24:38
Věděli jste, že když si zazpíváte písničku Kočka leze dírou, máte téměř základ pro jednu z nejvýznamnějších skladeb české hudby Vltavu od Bedřicha Smetany? A že si seznam jeho osmi oper můžete zarapovat? A co takhle spojit rockovou písničku o požáru Národního divadla s polykači ohňů? Hostem talk show Dějepic! je osobně mistr Bedřich Smetana, který bude rovněž součástí politického duelu v přímém přenosu, ve kterém se dozvíte to nejdůležitější z historického pozadí doby autorova života!
Ukázka popisuje zábavnou formou osudy Jana Amose Komenského a jeho dobu obecně, zejména emigraci nekatolíků v době třicetileté války, řádění Švédů v Čechách a uzavření vestfálského míru. Také obsahuje pasáž o mučících nástrojích.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Pořad formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží seznamuje s významnými osobnostmi počátků české kinematografie, Janem Kříženeckým, Josefem Švábem-Malostranským a Viktorem Ponrepem.
Vyzkoušejte, jak dobře znají vaši žáci osobnosti českých dějin. Kromě toho, že si procvičí své znalosti z hodin dějepisu, budou se také skvěle bavit.
Antonína Novotného v druhé polovině 60. let dostihly problémy československé společnosti. Pasáž ukazuje studentské nepokoje na Strahově, odpadnutí přátel a spojenců, odchod z čela KSČ a posléze i z postu prezidenta republiky.
Obec Kalište na Slovensku se po Slovenském národním povstání stala centrem partyzánů. V březnu roku 1945, když už byli partyzáni dávno jinde, ji nacisté ve vzteku, pomstě i jako odstrašující příklad vypálili a její obyvatele povraždili. Bližší podrobnosti o masakru i událostech, které k němu vedly, si vyslechneme v pořadu Historie.cs.
Počátky firmy Baťa spadají do konce 19. století. Přes úspěchy v první dekádě 20. století a zapojení moderních postupů do výroby obuvi počátkem vzniku obuvnického impéria byla první světová válka a válečná produkce firmy. Baťovy postupy a mechanizace práce šly ruku v ruce s různými restriktivními opatřeními vůči zaměstnancům, zákazem odborů a organizací hájících práva zaměstnanců.
K životu v komunistickém Československu neodmyslitelně patřila i přísná kontrola státních hranic. Ve videu zjistíte, jak konkrétně vypadal chod pohraniční stráže, zde konkrétně na příkladu roty Folmava.
V roce 1982 začal sovětský automobilový závod GAZ v Gorkém (dnes Nižní Novgorod) vyrábět automobil Volha GAZ 3102. Podívejte se na dobovou reportáž o v té době novince z legendárního pořadu Auto-moto-revue. Ve videu uvidíte i předchozí modely, které se dovážely do Československa, včetně prvního modelu Volha GAZ-21, jež se stala velmi oblíbeným automobilem a dostala familiární přezdívku „carevna“.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen život Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, všestranného umělce, cestovatele a později i válečníka.
Ukázka se zabývá novým vědním oborem ve zkoumání archeologických nálezů – archeogenetikou –, která se posledních dvacet let rozvíjí i u nás.
V rozhovoru s odborníkem z České kosmické kanceláře je popsán vývoj a stávající úroveň cestování do vesmíru. Jak to funguje na mezinárodní vesmírné stanici? Kam se v budoucnosti lidé chystají? Jaké překážky nyní brání většímu a rychlejšímu progresu při dobývání vesmíru? A co je potřeba zajistit budoucím vesmírným posádkám?
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.