03:56
Skanzen v Březně u Loun byl postaven na místě, které si získalo pozornost archologů díky nálezům ze starší doby bronzové. Vznikl tak jedinečný archeoskanzen. Jaké experimenty se zde prováděly a stále ještě provádějí? A jaké různé činnosti si zde můžou návštěvníci po vzoru našich předků vyzkoušet?
Co se ukrývá pod slovem skanzen a co na takovém místě můžeme nalézt? Jaké typy domů se tu nachází a jaké činnosti si můžeme ve skanzenu vyzkoušet? Vydejte se s námi do muzea lidové architektury pod širým nebem.
Na typické lidové stavby z Vysočiny se můžeme podívat ve skanzenu na Veselý kopec u Hlinska. Blíže prozkoumáme roubenky, složení jednotlivých staveb i zajímavý typ střechy. Přestože se v tomto kraji zemědělství příliš nedaří, ukážeme si zpracovávání zdejších plodin.
Skanzen neboli muzeum lidových staveb můžeme nalézt i v Královéhradeckém kraji. Uvidíme v něm hospodu, kočárovnu, školu, špejchar a další zajímavé stavby. Přiblížíme si blíže práci kováře i zpracovávání obilí nebo lnu.
Platí nějaká počítačová etiketa? Myslíte, že neexistuje? Tak to se mýlíte! Příkladem může být e-mailová komunikace. Na počítači si píšeme jen s tím, koho známe, a navštěvujeme stránky, které nám povolili rodiče. Při psaní se každý z nás může splést (překlepnout), proto jsme tolerantní k chybám v textu. Příště se to může stát i nám. Jsou ale i další pravidla, která je třeba dodržet. Znáte je?
V reportáži Zpráviček se podívejte, jaké vánoční zvyky mají v Rumunsku. Dozvíte se, kdo chodí na koledu na Boží hod a co si vaří lidé na venkově.
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
Kanalizací odtéká mnoho odpadní vody. Kam a kudy všechny ty odpadní vody putují a co se s nimi děje? Jak si s odpadem poradili naši předci? A staří Římané? Podíváme se i do první čistírny odpadních vod a zajímavá je také procházka po její současné podobě.
Animovaný příběh malého židovského chlapce Tomíčka se odehrává v terezínském ghettu. Ukazuje kontrast mezi drsnou realitou a vysněným světem, který Tomíček nikdy nepoznal. Animace vychází ze skutečné knihy, kterou pro chlapce nakreslil jeho tatínek Bedřich Fritta jako dárek ke 3. narozeninám.
Kdo to byli Keltové? Národ sídlící na velkém území starověké Evropy, který byl rozdělen na mnoho kmenů. Obávaní válečníci a šikovní řemeslníci žili i na území Čech. Věděli byste, jak se jmenoval kmen, který osídlil naše území? Co vše uměli Keltové vyrobit a jakou taktiku používali v boji k zastrašení nepřátel?
Víte, že domestikace koz proběhla pravděpodobně dříve než domestikace psa? Pro tehdejší lovce nebyl problém odchytit malá kůzlata a ochočit si je. A víte, k čemu slouží koze bezoár?
Podle čeho získal Růžový palouček nedaleko Litomyšle své jméno? Jak byli s tímto místem spojeni vyhnanci po bitvě na Bílé hoře? A co tajemného se o něm vypráví? A co zachránilo Růžový palouček před rozoráním? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.