století v barokním slohu přestavěli Kryštof Dientzenhofer spolu se svým synem Kilián Ignácem.
Křižánky jsou největší vesnickou památkovou rezervací v Kraji Vysočina. Po založení skláren v 17. století si zde začali stavět místní dělníci domky, které jsou základem dnešní památkové rezervace. Sklářství později vystřídala ruční výroba pilníků, toto řemeslo poskytovalo obživu většině obyvatel vesnice ještě před 2. světovou válkou. Dnes tradici výroby pilníků připomíná místní naučná stezka.
Železné hory nejsou horami v pravém slova smyslu, ale v určitých ohledech si se skutečnými horami nezadají.
Mezi klenoty českého leteckého průmyslu patří velmi úspěšné vojenské proudové letouny L-29 Delfín a L-39 Albatros. Ty se v Československu začaly vyrábět již v 60. letech 20. století. Postupně si získaly uznání na celém světě. Dnes na ně navazuje letoun zvaný L-39 NG využívaný především k armádním či výcvikovým účelům. Všechny uvedené modely mají společného výrobce. Jedná se o českou firmu Aero Vodochody, společnost s více než stoletou tradicí.
V listopadu 2020 si čeští sokolníci připomněli 10 let od zapsání svého oboru na Seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. V českých zemích se umění lovu s dravými ptáky provozuje již skoro 1500 let.
Renesanční letohrádek s pěti a půl hektarovou zahradou, to je Kratochvíle. Tento klenot v bažinaté krajině mezi rybníky Netolické pánve postavil italský stavitel Maggi na přání Viléma z Rožmberka. Lovecký zámek je výjimečný po všech stránkách, ať už jde o jedinečnou výzdobu, symetrickou kompozici stavby či zahradu. Ve Střední Evropě nemá konkurenta. Podívejte se!
Jihomoravské Valtice jsou neodmyslitelně spjaté se šlechtickým rodem Lichtenštejnů. I když dnes se s jejich jménem setkáváme spíše v souvislosti s konfiskací majetku po roce 1945, je s nimi spjat i Lednicko-valtický areál, který byl zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO. S příslušníky rodu se setkáváme v českých dějinách i v bitvě na Moravském poli či v bitvě na Bílé hoře. Jeden z členů tohoto rodu dokonce předsedal soudu nad 27 českými pány v roce v 1621.
František Antonín Špork je znám především jako mecenáš umění. Byl také velmi podnikavý, a tak když byl na jeho pozemku v Kuksu objeven léčivý pramen, přišel s nápadem vybudovat lázně světového formátu. Po smrti hraběte se ale nenašel pokračovatel jeho díla. Z lázní tak zbyl pouze špitál a barokní sochy Matyáše Brauna.
Zámky Mcely a Loučeň, nyní již v rukou soukromníků, nesou podpis rodu Thurn-Taxisů a mají podobný osud. Zámek Mcely byl po nástupu komunismu zkonfiskován a sloužil jako sklad civilní obrany, pak dlouho chátral. Zámek Loučeň byl během 2. světové války vyrabován jak Rudou armádou, tak místními obyvateli. Obě památky se však dočkaly své záchrany.
Představení základních demografických ukazatelů České republiky a jejich mezinárodní srovnání s ukazateli ostatních zemí. Následuje rozhovor se sociologem Fedorem Gálem.
Čína v roce 2023 po téměř osmi dekádách ztratila pozici nejlidnatější země světa. O důsledcích čínské politiky snižování porodnosti hovoří orientalista a sinolog Martin Hála. Jeho slovy zredukovala porodnost dříve, než se jí podařilo zbohatnout. Co teď s tím?
Na Ukrajině se řeckokatolická církev (podobně jako církev pravoslavná) těší velké úctě. Ve Lvově navštívíme venkovní bohoslužbu a poté si prohlédneme bohatě zdobený interiér malebného dřevěného kostela. Nakonec uvidíme Lyčakovský hřbitov, kde jsou pohřbeny významné osobnosti ze Lvova a okolí, a který tak hrdě připomíná místní dějiny.
Pořad představuje komunitu českých reemigrantů z rumunského Banátu, kteří se po roce 1989 usadili kolem obcí Skalná a Luby na Chebsku. Rozkrývá, jakým způsobem jejich příchod tuto pohraniční oblast změnil i díky tomu, že si zachovali téměř nedotčený ráz původní české kultury, včetně jazyka a tradic z doby za Rakouska-Uherska.
12 809
719
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.