Dynamika

Stupeň vzdělání

Vybrat

Předměty

Vybrat

Délka videa

nerozhoduje do 5 minut do 10 minut do 15 minut do 30 minut do 45 minut nad 45 minut

Našli jsme pro vás videí: 22

2. Newtonův zákon

03:11

2. Newtonův zákon

Ukázka experimentálního odvození 2. Newtonova zákona a názorná ukázka jednotky síly – 1 newtonu.

Síly působící při pohybu po kružnici

04:00

Síly působící při pohybu po kružnici

Pasáž pojednává o síle působící při pohybu po kružnici. Ta je vysvětlena pomocí příkladu s řetízkovým kolotočem z pozice vnějšího pozorovatele i pozorovatele přímo na kolotoči.

Skládání a rozklad sil

08:20

Skládání a rozklad sil

Pokusy k tématu skládání a rozklad sil. Popis působení sil tenisové rakety na míček v souvislosti s 2. Newtonovým zákonem. Ukázka vektorového součtu sil působících na loďku a síly působící při šikmém vrhu koulí. Video dále ověřuje otázku, zda člověk může zvednout sám sebe.

Hybnost a impulz síly

05:14

Hybnost a impulz síly

Pokusy k tématu hybnost a impulz síly. Ve videu je předvedena změna hybnosti automobilu a výpočet brzdné a nárazové síly. Dále je představen pokus, jak funguje zmírnění účinků hybnosti, a experiment s bowlingovou koulí pro zvýšení hybnosti.

1. Newtonův zákon

06:19

1. Newtonův zákon

Co je příčinou pohybu? Pořad je úvodem do dynamiky a dokazuje platnost 1. Newtonova zákona pomocí experimentu v laboratoři a pokusů v tramvaji.

Smykové tření a valivý odpor

12:26

Smykové tření a valivý odpor

Ukázka dokazuje existenci tření. Odpovídá na otázky: Na čem závisí smykové tření? Proč to na ledu klouže? Jak by vypadal svět bez tření? Jaký je rozdíl mezi smykovým třením a valivým odporem?

Vznik podtlaku

01:23

Vznik podtlaku

Pokus ukazuje, co se stane, když se do Petriho misky s vodou a vhozenou mincí vloží dnem vzhůru sklenice se zapáleným papírem.

Podtlak

01:05

Podtlak

Co se stane, když na hladký talíř s vodou postavíme zapálenou svíčku a přiklopíme ji sklenicí?

3. Newtonův zákon

02:23

3. Newtonův zákon

Představení 3. Newtonova zákona na konkrétních příkladech, jako je odraz běžce při startu nebo při odrážení loděk.

Hybnost

03:34

Hybnost

Pasáž se zabývá vysvětlením a definicí pojmu hybnost. Hledá odpověď na otázku: „Na čem závisí, zda se rozbije sklo?“ Součástí je i výpočet hybnosti bowlingové koule.

Mechanický tlak

08:35

Mechanický tlak

Ukázka popisuje a názornými pokusy předvádí různé aspekty mechanického tlaku. Účinky tlakové síly na pružná a nepružná tělesa. Pokusy zjišťující, na čem závisí tlak. Pokus demonstrující účinky tlaku. Ověření, zda by víc bolelo, kdyby člověku na nohu stoupl slon, nebo slečna jehlovým podpatkem. Příklady, kdy je třeba tlak snížit, nebo naopak zvýšit.

Zákon zachování hybnosti

03:06

Zákon zachování hybnosti

Ukázka demonstruje předávání hybnosti těles na pokusu s mincemi. Dále dokazuje zákon zachování hybnosti prostřednictvím pokusu s modelem rakety.

Načíst další videa
Probíhá načítání