Největší portál vzdělávacích videí v ČR
menu

Filosofie

Rozšiřující materiály:

Délka videa:

Stupeň vzdělání:

Vybrané filtry:

Smazat vše

Stupně:

Řadit podle:

Seřadit podle...

Zobrazuji 1-9 z 9
Sváteční slovo o Komenském
04:49

Sváteční slovo o Komenském

Může nás Komenský oslovit ještě dnes, i po staletích? Petr Jan Vinš, generální sekretář Ekumenické rady církví v ČR, se zamýšlí nad duchovním odkazem Komenského, klade si otázku, jaký je „jeho“ Komenský. Nachází přitom oporu v proroku Izajášovi. Komenského vidí jako postavu stíhanou ranami osudu, podobnou nalomené třtině, postavu, která se ale nikdy nezlomí a znovu se narovná, aby pokračovala v práci pro lidstvo…

Konec světa
24:10

Konec světa

Kde se bere naše touha po konci světa? A může svět nějaký konec vůbec mít? Záleží na úhlu pohledu a také na člověku, který se dívá. Různé odpovědi nabízí filozofie, náboženství nebo proroctví. Ať už je to jakkoliv, je jisté, že nás konce fascinují. A víte kolik konců má jitrnice, proč u nás máme tajgu, kde konec nenastává a jak by to znělo, kdyby přeci jen nějaký ten konec nastal?

Emoce a náboženství
24:55

Emoce a náboženství

Emoce z pohledu víry a věřících lidí. Na to, jak spolu emoce a víra souvisejí, se pokusí odpovědět osobnosti, které spojuje víra. Jak může víra pomáhat v běžném životě nebo ve zdravotnických či pomáhajících profesích? A co když se zvrhne ve fanatismus? Jak říká profesor Tomáš Halík, víra může být i nebezpečná, pokud se zvrhne v „kosmickou válku“ mezi dobrem a zlem. Na druhou stranu má také nesmírně bohatý psychoterapeutický potenciál.

Rizika globalizace
01:30

Rizika globalizace

Rozhovor s ekonomem Lubomírem Civánem o možných rizicích globalizace.

Kdo řídí globalizaci
03:38

Kdo řídí globalizaci

Diskuze nad otázkami jako „Kdo řídí globalizaci?“ nebo „Proč slábne moc národních států?“. Debatují ekonom, socioložka, filozof a novinář.

Co je to domov a jak se k němu chováme
04:50

Co je to domov a jak se k němu chováme

Geolog a klimatolog Václav Cílek pohlíží na moderní lidská sídla a filozoficky se zamýšlí nad otázkou, co je to domov a jak se k němu chováme.

Bytové semináře
08:13

Bytové semináře

Za komunistického režimu tisíce lidí nemohly studovat, vystavovat, hrát vlastní hudbu či divadlo. Azylem se jim staly byty, které se proměnily v galerie, divadla, koncertní nebo přednáškové sály. Pojďme se na jeden takový byt podívat.

Globální smrt
03:04

Globální smrt

Hledání odpovědi na otázku, zda by takzvaná globální smrt znamenala naprostý konec života.

Věda: Změna názoru a fakta
04:39

Věda: Změna názoru a fakta

Změnu názoru lidé často považují za projev charakterové slabosti. Mohou mít pravdu, týká-li se změna názoru třeba peněz, prestiže nebo moci. Něco jiného se však může odehrávat ve světě idejí. Vědecké poznání se dá považovat za vlnu informací vyrvanou z neznáma. Nová fakta vždy mění vědecké názory.

Probíhá načítání