Podívejte se na cimrmanovsky laděnou reportáž, která pátrá po stopách českého génia a vynálezce ve městě na Seině. Věděli jste, že současnou podobu Eiffelovy věže ve skutečnosti vymyslel Jára Cimrman?
"Cimrman prodlužuje divákům život," říká Zdeněk Svěrák v rozhovoru vedeném během turné Divadla Járy Cimrmana po severní Moravě a Slezsku. Podívejte se na rozhovor, v němž bilancuje padesát let Járy Cimrmana.
Poslechněte si autentický záznam pasáže z pořadu Československého rozhlasu Nealkoholická vinárna U Pavouka, v níž 16. září 1966 poprvé zaznělo jméno Jára Cimrman. Předmětem následného rozhovoru se Zdeňkem Svěrákem je právě tato postava. Zdeněk Svěrák připomíná i některá zahraniční nastudování cimrmanovských her.
V říjnu 2014 měla v Divadle Járy Cimrmana premiéru hra Záskok, ovšem v angličtině. Pod režijním vedením Briana Stewarta ji nastudovali zahraniční herci žijící v Praze. Rozhovor se Zdeňkem Svěrákem a Brianem Stewartem přibližuje úskalí, s nimiž se zahraniční režisér i herci museli vypořádat, když připravovali představení hry The Stand In.
Sbírka Kytice Karla Jaromíra Erbena patří ke klasickému odkazu české literatury a je stále jedním z nejžádanějších titulů. Královéhradecké Klicperovo divadlo ji nově zpracovalo v režii Karla Brožka.
Divadlo Petra Bezruče v Ostravě uvedlo na scénu Proces Franze Kafky. Režisér Jan Holec při přípravě představení využil i multimediální prvky. Podívejte se, proč se uchýlil k tomuto přístupu.
Ve Francii žijící režisérka Jarmila Buzková natočila film o Milanu Kunderovi, kterým se snaží obohatit paletu názorů na život a dílo tohoto spisovatele. V ukázce zazní také vnímání Milana Kundery francouzským prozaikem Laurentem Binetem.
Narazit na knihu českého spisovatele ve Velké Británii není samozřejmé. O to více vyniká představení anglického překladu románu Citlivý člověk na půdě slavné univerzity v Oxfordu. Krátká reportáž zachycuje vystoupení Jáchyma Topola i jeho překladatele.
Přibližme si nejvýznamnější Haškovo dílo, které je mnoha lidmi spojováno s ilustracemi Josefa Lady, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Kniha zůstává populární i 100 let po svém vzniku, a to i za hranicemi Česka. Co je hlavní příčinou její obliby?
Seriál Arabela nás přivádí do podivuhodného světa pohádek. Čaroděj Rumburak prostřednictvím televizního vysílání mění jejich děj a pohádkové postavy v říši pohádek se mu musí přizpůsobit. Vypadá to, že pohádková říše zanikne, a tak se král se svými dcerami vydává do světa lidí, kde se princezna Arabela setkává s Petrem.
Kocourek Mikeš odešel z domova, protože se bál, že se na něj bude babička hněvat pro rozbitý krajáč. Koho na své cestě potkal a kdo se o něj postaral? To vám prozradí kreslený večerníček na motivy knížky Josefa Lady.
Broučci, česká klasika od Jana Karafiáta, oblíbená generacemi dětí i dospělých. Jak se Brouček narodil, ale i to, jak se seznamoval se světem, uvidíte v části černobílé pohádky z roku 1966.
13 279
747
4 556
1 244
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.