00:45
Očerníme-li vajíčko pomocí svíčky a vložíme do vody, mastné saze začnou odpuzovat vodu. Vznikne tenká vzduchová vrstva a díky odrazu světla krásný optický jev. Dáme-li vajíčko na několik hodin do octa, jeho skořápka se zcela rozpustí. Když ho pak namočíme do roztoku obarveného fixou, bude krásně svítit. Uvidíte jednoduchý trik, jak se dá vajíčko vyfouknout. A jak vypadá vyfouknuté vajíčko po lázni v octu? Stavba vajíčka je natolik pevná, že ho v dlani nerozmáčknete, ale když si vezmete prstýnek, tak se to podaří.
Pokusy s vejci, vodou a solí. Jak rozpuštěná sůl ovlivní hustotu kapaliny a jak to ovlivní chování vloženého vejce?
Na zámku v Bruntálu se věnují tradici zdobení vajíček. Čemu věřili naši předci při zdobení vajíček? Co představují jednotlivé barvy? Jak vypadá technika vyškrabávání? A jaké další prastaré techniky vydržely dodnes?
Společně s Šimonem v pořadu Šikulové si můžete zkusit vyrobit zajímavé velikonoční vajíčko, které je zdobené s pomocí věcí, které běžně najdete v každé kuchyni. Nůžky, provázek, drátek, koření, vločky, vyfouknutá vejce, semínka, luštěniny, štětec a disperzní lepidlo. Tak pojďte tvořit s námi!
Chcete si pro koledníky připravit originálně nabarvená vajíčka? Šikulové vám poradí, jak využít cibuli, řepu, zelí a ocet při barvení velikonočních vajíček. O starou punčochu požádejte maminku.
Uvařené a syrové vejce stejně roztočíme. Které vejce se bude točit déle? Uvařené vejce. Syrové vejce je uvnitř tekuté, roztáčíme jen jeho vnější skořápku. Zatímco u uvařeného vejce se roztočí celá hmota, a proto má větší setrvačnost.
Hmotnost je jednou ze základních vlastností hmoty. Oproti tomu tíha je síla, kterou těleso v gravitačním poli působí na podložku či závěs. A co je vlastně beztížný stav? Beztížný stav může nastat i ve velmi silném gravitačním poli. Nejznámějším případem beztížného stavu je pobyt kosmonautů ve vesmírné lodi na oběžné dráze okolo Země. Také při skákání na trampolíně se gymnastka kromě okamžiku dopadu a odrazu nachází v beztížném stavu. Díky působení tíhy můžeme zjišťovat hmotnost těles. A ukazovala by váha na Zemi stejně jako na Měsíci?
Dusík je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu, ale má řadu jiných zajímavých vlastností. Můžeme si za pomoci kapalného dusíku vyrobit speciální raketky. Kapalný dusík nalijeme do PET lahve s obyčejnou vodou, jakmile láhev otočíme hrdlem dolů, dusík se promíchá s vodou, okamžitě se prudce odpaří, 680 krát zvětší svůj objem a spolu s vytlačovanou vodou funguje jako reaktivní pohon.
Pachatelé pohybu způsobují změnu pohybového stavu vždy prostřednictvím sil. Není změn pohybu bez sil, které ji způsobují. Budeme-li působit silou na auto, roztlačíme ho. Ta část fyziky, která se zabývá silami a jejich pohybovými účinky, se nazývá dynamika. Základní zákonitosti dynamiky shrnují tři Newtonovy zákony.
Co se stane s proudem tekoucí vody, když necháme láhev padat k podlaze? Tíhou vody je u dna velký hydrostatický tlak, proto voda vystřikuje. Během pádu je voda ve stavu beztíže a hydrostatický tlak zaniká. Voda přestává téci.
10 692
527
2 963
991
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.