02:07
Karel Jaromír Erben se narodil v Miletíně před více než sto lety, ale jeho díla jsou stále aktuální. Nejznámější je jeho básnická sbírka Kytice, která má dnes již několik filmových zpracování. Erbenovým koníčkem bylo sbírání pohádek, které dle lidového vyprávění sepsal, a díky němu se nám dochovaly.
Pohádky H. Ch. Andersena jsou stále velmi oblíbené. Pojďme si připomenout některé z jeho pohádek v kreslené reportáži Zpráviček. Dozvíte se i to, co mohlo slavného dánského spisovatele Andersena vést k napsání příběhů.
Slavný český spisovatel, překladatel, novinář, dramatik a amatérský fotograf, to vše byl Karel Čapek. Jeho nejznámější kniha, ve které stěně drsnosrstého foxteriéra objevuje svět, se jmenuje Dášeňka. Znáte ji?
Všichni určitě znáte veršovanou pohádku O Červené Karkulce. Jejím autorem je spisovatel a básník František Hrubín. Z „Nástěnky“ Zpráviček se dozvíte informace o jeho životě a poznáte i další jeho tvorbu.
Podruhé se Božena Němcová dostala do Litomyšle na sklonku života, v roce 1861. Litomyšlský nakladatel Augusta ji pozval, aby zde připravovala vydání svého díla. Němcová se těšila, že bude finančně nezávislá. K tomu již nedošlo, spisovatelku si ve špatném stavu její manžel Josef Němec odváží do Prahy, kde zakrátko zemřela.
Lyrická divadelní hra Františka Hrubína o mezilidských vztazích Křišťálová noc napsaná pro Národní divadlo byla roku 1966 převedena na filmové plátno. V atmosféře venkovské pouťové letní noci se vyhrocují partnerské vztahy i konflikty mezi mladou a starší generací. V ukázce se objevuje básník Josef Struna (V. Voska), který do vesnice, kde prožil dětství, přijel na dovolenou se svou mladou manželkou. Kromě jeho tvůrčích a osobních problémů se znovu objeví starý rodinný konflikt.
Pavel Kohout patří k nejvýraznějším osobnostem české literatury druhé poloviny 20. století. Video přináší krátký bilanční pohled na tohoto autora při příležitosti jeho 95. narozenin.
Nakladatel, spisovatel, historik, filozof či vysokoškolský pedagog – všechny tyto činnosti ve svém životním poslání spojoval významný humanista 2. poloviny 16. století Daniel Adam z Veleslavína. Skrze úryvky z Veleslavínova díla a prostřednictvím výkladu historika Petra Charváta se dozvídáme, v čem tkví význam osobnosti, po níž je pojmenována dokonce celá historická epocha.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku z daného textu posoudit, co se vlastně stalo. Čtenému lépe porozumíme, když si dokážeme vhodně položit otázky. Najít na ně odpovědi mnohdy není jednoduché, někdy je musíme hledat i „mezi řádky“.
Když děti učí telka! Pojďte společně s mladšími žáky zjistit, co to znamená pracovat se schematickým zobrazením. S využitím knihy Zvířata – zábavná anatomie pro děti budeme určovat, která část textu patří ke kterému schématu. Jedno schéma zkusíme sami vytvořit.
Když děti učí telka! Naučme se společně s žáky 2. ročníku rozpoznávat záměr autora. Rozvíjíme kritické myšlení a zaujímáme vlastní postoj k textu.
Kouzelný strom Bajkovník kromě listů plodí i bajky. Tentokráte si poslechneme bajku o husách. Jak se husy chlubily cizím peřím? A jak bychom tohle pořekadlo mohli vysvětlit? Bajka je simultánně tlumočena do znakového jazyka.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.