Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Skutečnost, že jaderná elektrárna Barsebäck stojí na hranici dvou států – Dánska a Švédska –, vzbudila podobnou pozornost, jako svého času česká jaderná elektrárna Temelín u Rakušanů. Pasáž přináší pohled na situaci.
Na Mallorce byla podél severozápadního pobřeží vystavěna dálnice MA-10 pro snadnější přístup na turisticky atraktivní místa v horském terénu. Dozvíme se o výstavbě této dopravní cesty a také si prohlédneme lokality, které dálnice spojuje, například vesnici Deia, klášter Lluc, hotel Formentor nebo vyhlídku Mirador de Mal Pas.
Na Menorce najdeme zhruba 1500 prehistorických památek. Kamenné monumenty ve tvaru písmene T (tauly) jsou největší záhadou ostrova. Nejspíše sloužily k náboženským obřadům. V blízkosti taulů se často nachází talayoty, tehdejší strážní věže. Zajímavé jsou i navety, které se využívaly jako hrobky, nebo skalní jeskyně s rozličnými funkcemi.
Cesta po proudu řeky Rýn od německého Koblenzu k nizozemské hranici. Proplujeme Bonnem, Kolínem či Duisburgem, největším vnitrozemským přístavem světa.
Evropské země očima dětí. Představíme vám Itálii a Řím. Dozvíme se, na kolik možných způsobů Italové vaří své proslulé těstoviny. A víte, co je to Koloseum? Jak vaříte špagety u vás doma? Které moře patří k Itálii?
Jednou z možných sankcí je odtržení Ruska od mezinárodního finančního systému SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), který slouží jako vykonavatel zahraničního platebního styku. Službu využívá zhruba jedenáct tisíc bank a finančních společností ze dvou set zemí z celého světa. Tohoto kroku se obávají mnohé země, jelikož by tak byl znemožněn obchod s ruským zemním plynem, a Evropa by tak přišla o 1/3 z celkové spotřeby plynu.
V jaderné elektrárně Temelín pracuje na různých pozicích asi 1100 lidí. Někteří z nich nás seznámí s náplní své práce, přísnými bezpečnostními opatřeními a spolu s nimi se podíváme do útrob samotné elektrárny.
Za matku všech sankcí je považováno odstřižení Ruska od systému SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), který slouží jako vykonavatel zahraničního platebního styku. Využívá jej zhruba jedenáct tisíc bank a finančních společností ze dvou set zemí po celém světě. Každá banka je v této síti identifikována jedinečným kódem BIC. Tohoto kroku se však mnohé evropské země obávají, neboť by tak bylo znemožněno nakupování ruského zemního plynu.
Pasáž ukazuje, jakou cestu musí urazit káva, než se dostane na stůl.
13 499
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.