Bretaň je rázovitý přímořský region vyhledávaný turisty. Když však na konci léta odjedou, mnohé Bretonce živý moře. Video popisuje pěstování a zpracování ústřic.
Pořad věnovaný základnímu popisu Nizozemska neboli Holandska či Nizozemí. Ukazuje ho jako zemi tulipánů, kanálů, a především jako zemi vybudovanou pod úrovní hladiny moře.
Bavorsko a jižní Čechy si připomínají 1000 let od první zmínky o Zlaté neboli také solné stezce. Po dlouhá staletí to byla obchodní tepna z bavorského Pasova do jihočeských Prachatic. Reportáž popisuje zážitky z této stezky, kterou nadšenci prošli tradičním způsobem – s koňmi.
Pasáž vysvětluje, jakým způsobem lze omezit kácení tropických deštných lesů a zajistit trvale udržitelný rozvoj Amazonie.
Seznámení se severní Aljaškou – její historie, obyvatelstvo, povrch, podnebí, fauna, flora, průmysl, doprava a národní parky.
Plavba po proudu Labe končí v široké deltě, kde se Labe vlévá do Severního moře. Součástí pořadu je český přístav v Hamburgu.
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Hywind Scotland je plovoucí větrná elektrárna, jejíž pilotní projekt byl spuštěn v říjnu 2017. Celkem pět větrných turbín je vzdáleno 25 kilometrů od skotského pobřeží. Výhodou plovoucích větrných elektráren je, že na moři fouká stálý vítr se stálou silou, nevýhodou je slaná voda. Podle Lukáše Radila z VUT v Brně překročily za rok 2017 větrné elektrárny celosvětově výkon hnědouhelných elektráren.
Václav Cílek putuje do opuštěného hnědouhelného dolu v Chebské pánvi, popíše vznik hnědouhelných souvrství a představí zajímavé povrchové tvary v místě bývalého hnědouhelného dolu.
Představení Ghany. Pořad přibližuje geografickou podobu, přírodu, ale i způsob života a tradice této africké země.
Na příkladu drobných pěstitelů kávy v Mexiku video popisuje sílu nadnárodních společností a jejich agresivní postupy. Ukazuje i možnosti, jak se mohou tlaku globalizace pěstitelé bránit a jak lze spravedlivý obchod s kávou podpořit.
Film se zabývá cestou, kterou musí urazit káva, než se dostane na stůl, a hlavně také sociálními problémy, které pěstování kávy způsobuje pěstitelům. Ukazuje například agresivní postupy nadnárodních společností vůči pěstitelům kávy.
13 453
750
4 570
1 257
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.