Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
O tom, kde se dá v České republice najít zlato a kde je možné narazit na pozůstatky po jeho těžbě, vypráví geoložka Veronika Štědrá, mistryně světa v rýžování zlata.
Skutečnost, že jaderná elektrárna Barsebäck stojí na hranici dvou států – Dánska a Švédska –, vzbudila podobnou pozornost, jako svého času česká jaderná elektrárna Temelín u Rakušanů. Pasáž přináší pohled na situaci.
Zakarpatská oblast je dnešní oficiální název území na samém západě Ukrajiny. Pro mnohé je spíše známější pod názvem Podkarpatská Rus a Česko má s tímto územím mnohem více společného, než by se na první pohled mohlo zdát.
Azulejos jsou keramické barevné kachličky, které jsou původem pravděpodobně z Persie, odkud je Arabové přinesli na Pyrenejský poloostrov. Dnes se s nimi setkáváme hlavně v Portugalsku, kde se staly velmi populárními. Nalezneme je téměř na každém kroku, třeba i na fasádách domů. Kachličky mohou mít různé barvy, nejčastěji jsou však modro-bílé.
Největší evropský přístav Rotterdam byl za II. světové války vybombardován a díky následné rekonstrukci se zde unikátně snoubí staré a moderní styly. Rotterdamská architektura je výjimečná a představuje jeden z důvodů, proč navštívit Nizozemsko.
Lucemburský region Mullerthal neboli údolí mlýnů připomíná svou geomorfologií krajinu Švýcarska. Centrem regionu je nejstarší lucemburské město Echternach. Prohlédneme si městské hradby z 10. století, benediktinské opatství nebo pozůstatky římské vily.
Průtok Vltavy byl v době povodní v roce 2002 stonásobně vyšší, než je obvyklé. Velká voda tehdy zaplavila 18 stanic metra. Z rozhovoru s vedoucím dispečinku Dopravního podniku hlavního města Prahy se dozvíme, jak moc velká voda v roce 2002 zasáhla do provozu metra v hlavním městě, jaké škody tam napáchala, jak se škody odstraňovaly a jaká opatření byla přijata do budoucna.
Navštívíme prostory sklárny v Harrachově, která je v provozu již od roku 1712. Součástí sklárny je unikátní brusírna, která je zapsána na seznam technických památek UNESCO. Video je doplněno o ukázky procesu výroby skla i historické souvislosti.
Jak mohou souviset narůstající letní teploty s ekonomikou? Výrazný vliv můžeme pozorovat například v zemědělství, neboť hrozí neúroda kvůli suchu, ale také ve výstavbě budov, které se v létě již neobejdou bez klimatizací.
V roce 1895 založili v Mladé Boleslavi knihkupec Václav Klement a strojní zámečník Václav Laurin firmu, která vyráběla jízdní kola. Pozdější věhlas však získali především výrobou motocyklů a automobilů. V roce 1925 koupil značku Laurin & Klement plzeňský strojírenský podnik Škoda. Za téměř 130 let existence firmy se staly automobily značky Škoda světovým pojmem. Vraťme se zpět v čase a proleťme si nejvýznamnější momenty historie firmy.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.