02:12
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Pořad vysvětluje, co je to rodina a jakou má funkci. Popisuje její členy i důvody toho, proč musejí rodiče chodit do práce a děti do školky a do školy. Vysvětluje, co je to rodokmen a kdo všechno do něj patří. Komentuje také příčinu rozvodu rodičů a jeho dopad na rodinu.
Pojďme se společně podívat na instruktážní video o tom, jak naučit štěně poslouchat základní povely. Dnes si ukážeme, jak si za chůze přivolat pejska k noze. Aby vám to šlo snadněji, nezapomeňte na odměnu! Té může být i více.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě. Dnes se zaměříme na význam stromů a jejich důležitost pro náš život. Zamyslíme se nad tím, co všechno nám stromy poskytují. A jak jim můžeme pomoci my? Budeme o stromy pečovat a třeba i nějaké nové zasadíme. A proč bychom měli?
Rodinná návštěva restaurace, to je svátek! Umíte se ale v restauraci správně chovat? Zopakujeme si některá pravidla, aby vše proběhlo v pohodě. Kabáty odložíme v šatně nebo na věšák, nebudeme mluvit moc hlasitě a vůbec ne s plnou pusou. Děti si nebudou plést restauraci s hernou. A další pravidla? Však je znáte, není to nic těžkého.
Pojďme se společně podívat, co znamenají některé velikonoční symboly. K Velikonocům patří třeba květy jívy neboli kočičky, ty prý připomínají palmové listy, kterými obyvatelé Jeruzaléma vítali příchod Ježíše Krista. Šlehání dívek pomlázkou má zase připomínat hromy a blesky při první jarní bouřce. A to už od dob, kdy staří Slované uctívali bohyni jara jménem Vesna. A proč barvíme vajíčka?
Brďo zjišťuje, jak se vyrábí papír. Jsou to hodně stlačená vlákna rostlin, nejčastěji získaná ze smrkového dřeva. Před vynálezem papíru se psalo na různé materiály, ale papír je rychle překonal. Při jeho výrobě se zpracovává i použitý papír. A co je vyrobeno z papíru? To se budete divit. Nejenom papírové kapesníčky, ale dokonce i oblečení.
Pojďme se společně podívat do Afriky, kde by děti do školy chodily rády, ale nemohou. Školy zde buď vůbec nejsou, anebo jsou nekvalitní. Učí zde často učitelé, kteří sami nemají dostatečné vzdělání. Velmi těžké to také mají děti ve státech, kde zuří válka, jako je například Sýrie. Do školy nechodí ani tisíce dětí, jež jsou s rodiči na útěku.
Co je to tradice neboli kulturnímu dědictví? Patří sem vědomosti, ale i zvyky předávané z generace na generaci.
Pojďme se společně podívat na video o betlémech. Betlém nebo též jesličky už po staletí připomínají příběh, kdy se Marii a Josefovi narodil syn. Betlém je lidovou připomínkou Ježíšova narození. Zakladatelem stavění betlémů je sv. František z Assisi. První zmínka o betlému je z 15. století z Itálie.
Pojďme se společně podívat na historii české státní vlajky. Spolu s hymnou je vlajka naším nejdéle sloužícím státním symbolem. Podobu vlajky vymyslel archivář a heraldik Jaroslav Kursa. Na to, jak se má vlajka správně vyvěšovat, existují pevně daná pravidla. Znáte je?
13 096
734
4 430
1 226
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.