Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
O tom, kde se dá v České republice najít zlato a kde je možné narazit na pozůstatky po jeho těžbě, vypráví geoložka Veronika Štědrá, mistryně světa v rýžování zlata.
Skutečnost, že jaderná elektrárna Barsebäck stojí na hranici dvou států – Dánska a Švédska –, vzbudila podobnou pozornost, jako svého času česká jaderná elektrárna Temelín u Rakušanů. Pasáž přináší pohled na situaci.
Vztahy Lotyšska a Ruska nebyly po rozpadu Sovětského svazu nijak vřelé. Lotyšsko se spolu se svými pobaltskými sousedy Litvou a Estonskem stalo součástí jak Evropské unie, tak Severoatlantické aliance. Začátek války na Ukrajině v únoru 2022 v Lotyšsku ještě prohloubil historické trauma a animozitu vůči Ruské federaci i Bělorusku. V hlavním městě Rize se začal bourat pomník z doby druhé světové války, který připomínal vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem. Pomník je totiž stále více vnímán jako symbol ruské okupace. Podobným způsobem má v zemi dojít k demolici dalších asi tří set pomníků ze sovětské éry. Jak je na tom pobaltský stát ekonomicky, vojensky a čím může být inspirací pro ČR?
Je v dnešním sjednoceném Berlíně stále patrný rozdíl mezi Západním a východním Berlínem? Můžeme odpovědět ano i ne. Jak to? Východní Berlín je typický hustou tramvajovou sítí či panelákovou výstavbou. V místech, kde vzniká nová zástavba, jsou však už rozdíly mezi východem a západem velmi malé. Stejně tak mizí i rozdíly mezi obyvateli obou bývalých částí města.
Počátkem února 2022, necelé tři týdny před útokem Ruska na Ukrajinu, se zpravodajský štáb České televize vydal na ukrajinsko-ruské pomezí. Natáčel na jednom z mála zpevněných přechodů mezi oběma zeměmi, ve strategickém městě Volčansk, a také v Charkově. Jak se tehdy místní obyvatelé připravovali na možný konflikt?
Historické centrum litevského Vilniusu patří na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO pro své dochované gotické památky a také pro jedinečné barokní stavby. Možná proto mnohým turistům toto město připomíná Prahu. Vydejte se s námi na exkurzi po městě s dlouhou historií i dynamickou současností.
Pod značkou Avia si nejspíše většina z nás představí nákladní automobily. Prvními dopravními prostředky, které Avia začala vyrábět, však byla letadla, a stalo se tak už krátce po vzniku samostatného Československa. Reportáž představí historii této firmy i její nejznámější produkty z oblasti letecké i automobilové dopravy.
Energie slunečního záření patří společně s činností vody a větru mezi obnovitelné zdroje energie. K získávání elektřiny s pomocí Slunce se využívají fotovoltaické články. V následujícím videu se dozvíme, jaké jsou výhody či nevýhody sluneční energie.
Větrné mlýny jsou neodmyslitelnou součástí Mallorky. V dobách největšího rozmachu bylo na ostrově v provozu zhruba 3000 mlýnů, které se využívaly jak pro mletí obilí, tak pro čerpání vody na zavlažování. Na Mallorce se však změnily ekonomické aktivity obyvatelstva s příchodem turistů, což mělo vliv i na využívání mlýnů.
Navštívíme výrobnu pralinek ve Velkých Losinách na Šumpersku a prohlédneme si celý proces výroby těchto sladkostí. Součástí pralinek jsou i suroviny typické pro Šumpersko, například mák. V závěru videa bude představena historie a další zajímavosti o Velkých Losinách jako sirné prameny, zámek a proslulá výrobna papíru.
13 241
745
4 537
1 243
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.