Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Střední škola

Oblíbená videa učitelů

Všechna videa pro ČT edu vybírají zkušení učitelé. Podívejte se na jejich tipy.

Blízký vesmír: Ochrana přenosových sítí

08:46

Blízký vesmír: Ochrana přenosových sítí

Dá se statisticky vypozorovat vyšší závadovost přenosových sítí elektrické energie při zvýšené sluneční aktivitě? Z výzkumu provedeného pro severoamerickou rozvodnou síť v roce 2013 vyplývá, že asi 4 % závad jdou na vrub sluneční aktivity. Pro českou přenosovou síť nebyla zatím pořízena spolehlivá data, ale zvýšenou závadovost při vyšší sluneční aktivitě lze vysledovat. Kdy a kde v historii způsobily silné sluneční bouře na Zemi největší problémy? Jsme schopni spolehlivě přenosové sítě a jejich prvky ochránit? Jaké máme možnosti a krizové plány? Jaké jsou výhody a nevýhody tzv. spolupracujících přenosových soustav v Evropě? S Václavem Moravcem o tom všem hovoří astrofyzik Michal Švanda a energetik Miroslav Vrba v diskusním pořadu, který navazuje na dokument Tiché hrozby: Blízký vesmír.

Mise Mars 2020: Sedm minut hrůzy

22:53

Mise Mars 2020: Sedm minut hrůzy

Sonda Perseverance je několik minut od vstupu do atmosféry Marsu. S redaktorem vědecké redakce ČT Danielem Stachem a jeho hosty planetologem Petrem Brožem a Janem Spratkem z Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy prožijeme v přímém přenosu nejdramatičtější okamžiky Mise Mars 2020. Nejprve krok za krokem sledujeme animaci jednotlivých fází přistávacího manévru včetně jejich podrobného popisu a vysvětlení. A následně s přibližně 11minutovým zpožděním očekáváme v napjaté atmosféře v přímém spojení s řídicím centrem NASA potvrzení úspěšného přistání Perseverance na povrchu Marsu.

Jak na internet: Digitální stopa

01:43

Jak na internet: Digitální stopa

Na zjišťování vaší digitální stopy stačí internet, protože jednou zveřejněná informace na něm už nikdy nezmizí. Většina obsahu je totiž automaticky archivována. Smazat například fotky je problematické. Bezpečnější je rozmyslet si jejich zveřejňování. Všechny zveřejněné informace o konkrétním člověku jdou totiž vyhledat.

Já hacker

25:21

Já hacker

Hacking je hra „kdo z koho“ na hraně zákona. Jsou hackeři „hodní“, kteří pomáhají odhalovat bezpečnostní díry v počítačových systémech, ale jsou i tací, kteří si nezákonně vydělávají astronomické sumy. Jsou i hackeři, kteří si „drobně“ přivydělávají. Na černém trhu si můžete objednat hacknutí hesla nějaké osoby přibližně za tři tisíce korun. Hackeři jsou vždy o krok napřed před vývojem zabezpečení počítačových systémů. Trestní zákoník je také pozadu, a tak zločiny jsou nesnadno postižitelné anebo postižitelné jen mírnými sazbami. V pořadu uvidíme, jak snadné je například hacknout přístup k webu známého politika nebo jak nebezpečná je recyklace hesel. Hackeři se sdružují do tajných skupin. Ale i některé státy vytvářejí své jednotky internetového boje a kybernetický útok je považován za účinnou zbraň, kterou mají státy ve svém arsenálu. Naproti tomu stojí úřady zabývající se kybernetickou bezpečností, které se snaží ochránit stát a jeho klíčové složky.

Probíhá načítání