08:52
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
S hvězdářem Johannesem Keplerem se podíváme na zákony o pohybu nebeských těles a také na život v rudolfínské Praze. Víte, co si Kepler myslel o jejích obyvatelích a jaký byl jeho nejdůležitější objev?
V roce 1886 byl patentován první benzinový automobil. Za jeho zrodem stojí konstruktér Karl Benz. Lidé znali parní stroje, koňská spřežení, ale mít takovýto osobní dopravní prostředek byla velká vzácnost. Jakou rychlostí se pohyboval? Podle dochovaných záznamů to bylo 11 až 16 km za hodinu. Postupem doby se auta zdokonalovala, zrychlovala a dnes? Vyrábí se elektromobily a co dál? Nechme se překvapit.
Věděli jste, že brambory pocházejí z Ameriky, kde je pěstovali staří Inkové? V Evropě dlouho neměly své upotřebení, dokonce se po nich i někdo otrávil. Jak je to možné? A kdo přišel na to, co s bramborami v kuchyni počít? Podívejte se sami.
Pojďme se společně podívat na video o králi obuvi. Tomáš Baťa uměl již v šesti letech vyrobit z odřezků botičky velké jako palec. Pracoval velmi tvrdě a vyráběl obuv z vlákna, které bylo levnější než kůže. Hodně zkušeností nabral také v Americe. Tehdejší Československo se díky jeho úspěchu stalo obuvnickou velmocí. Firma Baťa existuje dodnes a po celém světě prodala už více než miliardu bot.
Drůbež je nejrozšířenější zvířectvo chované na maso po celém světě. Skupinu hrabavé drůbeže netvoří jen slepice, ale jak uvidíme, také krůty, perličky, pávi nebo pštrosi. Seznámíme se s předkem našich slepic kurem bankivským a zjistíme kolik plemen slepic se na světě chová.
Vyrazíme se podívat na dvojče Uranu. Neptun, bouřlivák, nejvzdálenější od Slunce a také nejchladnější planeta Sluneční soustavy. Na závěr si vyrobíme modely plynných obrů. Už to jistě víte, který je z nich největší.
Vodu používáme neustále dokola, říkáme tomu koloběh vody v přírodě. Jak to vypadá, když z vody vznikají mraky a poté zas voda padá na zem? Podívejte se, jak se voda v přírodě točí.
Pojďme se společně podívat na dlouhou cestu teleskopu. Dalekohled bude sledovat záření hvězd a vědcům poslouží mimo jiné jako stroj času. Budeme díky němu schopni vidět až 13,5 miliardy let nazpátek. Bude nám schopen prozradit mnoho poznatků o vzdálených místech ve vesmíru.
Vydejme se společně za králem naší sluneční soustavy. Objevíme a prozkoumáme planetu Jupiter. Pátá a zároveň největší planeta pojmenovaná po vládci bohů se pyšní několika měsíci. Je tu také velmi větrno a den je tu o dost kratší než na Zemi. A jak najdeme Jupiter na obloze?
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.