04:55
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
O tom, kde se dá v České republice najít zlato a kde je možné narazit na pozůstatky po jeho těžbě, vypráví geoložka Veronika Štědrá, mistryně světa v rýžování zlata.
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Skutečnost, že jaderná elektrárna Barsebäck stojí na hranici dvou států – Dánska a Švédska –, vzbudila podobnou pozornost, jako svého času česká jaderná elektrárna Temelín u Rakušanů. Pasáž přináší pohled na situaci.
Kromě Londýna jsou v Anglii častým cílem turistů monument tzv. megalitické kultury Stonehenge a města Oxford a Stratford nad Avonou. Z těchto starobylých měst je to jen skok do zvlněné krajiny Cotswoldské pahorkatiny, které se také říká Srdce Anglie. Mnoho turistů zamíří dále do Sherwoodského lesa, který je spjat s příběhy o Robinu Hoodovi, nebo do nejstaršího národního parku v Anglii, Národního parku Peak District. V dokumentu se také seznámíme s tzv. canalboating, typickým bydlením místních obyvatel, oblíbeným pokrmem místních i turistů a nebude chybět ani typické anglické počasí.
Pořad se věnuje irskému městu Londonderry. Ukazuje ho jako křižovatku irských dějin, seznamuje diváky například s takzvanou Krvavou nedělí.
Pořad hledá odpověď na otázku, zda žijí v Židovské autonomní oblasti Birobidžan na Sibiři Židé. Ukazuje historii a současnost zajímavého regionu současného Ruska.
Venkov ve středním Chorvatsku se potýká s jevem, který je známý spíš z důlních a krasových oblastí. Na mnoha místech se půda propadá do kruhových jam o průměru několika metrů. Řada geologů spojuje nebezpečný fenomén se sérií zemětřesení, ke kterým došlo v předešlém roce. Propadlých tzv. kavern je už kolem stovky. Některým obyvatelům se otevřely jámy přímo pod domy, jiní řeší, jak a jestli vůbec začít jarní práce na pozemcích, které se jim bortí před očima.
ZOH v Pekingu mají být první „zelené“ v novodobé historii. Má to ale také svoji stinnou stránku. Obrovskou spotřebu energie mají pokrýt solární a větrné elektrárny. Jejich stavba připravuje tisíce zemědělců o půdu.
K založení města Stříbra významně přispěl objev rudných žil, ne však stříbrných, ale olověných, které se na první pohled stříbrně lesknou. Na pozůstatky těžby olověných rud tu narazíme dodnes. Důvodů, proč navštívit toto město, je ale mnohem více. Třeba renesanční radnice na Masarykově náměstí, Minoritský klášter, Prokopská štola nebo unikátní kamenný most. Podívejte se sami.
Úzkorozchodná průmyslová dráha v Mladějově vznikla během 1. světové války pro přepravu vytěženého materiálu. Těžba v oblasti byla ukončena v roce 1991, čímž dráha ztratila využití. Díky místním nadšencům byla železnice i původní vlaky zachovány a dnes slouží návštěvníkům přilehlého muzea.
V roce 1859 byla zahájena výstavba Suezského průplavu, který spojil Středozemní a Rudé moře. Dokončen byl v roce 1869. Cestu z Asie do Evropy zkrátil skoro o 9 tisíc kilometrů.
11 731
630
3 577
1 051
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.