Japonská kuchyně je zdravá, lehká a stojí za ochutnání. Naučte se připravit nejznámější japonské jídlo, sushi. Základem je dobrá a správně ochlazená rýže. Není to složité a jeho přípravu jistě hravě zvládnete. Dobrou chuť.
Co dělat, když rodiče dětem řeknou, že se chtějí rozvést? Toto složité téma otevírá video pomocí rozhovoru s odborníkem, který odpovídá na nejrůznější otázky k tomuto tématu. Děti se dozví, na koho se obrátit a jak si poradit.
Zajímá vás, s čím vším může pomáhat virtuální realita? Možná ji znáte především z počítačových her, ale ona může opravdu pomoci. Například slepcům nebo seniorům. Na ČVUT vytváří modely, které si můžete vyzkoušet i vy. Podívejte se.
Máte zvídavé otázky ohledně umělé inteligence? Pak je toto video určeno právě vám. Zjistíte, na jakém principu umělá inteligence funguje, na jaké vysoké škole se učí a proč se o ní mají dozvědět i děti. Cvičitel robotických zvířat Petr Čížek představuje robotické psy, kteří mohou sloužit i jako terapeuti.
V této reportáži z Wifiny se dozvíte, co dělá truhlář a jak se se dřevem v dílně pracuje. Pozná truhlář dřevo podle vůně? Jaké jsou druhy dřeva a k čemu slouží? To a mnohem více se dozvíte ve videu.
Oslavy amerického Halloweenu pronikají do celého světa. Některé tradice už máme i u nás v České republice. S Halloweenem je zásadně spojená dýně vydlabaná do lucerny. Více se o Halloweenu i dýních dozvíte v reportáži z Wifiny.
S narůstající potřebou lidstva snižovat vyprodukovaný odpad se rozmohl trend vermikompostování, tedy kompostování pomocí žížal. Vermikompostér můžeme mít jak na zahradě, tak i v bytě. Jak se o něj starat a co všechno žížaly dokážou proměnit na skvělé hnojivo pro rostliny, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
O politice srozumitelně i pro děti! Zajímavosti z voleb, zakládání politických stran nebo přímo z prezidentského paláce. Tentokrát se s moderátorkami Beky a želvou Želvírou vydáváme na Pražský hrad, kde se dozvídáme základní informace i zajímavosti o volbě i funkci českého prezidenta.
S kouzelným panem Tau se podíváme, jak vypadají vánoční svátky v jedné domácnosti. A začneme rovnou vánočními přípravami. Víte, co dělá kapr ve vaně? A jak to, že mluví? Zvládne dědeček zkompletovat betlém? Kdo snědl všechno cukroví? Jaké vánoční tradice držíte doma vy?
Pojďme se společně podívat, jak vypadaly první hasičské vozy. Předchůdcem automobilu hasičů byla parní stříkačka. Povolání hasiče dlouhou dobu vůbec neexistovalo. První profesionální hasičský sbor v Česku vznikl v roce 1853 v Praze, ale až ve 20. století se objevily požární automobily převážející vodu k hašení.
Pojďme se společně podívat na video o záchranářských psech. Využívají je většinou policisté nebo hasiči. Nejčastěji to bývá německý nebo belgický ovčák, ale i jiná plemena. Ideální výcvik začíná již ve štěněcím věku a probíhá postupně. Pes se učí poslušnosti a překonávat různé překážky, chodí na tréninky do lesa i na sutinu. Česká republika má jedny z nejlepších záchranářských psů na světě.
Pojďme se společně podívat na video o leteckém trenažéru. Je to simulátor pro budoucí piloty. K létání s malými letadly stačí absolvovat kurz trvající několik měsíců. Pro pilota je velmi důležitá znalost matematiky, fyziky a také anglického jazyka. Létání je jeden z nejbezpečnějších druhů dopravy.
13 338
747
4 559
1 251
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.