Největší vzdělávací portál videí v ČR.
menu

Neživá příroda

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 33

Krajina ovlivněná těžbou

00:51

Krajina ovlivněná těžbou

Ukázka krajiny, která byla v minulosti poznamenaná těžbou břidlic a nyní je chráněným územím na Plzeňsku. V pořadu jsou představeny místní přírodní podmínky – svahy pozvolna porůstající pionýrskými druhy dřevin (bříza, borovice), haldy po těžbě či zatopená těžební jáma s kyselou vodou.

Bludné balvany

00:51

Bludné balvany

Pasáž seznamuje diváky s bludnými balvany, které se nacházejí v Ostravě. Popisuje původ těchto hornin a jejich přemístění ze Skandinávie ledovcem.

Rejpavá žížala: Voda základ života

12:35

Rejpavá žížala: Voda základ života

O tom, že je voda nad zlato, nikdo z nás nepochybuje. Potřebujeme ji k životu. Neplýtváme s ní ? Anička je zděšená chováním strýčka a tetičky. Pomoci může jedině Rejpavá žížala svým čarováním. Děti naštěstí nemusí používat čarování, stačí mít dobré nápady, jak zbytečně neplýtvat vodou.

UčíTelka (4. tř.): Ekosystém na jaře

25:49

UčíTelka (4. tř.): Ekosystém na jaře

Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku, co všechno patří do živé a neživé přírody. Jaké rozlišujeme druhy ekosystémů? Pole, park, les, louka, potok. Co který ekosystém znamená a co dokáže voda a vzduch? Vyzkoušíme si, jak to udělat, aby voda ve sklenici držela papír i vzhůru nohama.

Brďo a písek

11:43

Brďo a písek

Brďo zjišťuje, na co všechno se dá použít písek, kde se těží a jaké má složení. Některé sporty se také hrají na písku. Víte jaké? A co je to pískovec či pískovna? Písek se používá k měření času i v přesýpacích hodinách. Dozvíte se, jak si je sami vyrobit.

Brďo a sklo

11:49

Brďo a sklo

Víte, že střepy přinášejí štěstí? Sklo je křehká hmota a vyrábí se z křemičitého písku. Zkuste se rozhlédnout kolem sebe a zjistíte, kolik věcí je skleněných. Okna, skleničky, zrcadla, brýlová skla a mnoho dalších předmětů. Brďo vám ukáže, že není sklo jako sklo. Přidáním různých přísad vzniká třeba sklo barevné, neprůstřelné, technické, kuchyňské nebo světoznámý český křišťál.

Brďo a uhlík

11:57

Brďo a uhlík

Jaký je rozdíl mezi uhlíkem a uhlím? Brďo se dozví, že uhlík je chemický prvek, který obsahují mnohé sloučeniny. I tělo člověka obsahuje uhlík! Tuha a diamant jsou dokonce dost blízcí příbuzní. Radiouhlíkovou metodu používají archeologové při zjišťování stáří nalezených předmětů, aktivní uhlí nám zase pomáhá při žaludeční nevolnosti a dřevěné uhlí při grilování.

Brďo a vítr

11:38

Brďo a vítr

Silný vítr, jako je vichřice, hurikán nebo tajfun, nám někdy dokáže pěkně zkomplikovat život. Ale bez větru se také neobejdeme. Když fouká tak akorát, vítr pohání po vodní hladině plachetnice, roztáčí lopatky větrného mlýnu nebo vrtule větrných elektráren. S Brděm zkusíme vyrobit draka a dozvíte se, co je to windsurfing nebo padákový kluzák.

Brďo a vlny

11:32

Brďo a vlny

Není vlna jako vlna. Vlny se mohou tvořit ve vodě, na zemi i ve vzduchu. Vlny se prostě šíří všude kolem nás! Vlněním se třeba přenáší zvuk. Z vlny se ale také pletou svetry a na stadionu se dělá „mexická vlna“. Brďo vám prozradí, kdo může za to, že se vlní moře.

Brďo a železo

12:29

Brďo a železo

Brďo zkoumá výrobky ze železa. Podíváme se, jak se železo vyrábí a k čemu se používá. Brďův kamarád trpaslík nám řekne, kolik železa je v lidském těle, zda máme svaly ze železa a komu se říká železný muž. Víte, jestli magnet přitahuje výrobky ze železa? Prozkoumejte to jako Brďo.

Brďo a hory

02:31

Brďo a hory

Jaký je rozdíl mezi kopcem a horou? Z čeho se pohoří skládají a jak vznikají? Které pohoří na světě je nejdelší a které nejvyšší? Tohle všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v tomto díle.

Brďo a kameny

12:35

Brďo a kameny

Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.

Načíst další videa

Děkujeme za zájem o odběr novinek z ČT edu Na zadaný e-mail jsme vám zaslali žádost o potvrzení zájmu odběru novinek.

Tento e-mail již v naší databázi máme. Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, zadejte jiný e-mail.

Neplatný email. Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, zadejte jiný e-mail.

Probíhá načítání