28. říjen: Vznik samostatného Československa

28. října 1918 se splnil sen mnoha tehdejších Čechů a Slováků. Díky úsilí Tomáše Garrigua Masaryka a dalších vznikl uprostřed Evropy nový stát s názvem Československo. Alois Rašín, Antonín Švehla, Jiří Stříbrný, František Soukup, Vavro Šrobár. Muži, kteří se po boku Masaryka zasloužili o vznik první republiky. Připomeňme si jejich osudy, osobnost prvního československého prezidenta i to, jak vypadaly říjnové oslavy v běhu času.

Podíváme se blíže na osobnostní a názorový vývoj člověka, se kterým je vznik našeho státu neodmyslitelně spjat. Tomáš Garrigue Masaryk byl zásadovým mužem, kterému se ne nadarmo přezdívá „tatíček“. Ale nebylo tomu tak vždycky. Představíme vám státníka, který byl před vznikem Československa ledaskomu trnem v oku. A také ostatní osobnosti, které se přičinily o to, že si koncem října každoročně připomínáme náš nejvýznamnější státní svátek.

28. říjen 1918

Náměty do výuky

Nejsledovanější videa

31 videí
Zobrazit další videa

Nejstahovanější pracovní listy

32 listů

Pracovní list: Státní znak

Tento pracovní list je určen žákům 1. stupně základní školy. Cílem pracovního listu je ověřit znalosti z našich videí. Pracovní list je součástí námětu Průvodce českou státností, který je součástí vybrané kapitoly 28. září.
1. stupeň ZŠ
Přírodověda Vlastivěda
Prvouka

Pracovní list: Jak slavíme 17. listopad

Pracovní list pro žáky 2. stupně a střední školy. Prohlubuje znalosti spojené s událostmi listopadu 1989 a pojednává o současném způsobu slavení 17. 11.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Člověk a společnost
Zobrazit další pracovní listy

ČT edu nejsou pouze videa

1 136

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání